Software AG i IDS: Przede wszystkim synergia

Lokalne oddziały firm Software AG i IDS Scheer mają zostać połączone do końca bieżącego roku. Formalnie, bo w praktyce jest to już jedna firma. O zmianach w strukturach lokalnych, ofercie i sieci partnerskiej rozmawiamy z Grzegorzem Pindurem nowym dyrektorem generalnym Software AG w Polsce.

W kuluarach o zmianach w strukturach i kierownictwie polskiego oddziału Software AG mówiło się od kilku miesięcy. Podobnie w przypadku IDS Scheer Polska. Jednak zapewne mało kto spodziewał się, że za połączenie obu firm na naszym rynku odpowiadać będzie dotychczasowy prezes przejmowanej spółki.

Od niedawna łączy Pan stanowisko dyrektora generalnego i prezesa w łączących się firmach. Czego po takim połączeniu odpowiedzialności oczekuje kierownictwo Software AG?

Software AG i IDS: Przede wszystkim synergia
Rzeczywiście, do czasu formalnego zakończenia fuzji będę pełnił obie funkcje. Oczekiwania to w pierwszej kolejności sprawne przeprowadzenie połączenia firmy na polskim rynku, stworzenie spójnej struktury firmy, a także przygotowanie zintegrowanej oferty w zakresie produktów oraz usług, jak również wypracowanie strategii funkcjonowania firmy na polskim rynku IT. Wszystkie procedury związane z naszym połączeniem już się toczą, a całkiem realnym terminem zamknięcia tych formalności jest koniec bieżącego roku.

Jak ma wyglądać struktura organizacyjna polskiego oddziału Software AG po zamknięciu fuzji?

Na pewno czekają nas zmiany i integracja organizacyjna. W przypadku procesów oraz obszarów back-office, takich jak: marketing, HR, administracja integrację zakończyliśmy na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. Połączyliśmy już także warszawskie biura. Zostało nam jeszcze uporządkowanie struktur w zakresie działów: sprzedaży, konsultingu oraz pre-sales, to właśnie się dzieje.

Jakie zmiany będą dotyczyły działu konsultingu?

Całkowicie zmieni się jego wewnętrzna organizacja. Nowa struktura działu konsultingu zakłada podział zespołu na dwa obszary. Pierwszy to konsulting SAP, który będzie nastawiony głównie na procesowe wdrażanie systemów, natomiast drugi - to szeroko rozumiane rozwiązania związane z zarządzaniem procesami biznesowymi. Działalność w tym zakresie ma opierać się na dwóch filarach: rozwiązaniach usprawniających analizę i optymalizację procesów, czyli platformie ARIS oraz usługach i narzędziach z linii produktowej webMethods.

Jeśli chodzi o usługi konsultingu SAP, to oferta, czy raczej brand IDS Consulting będzie pod jedną marką łączyć usługi doradztwa procesowego i SAP. Takie podejście do dla nas duża szansa. Wydaje się, że rynek wdrożeń SAP zaczyna się odnawiać. W tym zakresie w Polsce chcemy korzystać z dobrych referencji i oferować swoje usługi przede wszystkim klientom z sektorów użyteczności publicznej, administracji i przemysłu. Chcąc skorzystać z trendu wzrostowego musimy zwiększać moce sprzedażowe i konsultingowe zwłaszcza w zakresie rozwiązań SAP. Rekrutacja nowych osób do tego działu już się rozpoczęła. Natomiast patrząc przez pryzmat linii webMethods to szczególnie interesować będą nas kontrakty z sektora telekomunikacji, mediów, finansów, energetyki oraz administracji publicznej. Będziemy też starać się eksportować kompetencje naszych ludzi za granicę, włączając ich do pracy w międzynarodowych projektach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200