Procesory ARM i x86 w jednym serwerze?

Połączenie energooszczędnych procesorów ARM z wydajnymi układami opartymi na architekturze x86 to nowatorski pomysł inżynierów amerykańskiego koncernu Calxeda. Powstały już pierwsze, prototypowe serwery wykorzystujące innowacyjną platformę. Sukces projektu może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów zasilania współczesnych centrów danych.

Według przedstawicieli spółki Calxeda, koegzystencja procesorów ARM i układów bazujących na architekturze x86 (Intel, AMD) mogłaby funkcjonować analogicznie do znanego połączenia CPU i GPU. W wielu wydajnych serwerach czy nawet superkomputerach skomplikowane procesy obliczeniowe są wykonywane przez specjalizowane procesory graficzne, co odciąża jednostki centralne.

Karl Freund, wiceprezes ds. marketingu w Calxeda, jest przekonany, że energooszczędne układy ARM mogłyby przejmować część zadań wykonywanych dotychczas przez procesory x86 i obniżać w ten sposób zapotrzebowanie serwerów na prąd. Takie rozwiązanie byłoby optymalnie wykorzystane przez platformę Apache Hadoop, wciąż udoskonalaną przez programistów fundacji Apache.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Polecamy 64-bitowe hiperwizory na procesorach Intela podatne na atak?

Calxeda produkuje obecnie układy ARM, które są montowane w prototypowych serwerach Dell i Hewlett-Packard. Komputery te są testowane przez klientów obu koncernów. Celem testów jest określenie przydatności procesorów ARM, spotykanych dotychczas w smartfonach i tabletach, do pracy w centrach danych.

Serwery w ośrodkach obliczeniowych wykorzystują przede wszystkim wydajne procesory x86, co wiąże się z ponoszeniem dużych wydatków na energię. Procesory ARM mogłyby pozytywnie wpłynąć na obniżenie tych kosztów.

Freund zaznacza, że eksperymenty z innowacją platformą serwerową będą trwały do końca 2013 r. Dopiero po tym czasie można spodziewać się zwiększonej podaży nowych rozwiązań.

Polecamy Zarządzanie logami może być łatwe

O możliwości koegzystencji architektury ARM i x86 mówi również Jack Gold, główny analityk w J. Gold Associates. Specjalista przypomina, że koncern AMD ogłosił niedawno, że zintegruje własne procesory z układem ARM Cortex-A5. Rolą procesora Cortex-A5 ma być obsługa instrukcji związanych z bezpieczeństwem.

Według Golda, szerokie zastosowanie układów ARM w serwerach jest teoretycznie możliwe, ale nie można zapominać, że ten energooszczędny procesor ma swoje ograniczenia (wydajność, przepustowość). Walory wynikające z niskiego zapotrzebowania na prąd docenią głównie największe firmy, mające rozbudowane centra danych. Oszczędności rzędu kilku watów na serwer mogą wówczas przełożyć się na poważne kwoty.

Analityk przekonuje, że przed inżynierami pozostaje jeszcze wiele pracy. Należy stworzyć nowy interfejs pozwalający na komunikację między tradycyjnymi serwerami (x86) i opartymi na połączeniu ARM-x86. Dobrym systemem, który pozwalałby na efektywną koegzystencję obu procesorów mógłby być Linux.

Polecamy Hello, world - quiz programowania

Kolejny problem wiąże z zarządzaniem wieloprocesorowym środowiskiem, o niejednorodnej architekturze. Do poprawnego działania takiej instalacji potrzebne są zarówno dobrze napisane aplikacje (zmodernizowane lub stworzone zupełnie od nowa), jak i rozwiązania optymalizujące przepływ danych i obciążenie zasobów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200