Eksport polskich prac badawczo-rozwojowych

W polskich ośrodkach R&D inżynierowie pracują nad technologiami i rozwiązaniami dla firm z całego świata - od Dalekiego Wschodu, po Dolinę Krzemową.

Firmy, które mają w Polsce działy R&D wciąż zwiększają zatrudnienie, rozszerzają zakres prowadzonych prac, rozwijając technologie wykorzystywane przez firmy z całego świata. W znacznej mierze są to rozwiązania dla firm telekomunikacyjnych, ale mamy też w Polsce ośrodki zajmujące się cloud computing i rozwiązaniami dla inteligentnych urządzeń.

Redakcja poleca:
Raport COMPUTERWORLD TOP 200 - wydany już po raz 20 - jest najpełniejszym opracowaniem poświęconym rynkowi teleinformatycznemu. Prezentuje szczegółowe dane finansowe, informacje rynkowe i komentarze analityków dotyczące dostawców nowoczesnych technologii. Przybliża co robią oraz jakie produkty i usługi IT mogą zaoferować twojemu przedsiębiorstwu. Raport uzupełniają wyniki, dane teleadresowe i informacje o kluczowych osobach.

Od stacji bazowych po bezpieczeństwo i rozrywkę

Przykładem jednej z takich firm jest Ericpol Telecom - jeden z czterech głównych dostawców usług R&D dla szwedzkiego Ericssona. Firmy kooperują m.in. przy rozwijaniu i utrzymaniu tzw. węzłów między stacjami bazowymi, działającymi w różnych technologiach. Od 3 lat współpracują też w obszarze rozwoju technologii WCDMA. Ericpol pracuje także nad rozwiązaniami z zakresu multimediów i usług dodanych. Firma ma też innych klientów, głównie dostawców i operatorów z zagranicy. Od trzech lat uczestniczy w pracach R&D w segmencie usług związanych z technologią M2M (Machine-to-Machine) świadczoną dla firm motoryzacyjnych w obszarach związanych z bezpieczeństwem (Connected Safety) i codzienną komunikacją i rozrywką (Infotainment).

Z kolei ośrodki Tieto Poland zajmują się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań dla urządzeń inteligentnych, tzw. smart connected devices, głównie telefonów komórkowych, rozbudowanych systemów infotainment dla aut klasy premium, systemów komunikacji Machine-to-Machine. "Nasze oprogramowanie łączymy z serwisami back-end i dostarczamy w formie innowacyjnych rozwiązań opartych o usługi oferowane w chmurze. Producentom infrastruktury sieciowej zapewniamy usługi wspomagające dostęp szerokopasmowy i radiowy w sieciach NGN, systemy billingowe i zarządzania siecią - a także ich kompleksowe utrzymanie w centrach usług zintegrowanych" - wyjaśniają przedstawiciele firmy.

W Polsce znajduje się też trzecie co do wielkości centrum badawczo-rozwojowe w Grupie Alcatel-Lucent zajmujące się aplikacjami. Centra Badawczo-Rozwojowe w Bydgoszczy ściśle współpracują z globalną organizacją badawczo-rozwojową Alcatela-Lucenta - Bell Labs. Polskie R&D specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania telekomunikacyjnego dla klientów na całym świecie, w tym w konwergentnych systemach wiadomości (poczta głosowa z możliwością zunifikowanej obsługi wiadomości e-mail, faksów, SMS-ów, wiadomości multimedialnych, z dostępem z telefonów, softphonów czy aplikacji webowych oraz sterowaniem tonami DTMF lub głosem). Polscy inżynierowie pracują też nad systemami zarządzania jakością sieci oraz alarmami i sytuacjami awaryjnymi, narzędziami wspomagającymi projektowanie, instalacje i monitorowanie sieci telekomunikacyjnych oraz produktami nowej generacji, jak np. geomessaging.

Z kolei w Centrum Technologicznym Nokia Siemens Networks we Wrocławiu prowadzone są obecnie projekty dotyczące głównie rozwiązań Self Organizing Networks dla LTE oraz trwa dostosowywanie do potrzeb klientów platform płatnościowych (charging) i billingowych. Prowadzone są też badania, rozwój i testy stacji bazowych, a także rozwój produktów 3G.

Badania ze wsparciem unijnym

Polskie ośrodki badawczo-rozwojowe pracują też nad technologią cloud computing. W październiku ubiegłego roku w Krakowie rozpoczęło dzisiaj działalność IBM Cloud Competence Center, powołane przy Laboratorium Oprogramowania IBM. Nowe Centrum ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom wprowadzać i rozwijać nowe środowiska przetwarzania w chmurze obliczeniowej. "Cała oferta IBM cloud computing dostępna w Krakowie, który stanie się pierwszym miejscem, gdzie nasi klienci i partnerzy biznesowi będą mogli rozpocząć przygodę z przetwarzaniem w chmurze" - mówił w czasie otwarcia centrum Eric van der Schilden, dyrektor Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200