W rekrutacji ważna jest autentyczność

O dobrym dialogu między firmą IT, a kandydatem do pracy opowiada Anna Wieczorek, kierująca działem rekrutacji w firmie Britenet, która w badaniach AudIT organizowanych przez Computerworld i TNS dwukrotnie zdobyła tytuł Najlepsze Miejsce Pracy w IT.

Czym się charakteryzuje atrakcyjny pracodawca na rynku IT? Co jest dziś ważne dla kandydata?

Sama branża IT jest atrakcyjna dla pracowników, daje stabilność zatrudnienia. Odpowiem może mało odkrywczo – atrakcyjny pracodawca przede wszystkim posiada interesujące projekty z ciekawym stosem technologicznym, przy tym dobre pensje i dobrą atmosferę. Z tego co zauważyłam w ostatnim czasie kandydaci coraz bardziej zwracają uwagę na zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Jak kiedyś były pytania czy jest możliwość pracy w nadgodzinach, tak teraz czy jest obowiązek nadgodzin. Ważna jest elastyczność, zarówno w przypadku możliwości pracy zdalnej jak i w kwestii zmiany projektu, jeśli obecny nie odpowiada pracownikowi. Dla niektórych kandydatów ważna jest też renoma firmy. Kandydaci dużą uwagę zwracają na właściwe obciążenie pracą, na jasny zakres odpowiedzialności, a także przejrzystość zasad otrzymywania awansów. Natomiast w rekrutacji zauważyłam że dla przyszłego pracownika ważna jest szczera rozmowa, nakreślenie jego przyszłych obowiązków, podanie szczegółów o projekcie. Na pewno nie wolno na rozmowie obiecywać rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zapewnić. Ważna jest po prostu autentyczność.

Britenet dwukrotne zdobył tytułu Najlepszego Miejsca Pracy IT w Polsce. Co jest źródłem tych sukcesów?

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500
  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników

Ten tytuł jest dla nas niezwykle ważny, ponieważ otrzymaliśmy go dzięki pozytywnym opiniom naszych pracowników. Raport AudIT przygotowywany jest na podstawie anonimowej ankiety pracowników i ma na celu ustalenie stopnia zaangażowania, satysfakcji i motywacji specjalistów działów IT. Według badania zatrudnieni u nas specjaliści są zadowoleni, lubią swoją pracę i z chęcią poleciliby ją innym, zdecydowana większość ponownie wybrałaby Britenet jako miejsce pracy. Bazując na ostatnim raporcie - ośmiu na dziesięciu pracowników naszej firmy to entuzjaści - zadowoleni z pracy i jednocześnie zdolni do motywowania innych, a to oczywiście sprzyja utrzymaniu pozytywnej atmosfery.

W czym jeszcze tkwi sekret utrzymania pozytywnej atmosfery w firmie?

Nasi pracownicy doceniają przede wszystkim relacje z najbliższymi współpracownikami – efektywną współpracę z kolegami z działu. Ważna jest dobrze funkcjonująca komunikacja wewnętrzna. Dla pracowników dodatkowym atutem jest komfort związany z poczuciem pewności zatrudnienia i zachowaniem równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym. Jeśli byśmy zapytali naszych pracowników co wpływa na pozytywne relacje, na pewno pojawiłaby się odpowiedź, że wyjazdy integracyjne. Dobrym pomysłem na zgranie zespołu jest organizowanie spotkań pracowników poza godzinami pracy - pozwala to na budowanie lepszych relacji w zespołach.

Ankiety, które wypełniają pracownicy firmy ubiegającej się o status Najlepszego Miejsca Pracy IT, pokazują zarówno mocne strony firmy, jak i obszary oceniane słabiej. Czy podejmujecie walkę o podniesienie ocen tam, gdzie pracownicy zauważają pole do działania?

Jedną z przyczyn, dla których bierzemy udział w badaniu jest właśnie wychwycenie słabszych stron, w celu ich poprawy. Poziom satysfakcji pracowników Britenet jest bardzo wysoki, ale istnieją pewne aspekty wymagające poprawy, których sami moglibyśmy nie zauważyć. Zespół stale się powiększa, obecnie jest nas ponad 400, szybki wzrost skutkował mniejszą dostępnością do przełożonego, co pokazało badanie w 2015 r. Wprowadziliśmy więc zmiany w naszych strukturach, dzięki czemu w tym momencie we wszystkich badanych grupach czynnik ten został bardzo wysoko oceniony. Cieszy nas też ogromny progres, jeśli chodzi o wizerunek publiczny firmy. Pracownicy oceniają Britenet jako lidera w swojej dziedzinie.

Rozmawiał Andrzej Wolf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200