5 powodów, by sprawdzić openSUSE 11.4

Stabilność i częste aktualizacje w systemie "rolling release" - to tylko kilka korzyści, które daje najnowsza wersja Linuksa openSUSE 11.4. Ta dystrybucja systemu operacyjnego zawiera wszystkie najważniejsze zalety Linuksa oraz wiele możliwości wyróżniających go z tłumu.

Jest tyle dystrybucji Linuksa, że dość trudno jest wybrać właściwą dla siebie. Według Distrowatch, najpopularniejsze jest Ubuntu. Ale jest również całe mnóstwo innych, świetnych OS-ów: Debian, Puppy Linux, Zorin, Splashtop Linux i inne.

openSUSE znajduje się obecnie na piątym miejscu. Jego najnowsza wersja 11.4 ukazała się w zeszłym tygodniu i zawiera dodatki i aktualizacje, które mogą uczynić z tego systemu najlepsze rozwiązanie dla wielu osób i instytucji.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej

1. Stabilność i możliwości

Stabilność jest najważniejszym elementem projektu openSUSE i jego ostatnie wydanie nie jest tu wyjątkiem. Co więcej, wśród wielu usprawnień, oferuje m.in. lepszą skalowalność i wydajność oraz rozszerzony proces rozruchu.

Nowa wersja systemu oparta jest na jądrze Linux 2.6.37. Dzięki temu, poprawie uległa skalowalność zarządzania pamięcią wirtualną, a w nowym kernelu usprawniony został również podział zadań użytkowników końcowych. Linux 2.6.37 to również obsługa kolejnych urządzeń - sterowniki bezprzewodowe do Broadcom i wieksze wsparcie dla Wacom.

openSUSE 11.4 oferuje lepszą akcelerację 2D i 3D, wynikającą z aktualizacji sterowników kart graficznych.

System operacyjny ma obecnie szybsze repozytorium aktualizacji i pakietów instalacyjnych. Pozwala na jednoczesne pobieranie plików z wielu serwerów i aktualizację tylko tych części plików, które uległy zmianie. Ulepszony proces rozruchu obsługuje VirtualBox, a także system bezpieczeństwa SELinux.

2. Wybór zintegrowanego oprogramowania

openSUSE 11.4 domyślnie działa w środowisku graficznym KDE Plasma Desktop 4.6. Użytkownik może zdecydować się również na jedną z alternatyw: GNOME 2.32, Xfce 4.8 i LXDE 0,5. openSUSE posiada pulpit też GNOME Shell, który będzie częścią nadchodzącego GNOME 3.

OpenOffice.org został zastąpiony przez LibreOffice 3.3.1. openSUSE to pierwszą poważną dystrybucją z pakietem biurowym stowarzyszenia The Document Foundation. System jest też wyposażony w programy Firefox 4 i Scribus 1.4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200