Skype już własnością koncernu Microsoft

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali o zamknięciu zapowiedzianej w maju br. transakcji kupna firmy Skype. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma zostanie przekształcona w odrębny dział biznesowy koncernu Microsoft.

Z ujawnionych informacji wynika jednak, że w kilku krajach nadal trwają procedury mające na celu sprawdzenie zgodności założeń wartej ok. 8,5 mld USD transakcji z lokalnymi przepisami. Nie ujawniono jednak o jakich krajach mowa. W czerwcu warunki fuzji zaaprobował Amerykański Departament Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się zaś procedury formalne UE. Warto wspomnieć, że analizę skutków rynkowych planowanej transakcji przeprowadzono niezależnie dla obszaru konsumenckiego i biznesowego. Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej mimo, że na rynku konsumenckim rozwiązania Skype bezpośrednio konkurowały m.in. z komunikatorem Windows Live Messenger, to fuzja obu firm tylko w niewielkim stopniu zmieni układ sił na mocno podzielonym rynku usług komunikacji elektronicznej. Uznano również, że rozwiązania firmy Skype były tylko w niewielkim stopniu konkurują z aplikacjami firmy Microsoft na rynku biznesowym. Argumentowano m.in., że z oprogramowania Microsoft Lync korzystają przede wszystkim duże korporacje, podczas gdy komunikator Skype jest sporadycznie wykorzystywany w mniejszych firmach. Eksperci UE uznali również, że plany kierownictwa firmy Microsoft nie wpłyną m.in. na zmniejszenie interoperacyjności oprogramowania Skype.

Zobacz również:

  • Microsoft zapowiada nową linię małych modeli językowych AI

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma zostanie przekształcona w odrębny dział biznesowy koncernu Microsoft. Na jego czele stanie Tony Bates, dotychczasowy dyrektor generalny firmy Skype. Wedle zapowiedzi Tony Bates będzie podlegał bezpośrednio dyrektorowi generalnemu koncernu Microsoft.

Według oficjalnych zapowiedzi rozwiązania firmy Skype oferowane na dotychczasowych zasadach. W dłuższej perspektywie Microsoft zamierza zintegrować komunikator Skype z szeregiem własnych rozwiązań - m.in. systemem operacyjnym Windows Phone, rozwiązaniami zaliczanymi do pakietu Outlook, środowiskiem komunikacyjnym Lync, a nawet oprogramowaniem konsoli Xbox. W przypadku platformy Lync wykorzystanie technologii Skype ma pozwolić m.in. na rozszerzenie liczby obsługiwanych kanałów komunikacyjnych i usprawnienie komunikacji z klientami oraz partnerami biznesowymi. Jednocześnie komunikator Skype ma być nadal rozwijany jako samodzielna platforma komunikacyjna. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że plany rozwoju nie wpłyną na funkcjonalność oprogramowania komunikacyjnego Skype na platformach konkurencyjnych wobec rozwiązań firmy Microsoft. Plany kierownictwa koncernu z Redmond zakładają m.in. rozwój bazujących na obecnych usługach firmy Skype rozwiązań biznesowych i konsumenckich. Niewykluczone, że w oparciu o dotychczasowe umowy firmy Skype Microsoft zdecyduje się również na nawiązanie szerokiej współpracy z dostawcami usług telekomunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200