Jak Polacy tworzą dla Japończyków klaster do backupu danych w modelu cloud computing

Cezary Dubnicki, założyciel warszawskiej firmy technologicznej 9LivesData; pomysłodawca i realizator systemu HYSDRAstor dla firmy NEC - systemu pamięci masowej do backupów danych z globalną deduplikacją.

Jak Polacy tworzą dla Japończyków klaster do backupu danych w modelu cloud computing

O własnej ścieżce zawodowej

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim wyjechałem w 1989 r. na studia doktoranckie do Uniwersytetu Rochester. Dostałem się tam m.in. dzięki napisaniu pracy magisterskiej na temat implementacji systemu współbieżnego. W Stanach Zjednoczonych uzyskałem możliwość udziału w ciekawych i dobrze finansowanych badaniach - nadal interesowały mnie systemy współbieżne. Po 4 latach i zrobieniu doktoratu, Uniwersytet Princeton zaoferował mi pracę przy projekcie SHRIMP, którego celem było udowodnienie, że można budować superkomputery ze standardowych, powszechnie dostępnych komponentów. Takie systemy okazały się zdolne do bicia rekordów wydajności i dziś są standardem (co widać na liście największych superkomputerów Top500 - przyp. red.). Owocem projektu była całkowita zmiana paradygmatu budowy superkomputerów. Po 5 latach pracy w Princeton wróciłem do Polski, podszkoliłem się w biznesie w McKinsey i znów trafiłem do Stanów Zjednoczonych, aby kierować pracą małej firmy zajmującej się budową klastrów baz danych.

Po 11 września 2001 r. źródła finansowania wyschły, a ja zaproponowałem firmie NEC projekt HYDRA, którego celem było zbudowanie klastra do backupu danych z globalną deduplikacją. Przez kilka pierwszych lat kierowałem tym projektem w laboratorium NEC w Princeton. Potem rozpoczęła się komercjalizacja projektu. Produkt HYDRAstor jest sprzedawany od kilku lat w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ostatnio niezależne testy wykazały, że jest on najszybszy na świecie wśród systemów dyskowych do backupu. Jest to możliwe dzięki jego skalowalnej architekturze. Od 2008 r. - już w ramach własnej firmy w Polsce - kieruję pracami nad dalszym rozwojem backend’u - najważniejszej części HYDRAstor składającej się z rozproszonej sieci węzłów pamięci masowej. Tego rodzaju skalowalne systemy z globalną deduplikacją są unikatowe w skali światowej. Rozwijanie HYDRAstor jest podstawą naszej działalności, ale zaczynamy pracę nad innymi produktami.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200