Enface: Adam Pabiś...

… st. szer. podchorąży, współtwórca aplikacji na Windows Phone, służącej do wykrywania ładunków wybuchowych w terenie, student Wojskowej Akademii Technicznej

O PRZEZNACZENIU SAPERA

Saper to pierwsze narzędzie wspomagające wykrywanie obiektów, które mogą okazać się niewybuchami, minami - pozostałościami po konfliktach zbrojnych. Zasada działania aplikacji jest na pierwszy rzut oka bardzo podobna do znanych aplikacji na telefony komórkowe, zwanych detektorami metalu, jednak nasz system jest czymś więcej. Rozpoznaje sygnatury magnetyczne napotykanych obiektów i pomaga w ich oznaczaniu, rozpoznawaniu, a także informowaniu o potencjalnym zagrożeniu. Chcieliśmy dostarczyć narzędzie do doraźnej pomocy, dzięki któremu cywil przy wykorzystaniu swojego smartfona, wspartego fragmentem eksperckiej wiedzy wojskowej, będzie mógł bezpiecznie poruszać się w terenie potencjalnie zagrożonym.

O DZIAŁANIU APLIKACJI

Saper jest w rzeczywistości rozbudowanym, rozproszonym systemem informatycznym, składającym się z aplikacji klienckich, aplikacji webowej, serwera usług i aplikacji wspomagającej przetwarzanie wzorców. Użytkownicy systemu mają dostęp do jego funkcji przede wszystkim z poziomu aplikacji mobilnych, w tej chwili dostępnej jedynie na platformie Windows Phone. Pracujemy nad przeniesieniem aplikacji na platformę Android.

Nasze rozwiązanie pozwala określić z pewnym prawdopodobieństwem rodzaj zagrożenia, z jakim mamy do czynienia. Aplikacja mobilna wskaże, czym jest zeskanowany obiekt, a także poda stopień podobieństwa zebranych pomiarów do wzorców zapisanych w bazie wiedzy.

O ROZPOZNAWANIU ZAGROŻEŃ

Nasz system to nie tylko aplikacja mobilna, ale również zaplecze serwerowe odpowiadające za przetwarzanie wzorców niewybuchów oraz mechanizmy powiadamiania. W ramach tego podsystemu obsługujemy zarówno komunikację komórkową, szeroko dostępne media społecznościowe, jak i powiadamianie odpowiednich służb.

Znajomość zasad komunikacji z wojskowymi systemami dowodzenia klasy C2 oraz doświadczenia prac naukowych prowadzonych na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej pozwoliły nam na opracowanie mechanizmu wysyłania meldunków w standardzie ADat-P3 w przypadku wykrycia zagrożenia. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć proces usuwania zagrożeń. Aplikacja jest nie tylko detektorem zagrożeń, ale również skrzynką, na którą przychodzą powiadomienia o zarejestrowanych w pobliżu niewybuchach, wykrytych przez innych użytkowników.

Aplikacja webowa to z kolei portal w technologii Silverlight zbierający dane o zagrożeniach i wiedzę na temat uzbrojenia i amunicji.

O PROJEKTOWANIU NA WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ

Praca przy tego typu projektach zakłada zwykle kreatywną burzę mózgów, i tak było w przypadku naszego zespołu, w którym poza mną pracują podchorążowie Marcin Kukiełka, Jakub Kędzior i Weronika Ślusarska. Wraz z mentorem, mjr. dr. inż. Mariuszem Chmielewskim, poszukiwaliśmy pomysłów z potencjałem zarówno naukowym, jak i technicznym. Chcieliśmy stworzyć coś unikatowego, a zarazem nawiązującego do specyfiki wojskowości. Postawienie na problem "sprzątania po konfliktach zbrojnych" okazało się strzałem w dziesiątkę, co zostało potwierdzone zwycięstwem w konkursie Microsoft ImagineCup 2012.

Inteligentne algorytmy przetwarzania, inżynieria wiedzy i wspomaganie decyzji to są zagadnienia, którymi na co dzień zajmujemy się na Wydziale Cybernetyki WAT. Nasze prace koncentrują się obecnie na rozbudowie systemu i konstrukcji własnego urządzenia bezprzewodowego integrowanego ze smartfonem, które dodatkowo poprawi jakość zbieranych danych sensorycznych.

O PRZYGOTOWANIACH DO FINAŁÓW IMAGINE CUP 2012

Ostatnio mniej śpimy, a obowiązki służbowe godzimy zarówno z przygotowaniami w zakresie marketingu projektu, jak i rozbudową poszczególnych jego mechanizmów. Skupiamy się na obszarach, które pozwolą dobrze pokazać nasz produkt na finałach światowych ImagineCup. Zmiany, jakie wprowadzamy, mają uatrakcyjnić wygląd aplikacji oraz zwiększyć czułość algorytmów i sensorów, a wszystko po to, by poprawić jakość detekcji. Właśnie rozpoczęliśmy pracę nad bezprzewodowym układem elektronicznym - sensorem, wspomagającym działanie systemu. Chcemy, by pomysł i metoda wyróżniały nasz produkt, dając nie tylko narzędzie, ale również szerząc świadomość ważnego problemu, jakim jest usuwanie skutków konfliktów zbrojnych.


TOP 200