10 najgorętszych języków programowania 2022

Niektóre języki programowania z najnowszej listy są popularne od dłuższego czasu. Inne dopiero zaczynają zdobywać przychylność programistów. Które języki cieszą się zainteresowaniem w tym roku?

Języki programowania / Fot. Pakata Goh, Unsplash.com

Języki programowania / Fot. Pakata Goh, Unsplash.com

Jaki jest najpopularniejszy język programowania 2022 roku? Jak podaje TIOBE Index, czyli indeks społeczności programistów, który mierzy popularność języków, na pierwszym miejscu znajduje się Python.

Sprawdź: Google Lens

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców

1. Python

Prawdopodobnie żaden język nie ma lepszego roku niż Python, który już od długiego czasu zajmuje pozycję lidera. Możliwości Pythona są bardzo szerokie, a dodatkowo możemy liczyć na ogromną społeczność developerów i obszerne dokumentacje. Python służy do różnych celów - od web developmentu do data science, machine learningu i robotyki. Firmy takie jak Netflix, Google, YouTube, Facebook czy Spotify wykorzystują Pythona w dużym stopniu - do przeróżnych projektów.

2. C

Popularnym mitem stało się twierdzenie, że C jest przestarzały i nikt już go nie używa. C jest nadal uważany za jeden z najstarszych, ale i podstawowych języków programowania, powszechnie używanych na świecie. Systemy operacyjne, różne GUI czy aplikacje skryptowe i sterowniki systemów wbudowanych (embedded systems) ciągle wykorzystują C.

Zobacz: Skyscanner

3. Java

Trzecie miejsce zajmuje Java. Język ten jest bardzo popularny jeśli chodzi o tworzenie aplikacji mobilnych i pracę z big data. Dodatkowo wiele aplikacji opartych na Java świetnie sprawdza się w środowisku chmurowym, ponieważ są tworzone zgodnie z zasadą WORA (write once, run anywhere - napisz raz, uruchamiaj gdziekolwiek).

A tak prezentuje się top 10 języków programowania wg TIOBE:

10 najgorętszych języków programowania 2022

Indeks TIOBE jest aktualizowany raz w miesiącu. Oceny są oparte na liczbie wykwalifikowanych inżynierów na całym świecie, kursów i dostawców zewnętrznych. Do obliczania ocen wykorzystywane są popularne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube i Baidu. Zachęcamy do nauki programowania. W sieci nie brakuje cennych kursów i materiałów edukacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200