Współpraca, ale z Windows

Rozmowa z Todem Nielsenem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za dział produktów dla programistów.

Rozmowa z Todem Nielsenem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za dział produktów dla programistów.

Po pierwszej prezentacji architektury Distributed interNet Application - DNA (CW nr nr 21, 22 i 23), opinie obserwatorów brzmiały - "Oto nowy, wspaniały slogan reklamowy Microsoftu". Obecnie wydaje się, że nabiera on realnych kształtów, zwłaszcza po prezentacji projektów Babylon, BizTalk i innych, prowadzących do współpracy między aplikacjami....

... istotnie. Projekty te nabierają teraz treści i formy. Wcześniej nie prezentowaliśmy ich dość wyraźnie. Pierwszym elementem DNA był serwer Internet Information Server (IIS), pozwalający na tworzenie aktywnych stron serwerowych, dostępny już od 1997 r. Wielu programistów stosuje go do budowy aplikacji. Ostatnio prezentowane Babylon i BizTalk pozwalają nie tylko na tworzenie oddzielnej warstwy aplikacyjnej, ale również na komunikację między aplikacjami. Obecnie za tymi projektami kryje się znacznie więcej, lecz to nie BizTalk i współpraca aplikacji są najważniejsze.

Czy aplikacje DNA można pisać poza środowiskiem Windows?

Zgodnie z definicją DNA, taka możliwość dotyczy tylko klienta. Aplikacje można osadzać na stacjach klienta z innym systemem niż Windows. Jeżeli jednak chodzi o główną część logiki aplikacji albo zasadnicze usługi serwera transakcyjnego Microsoft Transaction Server (MTS), serwera internetowego i innych, które znajdą się w Windows 2000, to będą oparte na Windows.

Microsoft nie zamierza więc przenieść usług swoich serwerów na inne systemy operacyjne...

Jest oczywiste, że zależy nam na tym, aby przemysł informatyczny inwestował w komponenty i technologie wykorzystujące nasze serwery. Z naszego punktu widzenia są to serwery otwarte. Wierzymy, że Windows NT/2000 zapewnia najkorzystniejsze parametry - całkowity koszt posiadania i użytkowania systemu, zwrot z inwestycji i skalowalność, których nie da się uzyskać w innych środowiskach.

Czy oznacza to, że nie pracujecie nad przeniesieniem modelu COM na inne platformy?

Nasi klienci twierdzą, że współpraca między aplikacjami jest dla nich ważna. Inwestujemy więc w tę dziedzinę. Współpraca między platformami to jeden z elementów możliwego kompromisu. Jeżeli współpraca między aplikacjami będzie właściwa, to dla wielu osób współpraca między platformami przestanie być istotna. Nadal zajmujemy się problemami mostów między COM a CORBA, nie wyrzucamy więc niczego, co już zrobiliśmy. Nasze przesłanie brzmi: "Współpraca jest tam, gdzie jesteśmy najlepsi".

Co sądzą programiści, z którymi rozmawia Microsoft na temat Linuxa?

Ludzi do Linuxa przyciąga to, co system obiecuje - niezawodność, ale za cenę samoobsługi. Microsoft zadał sobie wiele trudu, aby sprawdzić, jakie są fakty i fikcje w społeczności Linuxa.

Początkowo byłem pod wrażeniem wysiłków społeczności, gdzie każdy, kto ma adres internetowy, może przesyłać swój kawałek kodu. Zadawałem sobie wtedy pytanie, jak takim projektem można zarządzać? My mamy kłopoty z zarządzaniem mniejszymi projektami. Tu każda propozycja zmiany kodu przechodzi proces weryfikacji przez grono "namaszczonych" osób, które akceptują lub odrzucają proponowany kawałek kodu. Próbowaliśmy zrozumieć, jak przebiega proces akceptacji otwartego kodu, jak funkcjonuje i dlaczego zadziałał w przypadku projektów Linuxa i Apache'a, a nie zadziałał w przypadku projektu Mozilla Netscape'a. Wniosek z tych obserwacji jest taki, że programiści oczekują od nas pracy nad zapewnieniem niezawodności i skalowalności Windows.

Jakie będzie wsparcie XML w Visual Studio?

XML to prosty sposób komunikacji między aplikacjami i serwerami. Obecnie w Visual Studio można jedynie pisać kod XML. Narzędzia graficzne opracowują niezależni producenci jako dodatki do Visual Interdev. W przyszłości XML będzie wbudowany w nasze narzędzia, platformy, bazy danych, we wszystko, co Microsoft wytwarza.

Czy pojawi się Visual XML?

Widzę XML raczej jako wszechobecną usługę. Nie ma potrzeby tworzenia oddzielnego narzędzia. Visual Studio będzie "oddychać" kodem XML.

<hr>

Na podstawie InfoWorld USA opracował Marian Łakomy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200