Jaki jest Linux w polskim biznesie

W jakim stopniu polskie przedsiębiorstwa korzystają z rozwiązań open source? Co decyduje o ich wyborze, a co powstrzymuje przed migracją? Na te pytanie odpowiada druga edycja badań "Linux/Open Source w biznesie" przeprowadzona na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny oraz Koalicji na Rzecz Otwartych Standardów (KROS) przez Pentor Research International.

Badanie "Linux/Open Source w biznesie" opiera się na wynikach ankiet online, które wypełniali szefowie działów IT firm z listy 2000 największych spółek dziennika Rzeczpospolita oraz przedsiębiorstw z sektora finansowego. Udział w badaniu był dobrowolny, zebrano 237 wypełnionych ankiet. Wyniki zaprezentowano podczas III Kongresu Linuksa Profesjonalnego.

Linux na biurku...

Z systemu operacyjnego Linux na komputerach biurkowych korzysta 25% badanych firm. Ogółem najpopularniejszą dystrybucją wśród ankietowanych jest Debian z subskrypcją (29%), Red Hat z subskrypcją (25%) oraz SUSE Linux z subskrypcją (21%). W zależności od wielkości firmy, mierzonej ilością stanowisk komputerowych, występuje zróżnicowanie stosowanej dystrybucji. Debian dominuje w firmach małych i średnich (do 50 komputerów oraz od 51 do 150), Red Hat w największych (ponad 150 stanowisk), Mandrake/Mandriva jest bardzo popularny wśród najmniejszy spółek (do 50 PC). Najpopularniejsze oprogramowanie open source zainstalowane na stanowiskach komputerowych to przeglądarki WWW (np. Mozilla Firefox/Netscape), pakiety biurowe oraz programy do poczty elektronicznej.

Autorzy badania zapytali szefów IT o plany wykorzystania aplikacji open source w przyszłości. Większość badanych firm ma taki zamiar, a jest zainteresowana przede wszystkim programami graficznymi/multimedialnymi oraz oprogramowaniem biznesowym. Największą grupę użytkowników Linuksa i open source stanowią pracownicy działu IT (w 88% badanych firm). Co czwarta firma korzysta z Linuksa i open source na specjalizowanych stacjach roboczych, zaś do codziennej biurowej pracy 14%. Jak piszą autorzy badania, open source jest bardziej popularne wśród mniejszych firm.

...i na serwerze

Najczęściej stosowanym systemem operacyjnym open source przez ankietowane firmy na serwerach jest Linux - 78%. Najpopularniejsza dystrybucja to Red Hat z subskrypcją (34%), Debian z subskrypcją (29%) oraz SUSE Linux z subskrypcją (20%). Red Hat dominuje w firmach małych i średnich, SUSE i Mandrake/Mandriva w małych, Debian jest popularny jednakowo niezależnie od wielkości firmy.

Najpopularniejsze oprogramowanie open source to bazy danych, serwery WWW, serwery poczty elektronicznej oraz firewall. Mniej popularne są open source'owe serwery aplikacji oraz oprogramowane biznesowe (ERP, CRM). Największe zainteresowanie szefów działów IT dotyczy właśnie tych ostatnich zastosowań - ankietowani deklarują chęć wykorzystania ich w przyszłości.

Serwery linuksowe w 83% firm obsługują przede wszystkim specjalizowane usługi (WWW, firewall, e-mail, proxy), bazy danych (58%), usługi sieciowe (46%) oraz aplikacje biznesowe (34%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200