5 sposobów na uniknięcie utraty danych w środowisku mobilnym

Systemy zapobiegania utracie danych (DLP) w urządzeniach mobilnych, obejmujące najlepsze praktyki i najbardziej zaawansowane technologie, mają chronić dane opuszczające bezpieczną sieć korporacyjną. Te jednak mogą wyciec lub zostać naruszone w wyniku m.in. kradzieży urządzenia, przypadkowego udostępnienie lub po prostu działania złośliwego oprogramowania. Przedstawiamy 5 metod, które pozwalają uniknąć zagrożeń.

Coraz więcej użytkowników wykorzystuje do celów służbowych własne urządzenia mobilne, w ramach programów BYOD nadzorowanych przez działy IT lub poza nimi. Fakt, że to oni są właścicielami urządzenia, powoduje, że specjaliści ds. IT w firmach napotykają coraz większe trudności, jeśli chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa danych.

Każde urządzenie mobilne uzyskujące dostęp do danych firmy lub je przechowujące powinno zostać skonfigurowane tak, aby umożliwić identyfikację użytkownika i wzmocnienie procesów uwierzytelniania. Do minimalnych wymogów zalicza się też obsługa programu antywirusowego i przymus korzystania z łączy wirtualnej sieci prywatnej (VPN) przy łączeniu z siecią korporacyjną. Jednak, aby zapewnić jak najlepszą ochronę danych firmowych w środowisku mobilnym, warto wziąć pod uwagę takie działania strategiczne, jak:

1. Regularne wykonywanie kopii zapasowych danych i ich testowanie pod kątem przywracania danych

2. Szkolenie użytkowników w zakresie systemów DLP

3. Wdrożenie standardów klasyfikacji danych

4. Egzekwowanie polityki bezpieczeństwa informacji

5. Korzystanie z oprogramowania DLP dla urządzeń mobilnych

Aby dokładniej zilustrować każde z tych działań, opisujemy je poniżej.

Zobacz również:

  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę
  • Aktualizacja Microsoft Defender rozwiąże duże zagrożenie bezpieczeństwa dla BYOD
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200