Wirtualizacja to nie tylko serwery

Chociaż wirtualizacja serwerowa jest jednym z ważniejszych zagadnień w datacenter, istotne korzyści przynosi firmie także wirtualizacja desktopów oraz aplikacji.

Technologie te posiadają kilka wariantów, które można wybrać zależnie od potrzeb biznesowych. Są to: usługi terminalowe, infrastruktura VDI, wirtualizacja desktopowa w środowisku serwerów kasetowych, strumieniowanie aplikacji oraz eksploatacja aplikacji w formie paczek, oddzielonych od systemu operacyjnego.

Szybki i standardowy terminal

Najstarsze z tej listy są usługi terminalowe, charakteryzujące się maksymalną centralizacją przetwarzania danych oraz dużym uwspólnieniem zasobów. Typowym odbiorcą jest pracownik zadaniowy, który korzysta ze standardowego zestawu aplikacji i uprawnień. Usługi te bardzo dobrze nadają się do szybkiego wdrożenia centralnych aplikacji, eksploatowanych w wielooddziałowych firmach wyposażonych w niezawodną sieć VPN. Podstawową zaletą jest doskonałe zarządzanie, bardzo dobre wsparcie techniczne, możliwość wykorzystania bezdyskowych bezpiecznych terminali i stosunkowo łatwe wdrożenie dwuskładnikowego uwierzytelnienia. Wadą są ograniczone możliwości personalizacji aplikacji. Jeśli firma potrzebuje sposobu na wdrożenie nowej aplikacji biznesowej, która nie wymaga specjalizowanego sprzętu na stacji roboczej, a u wszystkich użytkowników ma podobnie działać, usługi terminalowe są dobrym wyborem. Typowym dostawcą technologii jest duet Microsoft oraz Citrix, ale na rynku są także wieloplatformowe rozwiązania, na przykład Go-Global firmy Graphon czy Sun Secure Global Desktop, obecnie własność Oracle.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Gdy liczy się bezpieczeństwo

Przy przetwarzaniu danych o szczególnie istotnym znaczeniu dla firmy, można wykorzystać najbezpieczniejsze z rozwiązań - bezdyskowe terminale, które korzystają z usług strumieniowania aplikacji. Od typowego środowiska terminalowego różnią się one tym, że są odporne na typowe ataki przeciw stacjom roboczym z Windows, posiadają specjalnie chronione połączenia sieciowe (na przykład z użyciem światłowodów doprowadzanych do klienta) a samo urządzenie jest zabezpieczone przed podsłuchem elektromagnetycznym i chronione przed modyfikacją firmware'u. Rozwiązanie to w odpowiednio zabezpieczonym środowisku zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa niż typowa stacja robocza.

VDI: konsolidacja i personalizacja

Znacznie lepszą personalizację desktopów umożliwia środowisko VDI. Polega ono na centralizowanym uruchamianiu wielu desktopów w środowisku wydajnego serwera i transmisji informacji przez sieć. Przy VDI wykorzystuje się hostowaną dedykowaną maszynę wirtualną, osiągając centralne zarządzanie przy pełnej personalizacji desktopu. Dzięki wysokiej wydajności dzisiejszych serwerów można osiągnąć dobrą konsolidację, gdyż jeden serwer, zależnie od wydajności i potrzeb, może obsłużyć 60-70 desktopów. Typowym zastosowaniem VDI mogą być środowiska deweloperskie, gdyż dzięki wirtualizacji można zachować wiele stanów i predefiniowanych wzorców desktopów, co bardzo oszczędza czas deweloperów. Środowisko takie można połączyć z bezdyskowymi terminalami, chociaż nie każde urządzenie obsługuje współpracę ze środowiskiem VDI. Liderem VDI w Polsce jest firma VMWare, ale podobne produkty oferuje Citrix i Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200