Asterisk SCF - konkurencja dla UC

Asterisk to projekt oprogramowania open source, które może funkcjonować jako system PBX, a także jako brama między telefonią z komutacją kanałów a sieciami IP. Oferuje usługi poczty głosowej, konferencyjne, kierowania ruchem przychodzącym i wiele innych. Jego twórcą jest Mark Spencer i założona przez niego firma Digium. W ubiegłym tygodniu firma zapowiedziała nowy projekt: Asterisk Scalable Communications Framework (SCF).

SCF ma zapewnić obsługę skalowalnych i odpornych na uszkodzenia sieci komunikacyjnych, które użytkownicy będą mogli integrować z własnymi aplikacjami dużo łatwiej niż można to robić z komercyjnymi platformami zunifikowanej komunikacji UC (Unified Communication). Ma także zapewniać wysoką dyspozycyjność i API do łatwej integracji z innymi aplikacjami. Dotychczas Digium konkurowała z dostawcami IP PBX bezpłatnym oprogramowaniem Asterisk. Inicjując ten projekt, obecnie stawia wyzwanie dostawcom platform zunifikowanej komunikacji, takim jak Avaya, Cisco, Microsoft czy Siemens.

SCF znajduje się jeszcze na etapie prac projektowych, ale jego potencjał w zakresie wysokiej dyspozycyjności zademonstrowano w ubiegłym tygodniu podczas konferencji użytkowników Astricon. Pokazano m.in., jak połączenie telefoniczne SCF może zostać podtrzymane, gdy uszkodzeniu ulegnie serwer odpowiedzialny za ustanowienie połączenia i jego utrzymywanie. Robocze wydanie systemu jest dostępne na witrynie Asterisk.

SCF jest systemem modularnym, z otwartymi interfejsami do modułów i kanałów komunikacyjnych między modułami. Oznacza to, że SCF i jego komponenty są otwarte dla projektantów programowania, którzy zechcą zintegrować funkcje komunikacyjne ze swoimi aplikacjami. I tak np., jeżeli użytkownik planuje, żeby funkcje komunikacyjne były elementem CRM lub aplikacji składania zamówień, te otwarte interfejsy pozwolą na realizację tego scenariusza w postaci wbudowanej części aplikacji.

Upłynie jeszcze rok lub dwa zanim platforma SCF będzie zdolna do wsparcia niektórych funkcji w sieciach produkcyjnych, ale Digium zapowiada ją już teraz. Chce w ten sposób zainteresować projektantów do współtworzenia finalnego kształtu produktu. Architektura rozwiązania pozwala na obsługę wszystkich znanych form komunikacji: głosu, wideo, komunikatorów, SMS, poczty elektronicznej - i jest dostatecznie elastyczna, aby objąć również nowe, kiedy się pojawią.

Kluczowym elementem architektury są otwarte interfejsy, które umożliwiają traktowanie aplikacji jako elementów równorzędnych komponentom SCF, niezależnie od tego, w jakim języku zostały napisane. Sam SCF jest pisany w języku C++, ale interfejsy obsługują praktycznie każdy popularny język programowania, taki jak C#, Java czy Python. Na tym etapie projektu, Digium ma nadzieję zainteresować projektantów, którzy zechcą pomagać przy pisaniu kodu SCF, jak również osoby wiedzące, jakiego typu aplikacje biznesowe będą chcieli integrować z SCF.

Projekt Asterisk wystartował jako własna platforma telefonii, następnie stał się projektem open sorce, by na kolejnym etapie tworzyć podstawę oprogramowania komercyjnego wspieranego przez Digium. Od samego początku nie był planowany jako komercyjny, skalowalny produkt.

Właśnie w tym punkcie, w którym dostawcy komercyjnych rozwiązań VoIP zreformowali swoje IP PBX, aby stały się platformami UC, Digium rozpoczyna swój własny projekt UC od początku, rezygnując z prób "przeszczepiania" UC do Asterisk. SCF jest adresowany do dużych przedsiębiorstw a także dostawców usług.

Poza modularną budową, architektura SCF może być rozproszona między wiele maszyn i lokalizacji. Zatem podstawowe jej elementy mogą znajdować się w centrum danych, ale moduły redundantne mogą być rozmieszczone w oddziałach zamiejscowych, żeby zapewniać dostarczanie usługi w razie niesprawności centrum danych.

Przedstawiciele Digium podają, że kod SCF jest projektowany już od kwietnia br. i potrzebny jest jeszcze co najmniej rok, aby był gotowy do użycia.

Czytaj też:

Asterisk

Nowe możliwości, nowe wyzwania

IP wciąż nie dla wszystkich

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200