3Com na falach et(h)eru w Ethernecie

Strategiczne znaczenie dla 3Com ma HPSN (High Performance Scalable Networking), czyli wysoko wydajna skalowalna sieć komputerowa. HPSN tworzy podstawę dla wszystkich przyszłych opracowań i obejmuje najnowocześniejsze technologie od Fast Ethernet (100 Mb/s) po ATM. Za pomocą HPSN, jak przekonywali przedstawiciele firmy, 3Com może zaoferować globalne rozwiązania koncepcyjne, począwszy od małych sieci PC, poprzez objęcie siecią pięter i budynków, aż po sieci komputerowe instalowane w całych przedsiębiorstwach, obejmujących swym zasięgiem również połączenia z filiami (Remote Offices) oraz pojedynczymi komputerami (Personal Office) na bazie sieci rozległej WAN. Przyjęta strategia zakłada stopniowe włączanie nowych rozwiązań przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejących i sprawdzonych technologii, sprzętu i oprogramowania. Duży nacisk kładzie się na poszerzanie zasięgu sieci LAN oraz zdalnych użytkowników. Możliwość łączenia sieci filialnych stwarza - przedstawiona już w 1993 r. - architektura określana jako marszrutowanie graniczne (Boundry Routing). W tym samym roku firma zaproponowała pierwszy oparty na standardach przemysłowych system zarządzania siecią o nazwie Transcend.

Kolejny ważny punkt przedstawionej przez 3Com oferty, na który warto zwrócić uwagę, to nowy system Superstack - zestaw produktów dających się zestawiać w stosy, przypominające wyglądem wieże sprzętu audio-stereo hi-fi, a przeznaczonych dla grup roboczych i niewielkich biur. Za pomocą Superstack użytkownik może zintegrować najlepsze produkty i technologie w jednym zestawie dla sieci Ethernet, Token Ring, SNA i FDDI oraz zapewnić sobie na przyszłość wsparcie dla technologii o dużych szybkościach przesyłania danych typu Fast Ethernet czy ATM. Superstack, zarządzany przez program graficzny 3Com Transcend Enterprise Manager, stanowi ważny element składowy wysoko wydajnej, skalowalnej architektury sieciowej 3Com przeznaczonej do budowy sieci integrujących różnorodne środowiska oraz oferującej klientom logiczną drogę przejścia do sieci szerokopasmowych. Skalowalna architektura zestawu Superstack pozwala użytkownikom na nabycie tylko tych elementów, które potrzebują, bez konieczności kupowania kosztownych konstrukcji z nie używanymi portami czy nie wykorzystywaną szybką płytą główną.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli 3Com, przyszła oferta firmy związana z hubami Superstack będzie zawierała elementy dla szybkich technologii, łącznie z Fast Ethernet (100 Mb/s) i ATM (oferowany już jest interfejs CellBuilder ATM). Planuje się również dostarczanie systemów zdalnego dostępu przez łącza komutowane dla użytkowników w ruchu i osób pracujących w domu przez zintegrowanie niedawno wprowadzonego systemu zdalnego dostępu AccessBuilder do zestawu Superstack.

Jak podkreślono, zasadniczym celem 3Com pozostaje tworzenie infrastruktury globalnych sieci komputerowych, odpowiadającej efektywnością istniejącym sieciom telefonicznym oraz umożliwienie osiągnięcia kompleksowości sieci danych i budowanie - w sposób możliwie najprostszy i przy minimalizacji kosztów - systemu transmisji multimedialnej.


TOP 200