HP: Zmiana na stanowisku CEO

Po niepełnym roku od mianowania na funkcję dyrektora wykonawczego CEO HP, zarząd firmy podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu z tej funkcji Leo Apothekera, byłego dyrektora niemieckiej firmy SAP.

Jego obowiązki tymczasowo przejęła Meg Whitman, która wcześniej kierowała firmą eBay, a przez ostatnie 8 miesięcy była członkiem zarządu HP. W oświadczeniu zarządu HP można znaleźć ogólnikowe uzasadnienie, że "aby firma mogła z sukcesem realizować swą strategię, jej dyrektor musi mieć dodatkowe cechy", które ma Meg Whitman oraz zapewnienie, że wybór i mianowanie nowego, stałego dyrektora wykonawczego nastąpi w najbliższym czasie.

Plotki, że zarząd HP chce usunąć Leo Apothekera z pełnionej funkcji pojawiły już kilka dni temu. Bo sprzedaż oprogramowania ma wciąż bardzo mały (ok. 3%) udział w obrotach tej firmy, a Leo Apotheker, kierujący wcześniej czysto software’ową firmą SAP, od początku zaczął silnie promować nową strategię transformacji HP właśnie w kierunku firmy czerpiącej zyski z oprogramowania i usług.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Ostatnio rynek źle zareagował na kontrowersyjne decyzje o planowanym przez HP zakupie Autonomy - firmy rozwijającej oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT za ok. 10 mld USD, sprzedaży lub wydzielenia oddziału komputerów osobistych oraz wycofania się z produkcji tabletów i smartfonów. Po ich ogłoszeniu wartość akcji HP zaczęła znacząco spadać, co zapewne istotnie przyczyniło się do rozstania z Leo Apothekerem.

"Sądzę, że Leo Apotheker podjął się bardzo niewdzięcznego zadania, bo objęcie stanowiska dyrektora HP w momencie takiego zamieszania jakie nastąpiło po gwałtownym zwolnieniu Marka Hurda dla każdego CEO byłoby trudnym zadaniem" mówi Charles King, prezes firmy analitycznej Pund-IT. "A decyzje takie jak ogłoszenie oddzielenia biznesu PC były zbyt radykalne dla rynku finansowego" - dodaje Charles King.

"Do zmiany kierownictwa HP przyczynił się brak realizacji w ostatnich trzech kwartałach zakładanych celów finansowych oraz inwestycje w przejęcia takich firm jak Automony i Vertica nie poparte prezentacją jasnej strategii na przyszłość" - uważa Crawford Del Prete, analityk z IDC, a "odbudowa zaufania do HP ze strony inwestorów finansowych może być trudna" - dodaje.

Jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji analitycy z Bernstein Research napisali, że nagłe usunięcie Leo Apothekera może mieć przykre konsekwencje dla całego zarządu firmy. W opublikowanym raporcie tej firmy można przeczytać: "Wcześniejsze przecieki informacji do prasy podważają i tak kruchą opinię o zarządzie HP. A z naszych rozmów z dużymi udziałowcami HP wynika, że są oni bardzo niezadowoleni z zarządu, biorąc pod uwagę całą serię podejmowanych decyzji od nagłego zwolnienia Marka Hurda, zatrudnienie Leo Apothekera, zatwierdzenie kosztownego przejęcia Autonomy oraz przedwczesne ogłoszenie o wycofaniu się z rynku PC. Decyzje te są często oceniane jako złe i niezgodne z interesami udziałowców firmy".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200