112 - sprawdź numer i zadzwoń jeszcze raz

112 miesięcy rozmów o numerze 112

Unia Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie numeru alarmowego 112 w 2002 r. Po wejściu Polski do UE zostaliśmy zobligowani do jej implementacji, zwłaszcza pod groźbą kar ze strony Brukseli. Ale jak to zwykle bywa, wciąż górę brały interesy poszczególnych służb i popierających ich polityków. Strażacy zaordynowali rozdrobnienie systemu na poszczególne powiaty, czyli Centrum Powiadamiania Ratunkowego x 300 lokalizacji x 4 etaty (minimum). Stojące za nimi murem PSL lata całe nie chciało myśleć o jakiejkolwiek zmianie. Również branży teleinformatycznej to się zdecydowanie bardziej kalkulowało. Policja na próby zracjonalizowania tego systemu stawała okoniem i nawet jak dostawała propozycje przeniesienia swojego stanowiska dyspozytorskiego do miejskiego lub wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego - z reguły odmawiała. Pogotowie ratunkowe i szpitale, które miały kontrakty NFZ na ratowanie życia w ramach Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Medycznego, w obawie o utratę pieniędzy długo sobie nie dały wytłumaczyć, że trzymanie jednej karetki w powiecie nie ułatwia zarządzania kryzysowego. Lepiej mieć 49 ośrodków koordynujących działanie Państwowego Ratownictwa Medycznego, do którego będą wpływały zlecenia z systemu 112, które zostaną przekazane dalej, do karetki znajdującej się najbliżej miejsca zdarzenia.

Wreszcie zmiany przeprowadził minister Jerzy Miller, zarządziwszy, by obowiązki odbierania połączeń z numeru 112 wzięło na siebie szesnaście wyspecjalizowanych Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Operator, osoba cywilna, odpowiednio przygotowana, znająca języki, po testach psychologicznych, wprowadzi zdarzenie do systemu i uruchomi akcję policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego.

W tym celu należało zbudować dedykowaną sieć OST-112, wdrożyć System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego (SIPR), umożliwić automatyczną identyfikację dzwoniącego dzięki tak zwanej Platformie Lokalizacyjno-Informacyjnej Centralnej Bazy Danych (PLI CBD) oraz udostępnić służbom Uniwersalny Moduł Mapowy zawierający aktualne dane z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Jeszcze należało spełnić jeden drobiazg: połączyć SIPR z systemami dowodzenia poszczególnych służb.


TOP 200