10 najgorętszych języków programowania 2022

Niektóre języki programowania z najnowszej listy są popularne od dłuższego czasu. Inne dopiero zaczynają zdobywać przychylność programistów. Które języki cieszą się zainteresowaniem w tym roku?

Języki programowania / Fot. Pakata Goh, Unsplash.com

Języki programowania / Fot. Pakata Goh, Unsplash.com

Jaki jest najpopularniejszy język programowania 2022 roku? Jak podaje TIOBE Index, czyli indeks społeczności programistów, który mierzy popularność języków, na pierwszym miejscu znajduje się Python.

Sprawdź: Google Lens

Zobacz również:

  • Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn
  • Programiści Pythona wśród najbardziej poszukiwanych w Polsce
  • Oracle zwiększył opłaty za używanie Javy SE

1. Python

Prawdopodobnie żaden język nie ma lepszego roku niż Python, który już od długiego czasu zajmuje pozycję lidera. Możliwości Pythona są bardzo szerokie, a dodatkowo możemy liczyć na ogromną społeczność developerów i obszerne dokumentacje. Python służy do różnych celów - od web developmentu do data science, machine learningu i robotyki. Firmy takie jak Netflix, Google, YouTube, Facebook czy Spotify wykorzystują Pythona w dużym stopniu - do przeróżnych projektów.

2. C

Popularnym mitem stało się twierdzenie, że C jest przestarzały i nikt już go nie używa. C jest nadal uważany za jeden z najstarszych, ale i podstawowych języków programowania, powszechnie używanych na świecie. Systemy operacyjne, różne GUI czy aplikacje skryptowe i sterowniki systemów wbudowanych (embedded systems) ciągle wykorzystują C.

Zobacz: Skyscanner

3. Java

Trzecie miejsce zajmuje Java. Język ten jest bardzo popularny jeśli chodzi o tworzenie aplikacji mobilnych i pracę z big data. Dodatkowo wiele aplikacji opartych na Java świetnie sprawdza się w środowisku chmurowym, ponieważ są tworzone zgodnie z zasadą WORA (write once, run anywhere - napisz raz, uruchamiaj gdziekolwiek).

A tak prezentuje się top 10 języków programowania wg TIOBE:

10 najgorętszych języków programowania 2022

Indeks TIOBE jest aktualizowany raz w miesiącu. Oceny są oparte na liczbie wykwalifikowanych inżynierów na całym świecie, kursów i dostawców zewnętrznych. Do obliczania ocen wykorzystywane są popularne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube i Baidu. Zachęcamy do nauki programowania. W sieci nie brakuje cennych kursów i materiałów edukacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200