Pojedynek gigantów

Rozmowa z Grzegorzem Dobranowskim, nowym dyrektorem sprzedaży oprogramowania na Europę Środkowo-Wschodnią w IBM, wcześniej dyrektorem Działu Oprogramowania IBM Polska.

Rozmowa z Grzegorzem Dobranowskim, nowym dyrektorem sprzedaży oprogramowania na Europę Środkowo-Wschodnią w IBM, wcześniej dyrektorem Działu Oprogramowania IBM Polska.

Niedawno IBM poinformował o wygraniu kilku kontraktów z Microsoftem na sprzedaż swojego oprogramowania do pracy grupowej w krajach rozwijających się. Firma otrzymała m.in. zlecenie od jednego z azjatyckich banków, który nabył licencje dla 300 tys. stanowisk na system Lotus Notes.

Pojedynek gigantów

Grzegorz Dobranowski

Czy IBM faktycznie zbliżył się tak bardzo do największego konkurenta, jeśli chodzi o funkcjonalność rozwiązań do pracy grupowej?

Czy rzeczywiście Outlook i Exchange jest Waszym głównym rywalem?

Najczęściej jesteśmy porównywani do produktów Microsoftu, można więc przyjąć, że jest to główny konkurent naszego pakietu Lotus Notes/Domino.

Lotus to nie tylko poczta, kalendarze, zadania i współdzielone foldery...

Podstawowym założeniem Lotus Notes jest łatwe budowanie dodatkowych funkcjonalności w formie aplikacji bazodanowych, które wykorzystują przekazywanie informacji jako silnik napędzający dany proces w organizacji, bez względu na jej wielkość. W Polsce działa wiele firm partnerskich, które na platformie Lotus Notes oferują takie właśnie aplikacje, zbudowane pod kątem szybkiej i bezpiecznej realizacji konkretnych potrzeb biznesowych. Są one czasami stosunkowo proste (np. proces akceptacji dokumentów finansowych w firmie), ale bardzo krytyczne dla pracy przedsiębiorstwa. Zdarzają się też skomplikowane zadania realizowane właśnie przy użyciu Lotus Notes/Domino, w tym obsługa większości procesów biznesowych w firmie, począwszy od akceptacji faktur, czy urlopów pracowników, po planowanie i zarządzanie cyklem produkcyjnym czy dystrybucyjnym - również przy pełnej mobilności uczestników tych zadań czy procesów.

Opiszmy często spotykany przykład, związany z obsługą urlopów i rozliczaniem delegacji.

Informatyk doświadczony w pracy z Lotus Notes/Domino może taką prostą aplikację wykonać w ciągu kilku dni przy pomocy narzędzi modelowania procesów, jeśli oczywiście zna lub posiada niezbędne informacje o tym, jak sam proces działa w konkretnej firmie. Jeśli firma nie posiada informatyka, dla naszych klientów dostępny jest katalog gotowych aplikacji, tworzonych i stale rozwijanych przez naszych partnerów.

Pakiet konkurencji pracuje tylko w środowisku Windows...

My nie ograniczamy się do jednego środowiska operacyjnego i dążymy do tego, aby udostępniać je na wszystkich, najpopularniejszych systemach operacyjnych, zarówno po stronie klienta, jak i serwera. Wspierane są systemy Windows, Linux i MacOS, a serwer może pracować na Windows, Linux, AIX, i5/OS, z/OS i Sun Solaris 10. Prowadzone są też prace, które umożliwią korzystanie z tej platformy użytkownikom środowiska Ubuntu Linux.

Jak wygląda obsługa Lotusa przez przeglądarkę internetową?

Za jej pomocą dostępny jest cały zakres funkcjonalności związany z obsługa poczty, kalendarza, listy zadań, kontaktów i notatnika. Dodatkowe elementy - takie jak szyfrowanie, wizytówki, sprawdzanie pisowni, zintegrowany komunikator oraz informacja o dostępności użytkowników online, czy widok skrótu dnia z kalendarza oraz wszelkie aplikacje napisane dla Lotus Domino - również są dostępne przez interfejs webowy. Ze względu na ograniczenia samej przeglądarki, brakuje jedynie kilku drobnych, dodatkowych opcji, które są w kliencie, choć nie są one krytyczne.

Jak wygląda korzystanie z Lotus Notes przy wolnym połączeniu, np. przez GPRS?

Wersja dostępna przez przeglądarkę ma dwie odmiany: Lite i Full. Druga zawiera wszystko, co wymieniłem, natomiast wersja Lite została skonstruowana w celu zoptymalizowania korzystania z poczty w sieci z małą przepustowością. Przejście pomiędzy tymi wersjami jest płynne, następuje poprzez przyciśniecie przez użytkownika odpowiedniego przycisku na ekranie.

Jak wygląda wsparcie platform mobilnych - BlackBerry, Windows Mobile, Nokia?

Wspierane są wszystkie trzy. RIM BlackBerry Enterprise i Nokia Intellisync łączy się z serwerem Lotus Domino, aby zrealizować transfer informacji, zaś dla użytkowników Windows Mobile przewidziane zostało rozwiązanie Lotus Notes Traveller.

Czy w nowych wersjach Lotus Notes/Domino pojawiają się rozwiązania Web 2.0?

Jest to jeden z ważnych trendów, który zmienił Internet w ciągu ostatnich lat. W tym czasie powstała nowa generacja użytkowników, komunikujących się ze sobą w inny niż dotychczas sposób. Szybko wdrażamy technologie Web 2.0 do naszego pakietu, gdyż - naszym zdaniem - taka forma wymiany informacji będzie dominować na świecie w ciągu kilku najbliższych lat.

Do kogo adresowane są produkty z rodziny Lotus?

Niemal każdy z nas w jakiś sposób komunikuje się w sieci. Sam fakt korzystania z Internetu nie determinuje ani wielkości firmy, ani liczby użytkowników komputerów w niej. Lotus jest dostępny dla każdego przedziału klientów - od kilku, kilkunastu użytkowników w małych firmach, po potężne korporacje, gdzie obsługuje nawet kilkaset tysięcy kont.

Jak wygląda oferta dla małych firm?

Specjalne wydanie tej platformy pod nazwą Lotus Domino Express, przeznaczone jest właśnie dla nich. Pakiet Express jest tak zaprojektowany, aby odpowiadał i potrzebom, i możliwościom firm tej wielkości. Jest konkurencyjny zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny.

Rozmawiał Marcin Marciniak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200