Jaki jest Linux w polskim biznesie

Czynniki migracji do open source i bariery

Autorzy badania wskazują, że najważniejsze czynniki decydujące o wprowadzaniu rozwiązań open source nie zmieniły się od czasu zeszłorocznego badania. Należą do nich: większe bezpieczeństwo i większa stabilność działania . Nieco rzadziej ankietowani wymieniali niższe koszty zakupu.

Według badanych firm, główne bariery w rozwoju zastosowań rozwiązań typu open to przyzwyczajenie użytkowników i niechęć do zmian, zbyt mała liczba dostępnych aplikacji, niedostatki odpowiednio przeszkolonej kadry, obawy o problemy techniczne. Jak piszą autorzy badania, na dwa ostatnie aspekty wskazywały w szczególności firmy mniejsze, które ponadto obawiają się szkoleń i problemów licencyjnych. "Pokazuje to, że w celu zwiększenia częstotliwości korzystania z rozwiązań Open Source warto podjąć działania edukacyjne skierowane właśnie do tej podgrupy" - wnioskują twórcy badania.

Badanie pokazało, że firmy stosują komercyjne (z subskrypcją) oraz darmowe rozwiązania open source. Za komercyjnymi wersjami przemawia, zdaniem ankietowanych: opieka techniczna ze strony producenta, dostępność usług pomocy technicznej świadczonej przez producenta, gwarancja rozwoju oprogramowania, certyfikaty zgodności ze sprzętem i oprogramowaniem. Do atutów wersji darmowych należą zbliżona funkcjonalność do wersji komercyjnej, możliwość rozwoju i wdrażania systemu przez własnych specjalistów.

Taniej czy drożej

Jak wynika z badania, zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że koszty nabycia i wdrożenia rozwiązania Open Source w porównaniu do rozwiązań bazujących na kodzie zamkniętym są niższe lub znacząco niższe. Tylko około 10% twierdzi, iż mogą być większe. Z kolei koszty zatrudnienia specjalistów od Open Source są takie same lub niższe w porównaniu do tych pracujących na kodzie zamkniętym - zdaniem większości badanych. "Jedynie około jednej piątej ankietowanych jest skłonna twierdzić, że koszty te są większe (ale bardzo rzadko wyrażano opinię, że są one istotnie większe - jeśli już, to niemal wyłącznie byli to przedstawiciele największych firm)" - piszą autorzy badania.

Otwarte standardy

W tegorocznej edycji badania zapytano szefów działów IT o warunki definiujące otwartość standardu. Najistotniejszym okazał się brak ograniczeń w jego wykorzystaniu. Jako nieco mniej istotne wskazywano darmowe udostępnianie praw autorskich, patentów i innej własności oraz publikowanie i udostępnianie specyfikacji dla wszystkich bezpłatnie lub po kosztach sporządzenia kopii. To, czy oprogramowanie jest oparte na otwartych standardach nie jest jednak podstawowym czynnikiem jego wyboru. Jest to dość ważne dla małych firm, dla średnich i dużych jest to kryterium obojętne lub mało istotne. Ankietowani przywiązują jednak znaczną wagę do tego, czy mają kontrolę nad własnymi dokumentami.

***

Pełną treść raportu można pobrać z naszego serwera lub ze strony Stowarzyszenia Linux Profesjonalny

Polecamy zeszłoroczne wyniki badania: Linux i open source w biznesie

INFORMACJE O PROJEKCIE

- Badanie on-line

- Ankieta skierowana do firm z listy 2000 Rzeczpospolitej i sektora finansowego

- Badanie realizowane w dniach 20 kwietnia - 4 maja przy współpracy z Computerworld

UWAGI METODOLOGICZNE

- W wyniki badania zrealizowanych zostało 237 efektywnych w pełni wypełnionych ankiet

- Udział w badaniu był dobrowolny, dlatego też pojawiają się w zbiorze "braki danych', jednak ankiety wypełnione tylko częściowo nie były w ogóle brane pod uwagę przy analizie wyników

- Ankieta sygnowana przez Stowarzyszenie Linux Profesjonalny (www.linuxpro.org.pl) i Koalicję na Rzecz Otwartych Standardów (www.standardy.org)

- Ankiety były skierowane do szefów działów IT

- Wyniki były analizowane ze względu na wielkość firmy mierzoną liczbą stanowisk komputerowych - dane te zostały uzyskane dla 198 firm (pozostałe firmy, które nie podały takiej informacji, uwzględniane są jedynie przy prezentacji wyników dla ogółu badanej populacji).

Partnerami badania były IBM, Novell, Oracle oraz Katedra Informatyki Gospodarczej SGH


TOP 200