ARM prezentuje 64-bitowe procesory dla smartfonów i serwerów

ARM zaprezentował wczoraj swoje pierwsze 64-bitowe procesory z serii Cortex-A50. Nowe układy mają pomóc firmie utrzymać dominację w sektorze smartfonów oraz tabletów - i jednocześnie wzmocnić jej pozycję na rynku CPU dla serwerów.

Nowe układy - Cortex-A57 oraz Cortex-A53 - mają charakteryzować się wyraźnie większą wydajnością niż dostępne teraz procesory ARM, przy zachowaniu niewielkiego zużycia energii. Przedstawiciele ARM liczą, że szczególnie docenią to m.in. producenci smartfonów, które zapotrzebowanie na moc obliczeniową rośnie przez cały czas.

Co ważne, nowości ARM są 64-bitowe, co otwiera przed twórcami urządzeń zupełnie nowe możliwości - takie układy obsługują więcej pamięci (ARM 32 bit - do 4 GB, ARM 64 bit - do 64 GB), wirtualizację, zaawansowaną korekcję błędów oraz dodatkowe zabezpieczenia.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac
  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji

Wydajniejszym układem będzie Cortex-A57, zaprojektowany z myślą o serwerach oraz wysokowydajnych tabletach i smartfonach - ARM zapowiada, że ten CPU będzie 3x szybszy niż aktualna generacja tej architektury. Cortex-A53 ma być nieco mniej wydajny - jego głównym atutem mają być za to mniejsze rozmiary, niewielkie zużycie energii oraz dodatkowe funkcje wynikające z zastosowania architektury 64-bitowej.

Dodajmy, że ARM zajmuje się projektowanie procesorów, a następnie licencjonuje je producentom - firma spodziewa się, że pierwsze egzemplarze powstaną pod koniec przyszłego roku, zaś krótko później na rynek zaczną trafiać wyposażone w nie urządzenia.

Nie muszą być to w pierwszej kolejności urządzenia mobilne - 64-bitowe układy ARM doskonale sprawdzą się również w serwerach, w których rozsądna wydajność i niewielkie zużycie energii są bardzo pożądanymi cechami. Wiadomo już, że licencje na produkowanie nowych CPU wykupiły m.in. firmy Calxeda, AMD, Samsung, Broadcom, HiSilicon oraz STMicroelectronics (dwie pierwsze zamierzają wytwarzać je z myślą o zastosowaniach serwerowych).

Nowe procesory oparte są na zaprezentowanej przed rokiem architekturze ARMv8 - mają one zastąpić w ofercie ARM układy Cortex-A15.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200