5 powodów, by sprawdzić openSUSE 11.4

Oprogramowanie jest głęboko zintegrowane dla zgodnego funkcjonowania nawet w lekkich pulpitach, takich jak Xfce i LXDE. Skróty klawiszowe są ustalone np. do ustawiania układów menu, a skojarzenia plików są przyjazne dla użytkownika.

Dla lepszej integracji LibreOffice i Firefox ze środowiskiem KDE Plasma, system operacyjny używa natywnych okien dialogowych i stylizacji oxygen. System szanuje także wybór oprogramowania, np. klienta e-mail oraz przeglądarki, którego dokonuje użytkownik.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

3. Ciągłe aktualizacje

Użytkownicy Linuksa korzystają zwykle z cyklicznych aktualizacji oprogramowania. openSUSE 11.4 wprowadza jako opcję repozytorium aktualizacji Tumbleweed. Udostępnia ono częste aktualizacje na zasadzie "rolling release" i zawiera najnowsze stabilne wersje oprogramowania, np. Firefoksa i Thunderbirda. Dzięki temu, użytkownik openSUSE 11.4 zawsze korzysta z najnowszych programów.

4. Narzędzia administracyjne

Z myślą o administratorach i deweloperach, twórcy openSUSE 11.4 przygotowali narzędzia do wirtualizacji i dodatkowe zestawy dla serwerów Web. Mają one obsługiwać wszystkie ważne języki i środowiska programistyczne. Dodano: Xen 4.0.2, VirtualBox 4.0.4 i KVM 0.14 do wirtualizacji, a także: Apache 2.2.17, Lighttpd 1.4.26 i Ngninx 0.8.54 dla serwerów Web.

Dystrybucja zawiera również Postgre SQL w wersji 9.0.3, MySQL 5.1.53 Community Edition oraz MariaDB 5.1.

5. Wolność Linuksa

Ostatni, ale nie najmniej ważny powód, by spróbować openSUSE, to korzyści jakie płyną z samego Linuksa. Chodzi o wolność w modyfikacji programów, by odpowiadały naszym potrzebom, brak zależności od jednej firmy i wolność od nadmiernych kosztów czy całej masy złośliwego oprogramowania dla Windows.

Oczywiście, warto też dodać, że openSUSE 11.4 jest darmowy. System można nieodpłatnie pobrać ze strony producenta, choć istnieje też wersja handlowa na nośniku fizyczny w cenie 71,50 dol. Są do niej dołączone: 90-dniowe wsparcie instalacyjne oraz drukowany przewodnik Getting Started.

System openSUSE 11.4 można również pobrać z naszego działu download w wersji GNOME 32-bit, GNOME 64-bit, KDE 32-bit i KDE 64-bit.


TOP 200