Polycom kupuje dział wideokonferencyjny HP

W ramach tzw. strategicznego porozumienia partnerskiego, Polycom przejmuje dział HP Visual Collaboration, a jednocześnie HP będzie miało prawo do sprzedaży rozwiązań wideokonferencyjnych Polycom we własnych kanałach dystrybucyjnych na zasadach wyłączności.

Transakcja ma zostać zrealizowana w III kw. br., a jej wartość i szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione. HP będzie resellerem praktycznie wszystkich produktów klasy UC oferowanych przez Polycom - urządzeń, usług i oprogramowania. HP będzie instalowało oprogramowanie wideokonferencyjne Polycom w swoich tabletach i smartfonach pracujących pod kontrolą systemu WebOS.

Porozumienie oznacza istotne wzmocnienie pozycji Polycom, bo ponad 2-krotnie zwiększa liczbę obsługiwanych przez firmę dużych, korporacyjnych systemów wideokonferencyjnych HD. Platforma HP Halo jest obecnie wykorzystywana w 425 miejscach w 38 krajach na świecie.

Kilka lat temu Polycom i Tandberg były dwoma największymi producentami systemów wideokonferencyjnych, którzy opanowali ponad 70% rynku. Po przejęciu Tandberga przez Cisco, konkurencja się zaostrzyła i analitycy rynku zaczęli rozważać możliwości przejęcia Polycom przez jedną z dużych korporacji, np. HP.

Warto zauważyć, że wcześniej Polycom zawarł porozumienie z Microsoft dotyczące zapewnienia zgodności oferowanego przez Polycom sprzętu z platformą UC Microsoft Lync. W efekcie, te trzy firmy - HP, Microsoft, Polycom - starają się oferować rozwiązania konkurencyjne dla systemów wideokonferencyjnych Cisco.

Na porozumieniu tym najwięcej może stracić firma Vidyo, jeden ze znanych, ale nieco mniejszych producentów oprogramowania wideokonferencyjnego. W ub. r. zawarła ona porozumienie z HP, dotyczące opracowania technologii umożliwiających rozszerzenie zastosowań korporacyjnego systemu HP Halo o współpracę z komputerami PC i urządzeniami mobilnymi.

Informacja o przejęciu HP Visual Collaboration przez Polycom pojawiła się prawie jednocześnie z ogłoszeniem utworzenia organizacji OVCC (Open Visual Communications Consortium), która ma spopularyzować otwarty standard systemów UC i wideokonferencyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200