Eksport polskich prac badawczo-rozwojowych

Działalność IBM Cloud Competence Center ma zapewnić klientom, partnerom biznesowym, młodym rozwijającym się firmom oraz niezależnym sprzedawcom oprogramowania, profesjonalistom IT i społeczności akademickiej dostęp do szkoleń, usług konsultingowych, szerokiej infrastruktury technicznej oraz wsparcia przy podejmowaniu biznesowych wyzwań i dostarczaniu nowych, opartych na przetwarzaniu w chmurze technologii na rynek. "Dzięki dedykowanym warsztatom klienci dowiedzą się, jak zastosować technologie IBM do przetwarzania w chmurze w swoim środowisku oraz uzyskać najlepsze rozwiązania, w celu optymalizacji swoich systemów" - przekonuje Eric van der Schilden.

Redakcja poleca:
Raport COMPUTERWORLD TOP 200 - wydany już po raz 20 - jest najpełniejszym opracowaniem poświęconym rynkowi teleinformatycznemu. Prezentuje szczegółowe dane finansowe, informacje rynkowe i komentarze analityków dotyczące dostawców nowoczesnych technologii. Przybliża co robią oraz jakie produkty i usługi IT mogą zaoferować twojemu przedsiębiorstwu. Raport uzupełniają wyniki, dane teleadresowe i informacje o kluczowych osobach.

W Krakowie znajduje się też jedno z centrów R&D Comarchu. Swoje ośrodki badawczo-rozwojowe Comarch ma jeszcze w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku. Comarch w kilkunastu centrach badawczo-rozwojowych na świecie zatrudnia ponad 1100 ekspertów. Nakłady na prace badawczo-rozwojowe w 2010 roku osiągnęły ponad 62 mln zł i przekroczyły 11% przychodów. Comarch przeznaczył na nie zarówno środki własne, jak i aktywnie pozyskiwał fundusze europejskie, które stanowią 2,5% wydatków na R&D. Obecnie firma realizuje kilka projektów dofinansowywanych w ramach 7 Programu Ramowego. Są to m.in. Marrying Ontology and Software Technology (MOST), Advanced Data Mining and Integration Research for Europe (ADMIRE) i Net-centric Information and Integration Services for Security Systems (NI2S3). W 2010 r. firma rozpoczęła też realizację projektu opracowania platformy do raportowania strategicznych analiz rynkowych (Market Research Analysis) w ramach Przedsięwzięcia IniTech. Projekt realizowany jest na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Część projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Comarch jest też dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 1.4- 4.1. To m.in. nowoczesna platforma informatyczna usprawniająca wytwarzanie aplikacji biznesowych w modelu SaaS, platforma internetowa Galeria Handlowa, zautomatyzowana wymiana informacji pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi, Bezpieczny System Autoryzacji Transakcji Internetowych Oparty o Urządzenie Zewnętrzne i implementacja środowiska obsługującego narzędzia analizy efektywności zarządzania portfelami instrumentów finansowych.

Rozwiązania dla całego świata

Z rozwiązań, nad którymi pracują specjaliści w polskich centrach R&D, korzystają firmy z całego świata. "Zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe to dominujący nurt działalności Tieto Poland, a nasi klienci to największe światowe koncerny telekomunikacyjne i samochodowe. Ponad 70% projektów wytwarzanych przez naszych inżynierów to eksport, obejmujący zasięgiem cały świat - od Dalekiego Wschodu, przez Australię i Europę, aż do Doliny Krzemowej" - opowiada Lucyna Chwastowska, dyrektor Działu Urządzeń Mobilnych na Polskę i Czechy w Tieto Poland.

Także krakowskie Laboratorium Oprogramowania IBM zajmuje się rozwojem oprogramowania z przeznaczeniem głównie na rynki międzynarodowe. Jest to jedyny ośrodek IBM świadczący tego typu usługi w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie usługi świadczone przez Ericpol Telecom są praktycznie całkowicie skierowane na eksport. Obecnie przychody firmy - pochodzące w większości ze sprzedaży usług tworzenia oprogramowania na zamówienie - przekroczyły 163 mln zł. "Realistyczną wizją rozwoju firmy jest coroczne zwiększanie dochodów o 15-20% przy zachowaniu satysfakcjonującej rentowności. Strategia zakłada także poszerzanie działania o usługi dla klientów z sektora medycznego i przemysłowego" - mówią przedstawiciele Ericpola.

Setki miejsc pracy

Ośrodki R&D w Polsce cały czas poszerzają wachlarz prac, którymi się zajmują, stale zwiększając zatrudnienie. Przykładowo, kiedy w kwietniu 2007 roku doszło do połączenia działów sieci telekomunikacyjnych Siemensa i Nokii i powstała globalna spółka Nokia Siemens Networks, Centrum Technologiczne NSN we Wrocławiu liczyło ok. 600 pracowników. Od tamtej pory zatrudniono ponad 1200 nowych osób. Firma Ericpol zatrudnia już ponad 1000 inżynierów w Polsce, Szwecji, na Ukrainie i Białorusi. W poprzednim roku zatrudniła 220 osób, a w obecnym planuje zatrudnić kolejnych 200. Podobnie dynamicznie rozwija się Tieto Poland. "W tej chwili zatrudnienie w naszym dziale R&D to ponad 1000 inżynierów i cały czas rośnie. W tym roku spodziewamy się stworzyć kolejnych kilkaset miejsc pracy. Poszukujemy przede wszystkim specjalistów Linuksa i systemów wbudowanych, a także specjalistów systemów klasy enterprise opartych na Javie" - mówi Lucyna Chwastowska.


TOP 200