Oracle: integracja receptą na sukces

Jesień to dla Oracle czas, w którym wprowadza najwięcej nowych produktów i rozwiązań prezentując je podczas październikowej konferencji Open World w San Francisco. W tym roku liczba nowości była wyjątkowo duża.

Podczas gigantycznej imprezy Oracle OpenWorld 2011 (2-6 października), w której udział wzięło ok. 45 000 uczestników, firma oraz jej partnerzy przedstawili tyle premier, że - zdaniem części uczestników - można się w nich pogubić, a wyłowienie istotnych nowości pod kątem indywidualnych zainteresowań nie było łatwe. Może dlatego, po raz kolejny, w kilka tygodni po zakończeniu Open World, Oracle zorganizował w Warszawie jednodniową, lokalną konferencję Oracle Day, której zadaniem było podsumowanie premier i nowości prezentowanych w USA przy uwzględnieniu specyfiki i zainteresowań polskich klientów firmy. Na pewno warto przyjrzeć się nowym produktom Oracle, ale również strategii tego producenta, który wyraźnie potwierdza ewolucję swojej oferty w kierunku systemów zintegrowanych, które będą łączyć oprogramowanie i sprzęt. Przynajmniej częściowo wyjaśnia to wątpliwości dotyczące przyszłości procesorów SPARC i platform sprzętowych przejętych przez Oracle wraz z Sun Microsystems. Mają one być przede wszystkim podstawą oferty urządzeń typu appliance zoptymalizowanych pod kątem współpracy z oprogramowaniem Oracle.

Jesienne nowości Oracle

Wśród nowości można wymienić kolejne urządzenia appliance Exalytics Business Inteligence Machine, Database Appliance, Big Data Appliance i SPARC Supercluster, a także pakiet narzędzi Oracle Enterprise Manager 12c, zestaw aplikacji Fusion, który wreszcie doczekał się oficjalnej premiery oraz zapowiedź wprowadzenia usług Oracle Public Cloud.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Oracle prezentuje GraalOS dla bezserwerowej Javy
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Polecamy: Top trendy IT 2012 według Gartnera

Exalytics to po Exadata i Exalogic kolejne sprzętowo-programowe rozwiązanie wprowadzone przez Oracle. Exalytics wykorzystuje bazę danych funkcjonującą w pamięci RAM systemu, a więc ma podobną architekturę jak platforma SAP HANA. Jest to urządzenie typu appliance zawierające 40 rdzeni procesorowych i 1 TB pamięci DRAM, która dzięki zaawansowanym mechanizmom kompresji umożliwia według Oracle zapisanie 5-10 TB danych. Zainstalowane w Exalytics oprogramowanie to baza Oracle TimesTen, narzędzia BI (Business Intelligence) oraz serwer Essbase OLAP.

Oracle Database Appliance jest miniaturową wersją Exadata adresowaną dla rynku MSP. Natomiast Big Data Appliance to system wykorzystujący platformę open source Hadoop, narzędzia do integracji danych w systemach rozproszonych, bazę danych NoSQL oraz oprogramowanie Oracle R do statystycznej analizy działania systemu. Ma to być rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do systemów Aster Data, Netezza lub Greenplum.

Zobacz też: NoSQL wypiera staroświeckie bazy danych

Oracle ogłosił również dostępność Fusion Applications, zapowiadanego od ponad 6 lat zestawu oprogramowania, którego premiera była wciąż przesuwana. W jego ramach firma oferuje obecnie około 100 modułów programowych, w tym praktycznie pełny zestaw aplikacji biznesowych obejmujący oprogramowanie JD Edwards, E-Business Suite, PeopleSoft i Siebel. Fusion Applications mogą działać w chmurze lub być uruchamiane w klasyczny sposób przez instalację w firmowym centrum danych. Wszystkie wersje mają ten sam podstawowy kod i jak zapewniają przedstawiciele Oracle ich użytkownicy mogą łatwo zmieniać sposób korzystania z oprogramowania przechodząc z chmury do własnego systemu lub na odwrót. Możliwy jest zdalny dostęp do wszystkich Fusion Applications przy wykorzystaniu iPada i przeglądarki Safari lub specjalnego programu Fusion Tap na platformę Apple. Fusion Applications mają być dostępne w modelu SaaS, ale Oracle nie ujawnił na razie cen usług.

Oracle Enterprise Manager 12c to nowy pakiet narzędzi do zarządzania systemami działającymi w chmurze. Umożliwia on zdalne monitorowanie i zarządzanie systemami Exadata przy wykorzystaniu funkcji graficznie prezentujących dane analityczne.

Zarówno to narzędzie, jak wersje Fusion Applications są podstawą do wprowadzenia usług świadczonych w chmurze. Podczas konferencji pojawiła się zapowiedź wprowadzenia usługi Oracle Public Cloud. Jak podkreślał Oracle CEO Larry Ellison "Public Cloud będzie się różnił od innych dostępnych na rynku rozwiązań przede wszystkim pod względem wykorzystania standardów takich jak Java, SQL, XML itd. W efekcie użytkownicy będą mogli względnie łatwo przenosić dane i aplikacje na inne standardowe platformy jeśli tylko będą chcieli to zrobić". Oprócz tego Oracle obędzie ferował możliwość przetestowania działania aplikacji w chmurze, a w wypadku pozytywnej oceny użytkownika, zakup licencji na oprogramowanie uruchamiane we własnym centrum danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200