Dell sprzedaje fabrykę w Polsce

Amerykański koncern poinformował o przeniesieniu prawa własności łódzkiego zakładu produkcyjnego do firmy Foxconn oraz dostosowanie go do nowych zadań. Efektem transakcji będzie "poprawa obsługi klientów w regionie oraz długofalowe wzmocni pozycję w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce".

Pierwsze doniesienia o możliwej odsprzedaży pojawiły się jeszcze w sierpniu 2008, ale wówczas Dell je dementował: Dell zaprzecza pogłoskom o sprzedaży łódzkiej fabryki.

Dell z zyskiem o połowę niższym niż rok temu

W trzecim kwartale trwającego roku finansowego obroty koncernu Dell spadły o 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Zysk netto był aż o 54 proc. niższy niż przed rokiem. Zdecydowanie spadła sprzedaż komputerów marki Dell w segmencie biznesowym.

Więcej:

Dell z zyskiem o połowę niższym niż rok temu

Komunikat amerykańskiego producenta brzmi: "Podjęte działania umożliwią firmie Dell podniesienie wartości oferowanych rozwiązań poprzez uproszczenie globalnych procesów operacyjnych oraz poprawienie ich efektywności. Po dokonaniu transakcji produkcja komputerów Dell - komputerów biurkowych, notebooków, serwerów i pamięci masowych - dla klientów z regionu EMEA nadal będzie kontynuowana w Łodzi przez firmę Foxconn, największego na świecie producenta elektroniki".

Po zakończeniu procesu przeniesienia własności, Dell zostanie klientem firmy Foxconn w Polsce w zakresie usług produkcyjnych. Obecni pracownicy firmy Dell w Łodzi zachowają swoje miejsca pracy i stanowiska, po przejęciu zarządzania zakładem przez firmę Foxconn. Pozwoli to na utrzymanie poziomu zatrudnienia w regionie. Umowa wymaga uzyskania zgody odpowiednich organów nadzoru Unii Europejskiej, formalności potrwają zapewne kilka miesięcy. Dell zapewnia, że będzie honorował wszystkie umowy zawarte z polskim rządem dotyczące m.in. wsparcia tej inwestycji publicznymi pieniędzmi.

Dell wygasza produkcję w irlandzkim Limerick, do końca stycznia ma zostać przeniesiona do Łodzi w całości. A tu przejmie ją Foxconn. Oznacza to w praktyce, że Dell nie będzie miał już zakładów produkcyjnych w Europie i zlecał produkcję nowemu właścielowi. Niewykluczone, że Foxconn będzie w Łodzi produkował sprzęt dla innych firm.

Producent w ramach programu oszczędnościowego zamyka zakład produkcyjny koncernu Dell w amerykańskim Winston-Salem.

Czytaj też:

IDC: Polacy kupują mniej komputerów

Gartner: rynek serwerów powoli wychodzi na prostą

Sprzedaż komputerów znów na (małym) plusie

Acer wyprzedza Della pod względem liczby sprzedanych komputerów

Pierwsze komputery z fabryki Della z Łodzi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200