6 mitów związanych z IPv4 i IPv6

4. Pojawi się czarny rynek adresów IPv4

Według ekspertów pojawienie się czarnego rynku adresów IPv4 jest mało prawdopodobne, ponieważ regionalni rejestratorzy opracowali procedury legalnego transferu czy sprzedaży nieużywanych adresów IPv4.

Rozważana jest także możliwość przekazywania puli adresowych miedzy regionami. I tak np. Ameryka Północna dysponuje olbrzymimi niewykorzystanymi zakresami adresów, wydanymi jeszcze w początkach internetu i eksperci uważają, że zasoby te powinny być dostępne dla całej społeczności internetowej. Według niektórych ekspertów, powstanie czarnego rynku adresów IPv4 jest teoretycznie możliwe, ale wątpliwe jest czy się on rozwinie, ponieważ na przeszkodzie stoją istniejące już zasady transferu adresów, a coraz szersze przechodzenie na IPv6 spowoduje, że stanie się on mało atrakcyjny.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

5. IPv6 jest bardziej bezpieczny niż IPv4

Orędownicy IPv6 uważają, że jedną z większych zalet nowego protokołu jest wbudowana obsługa IPsec - standardu umożliwiającego uwierzytelnioną i zaszyfrowaną komunikację między dwoma punktami sieci. Jednak eksperci są zdania, że również IPv4 zapewnia dostateczne wsparcie IPsec, tak więc bezpieczeństwo nie jest szczególną przewagą IPv6.

IPv6 został zaprojektowany pod kątem ułatwienia implementacji IPsec, co umożliwia lepsze operowanie IPsec, ale jest to tylko ułatwienie, z którego nie wynika, że sam IPv6 jest bezpieczniejszy. Można nawet z pewnym prawdopodobieństwem założyć, że na początku wprowadzenie IPv6 uczyni internet mniej bezpiecznym, ponieważ wielu operatorów sieci w tym samym czasie przejdzie na nową, niesprawdzoną jeszcze technikę. Jednak w dłuższej perspektywie proces ten powinien zwiększyć bezpieczeństwo internetu, ponieważ każdy punkt końcowy będzie miał dostępną możliwość szyfrowania. Na początek jednak można się spodziewać wielu błędów w kodzie, a ponadto jeszcze niewielu specjalistów ma gruntowną wiedzę i doświadczenie w zabezpieczaniu sieci IPv6.

6. IPv6 uprości komunikację w internecie

IPv6 oferuje możliwość komunikacji end-to-end bez translacji adresów (NAT) i innych urządzeń pośredniczących, które były niezbędne do obsługi ruchu w sieciach IPv4. Należy jednak pamiętać, że w trwającym nawet kilka lat okresie przejściowym operatorzy sieci będą musieli obsługiwać jednocześnie IPv6 i IPv4. Taka długa koegzystencja dwóch niekompatybilnych protokołów komplikuje nieco zarządzanie siecią.

Konieczność obsługi obu protokołów wynika z braku kompatybilności wstecznej IPv6, co było największym błędem przy projektowaniu IPv6. IPv6 miał stanowić kres urządzeń NAT, ale większość technik przejściowych to albo sama translacja adresów, albo projekty wykorzystujące NAT - Teredo (technika tunelowania IPv6-over-IPv4) jest zaprojektowana do pracy przez NAT; Nat64 (translacja IPv6 na IPv4) też jest techniką NAT. Nie należy się więc spodziewać, że NAT szybko zniknie.


TOP 200