10 bezpłatnych narzedzi do zarządzania siecią

10 bezpłatnych narzedzi do zarządzania siecią

Ekran wyświetlony przez program Sysmon

Sysmon. Program monitoruje urządzenia i świadczone przez nie usługi, takie jak usługi pocztowe i serwery grup dyskusyjnych. Aby zainstalować aplikację, najpierw należy pobrać kod źródłowy z serwera FTP, a następnie skopiować pobrany kod na swoim systemie. Po dokładnym zdefiniowaniu, co chcemy monitorować, można uruchomić demona. Od tego momentu program Sysmon zaczyna monitorować urządzenia i usługi, wysyła do administratora wiadomości e-mail oraz może uruchamiać zewnętrzne programy, jeśli tylko zajdzie taka konieczność (po stwierdzeniu na przykład, że sieć zaczyna szwankować i trzeba temu zaradzić). Program obsługuje następujące protokoły: SMTP, IMAP, HTTP, TCP, UDP i NNTP (oraz testy PING).

Program można pobrać z witryny www.sysmon.org. Plik nosi nazwę sysmon-0.90.13.tar.gz, ma 314 kB i jest pobierany z serwera ftp (ftp://puck.nether.net/pub/jared/sysmon-0.90.13.tar.gz). Dostępna jest też ostatnia wersja beta tego oprogramowania - można ją pobierać z tego samego serwera ftp (adres -ftp://puck.nether/pub/jared/beta/).

10 bezpłatnych narzedzi do zarządzania siecią

Pulpit zdalnego komputera wyswietlony przez program VNC

VNC. VNC (skrót od Virtual Network Environment) to zdalny system wyświetlania, który pozwala przeglądać pulpit monitorowanego środowiska przetwarzania danych nie tylko na tym komputerze, na którym to oprogramowanie zostało uruchomione, ale też z dowolnego miejsca w Internecie i to z różnych platform, włączając w to platformę Palm OS. Serwer VNC można zainstalować na jednym komputerze, a program podglądu (przeglądarkę) na innym komputerze, z którego chcemy monitorować system. Dzięki temu pulpit serwera Unix można przeglądać zdalnie, wyświetlając go na monitorach komputerów pracujących pod różnymi systemami operacyjnymi.

Razem z właściwym programem trzeba też pobrać stos protokołu VNC, po to aby serwer i przeglądarka (program podglądu) mogły się ze sobą komunikować. Program pozwala administrować zdalnie wszystkimi rodzajami systemów (Macintosh, Windows 98, NT i Unix) i można go uruchamiać w taki sposób [Secure Shell], aby praca była bezpieczna. Wielu użytkowników instaluje na swoim komputerze PC przeglądarkę VNC po to, aby monitorować pracę silnego serwera Unixowego obsługującego krytyczne aplikacje eksploatowane w przedsiębiorstwie. Aplikacja działa więc podobnie do rozwiązania polegającego na zainstalowaniu X serwera na komputerze PC, ma jednak wiele dodatkowych zalet, jakich nie oferują standardowe zdalne systemy wyświetlania, w tym wspomniany X serwer.

Użytkownik pobiera pakiety binarne (serwer i przeglądarka), wybierając odpowiednią platformę. Każdy pakiet ma długość ok. 1 MB, a do wyboru są następujące platformy: Linux 2.x for x86, Solaris 2.5, Windows 96/NT/2000, Macintosh, DEC Alpha OSF1 3.2 i Windows CE 2.x. Aplikację można pobrać ze strony www.uk.research.att.com/vnc/.

Ping Scanner. Aplikacja (platforma Windows) pracuje podobnie (ale jednak nieco inaczej) jak stary, poczciwy Ping. Program Ping wysyła żądanie odbicia echa, po to aby stwierdzić, czy dany komputer jest dostępny. Ping Scanner robi to samo, ale na większą skalę Đ program może wysyłać żądania do jednego komputera wiele razy albo jedno takie żądanie do wielu komputerów. Program oferuje pięć podstawowych funkcji: skanowanie, skanowanie wielokrotne, identyfikacja adresów MAC w poszczególnych podsieciach, odnajdywanie adresów IP, śledzenie identycznych adresów IP (duplikacja adresu) oraz przeszukiwanie bazy danych "whois" (identyfikacja podanej nazwy użytkownika). Program Ping Scanner 3.0 (długość 1,1 MB) można pobierać ze strony: www.fantastica.com/digilex/downloads.html (witryna Digilex Software).

Echo. Jest to kolejna odmiana popularnego programu Ping. Echo pozwala budować plik dziennika zawierający historię dostępności komputera. W pliku takim są odnotowywane przerwy w dostępie do komputera, wskazujące na uszkodzenie sieci. Program potrafi też wykrywać uszkodzenia sieci i wstawiać informacje o stwierdzonej niesprawności do pliku dziennika. Administrator może dzięki temu łatwo sprawdzać, kiedy sieć odmówiła posłuszeństwa, jak długo trwała taka awaria i kiedy łączność została przywrócona. Autorem tego programu jest Chaitanya Belwal. Program (można go pobierać ze strony: www.cs.mtu.edu/~cbelwal/dnloads/index.htm) jest bardzo mały (23 kB), a pobierany plik nosi nazwę e.zip.


TOP 200