EnFace: Stanisław M. Safiak...

...wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sektora administracji publicznej Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Historyczne uwarunkowania pozwalają mu nosić od święta górniczy mundur. Magia górnika-informatyka nie zadziałałaby, gdyby nie wiedza pogłębiana od 15 lat i urobek w postaci kolejnych wdrożeń.

...wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sektora administracji publicznej Centralnego Ośrodka Górnictwa. Historyczne uwarunkowania pozwalają mu nosić od święta górniczy mundur. Magia górnika-informatyka nie zadziałałaby, gdyby nie wiedza pogłębiana od 15 lat i urobek w postaci kolejnych wdrożeń.

O PRZYSZŁOŚCI SPÓŁKI

Naszą specyfiką jest nie tylko górniczy mundur od święta, ale również forma prawna, w jakiej działamy. Jesteśmy w 100% spółką Skarbu Państwa. Zaczął się właśnie proces przygotowania jej prywatyzacji. Jak ten proces będzie przebiegał? To pytanie do właściciela. Kto nas kupi? Z racji naszej marki, przychodów, kontraktów i ok. 500 pracowników, nie może być to zawodnik wagi lekkiej polskiego rynku. Nie każdego na nas stać.

O GÓRNICTWIE I SAMORZĄDACH

Nazwa zobowiązuje. Jesteśmy we wszystkich spółkach węglowych. Znamy się na tej branży jak mało kto. Nasz system Szyk2 świetnie się sprawdza w wielozakładowych strukturach przemysłowych. Produkt jest wykonany w architekturze trójwarstwowej i udostępniany w konwencji internetowej – wymaga więc ze strony końcowego użytkownika jedynie przeglądarki. Ja odpowiadam za sektor samorządowy, któremu oferujemy system wspierający procesy zarządzania KSAT2000. Nie narzekamy na brak klientów. Naszą sztandarową referencją jest Urząd Miasta Poznania, gdzie projekt rozpoczął się w 1997 r. Cieszymy się, że został on w 2004 r. Liderem Informatyki. Potem pojawiły się następne, jak np. Urząd Miasta Gliwice. Tam wykorzystano komponenty Oracle Fusion Middleware usprawniając przepływ danych w heterogenicznym środowisku IT tego urzędu. Dodatkowym atutem jest objęcie zasięgiem systemu – dzięki wykorzystaniu technologii Web - 106 zakładów budżetowych miasta. Biorąc pod uwagę liczbę zintegrowanych w jednym projekcie instytucji miejskich, jest to zatem jeden z nielicznych krajowych przykładów tego rodzaju globalnego rozwiązania. Ostatnio zaś zakończyliśmy wdrożenie naszego systemu w Urzędzie Miasta Lublin.

O E-URZĘDZIE

To puste hasło, zwłaszcza dla zwykłego obywatela. Ale nabiera rumieńców, gdy obywatel jest przedsiębiorcą. Wówczas warto się zastanawiać, jakie korzyści odniesie on z wdrożenia e-deklaracji podatkowej albo z zastosowania podpisu elektronicznego. Nade wszystko liczy się prosta kalkulacja, czy rzeczywiście teleinformatyka jest najlepszym lekarstwem na poprawę obsługi w urzędzie. Może trzeba zacząć od uporządkowania organizacji pracy i zarządzania ludźmi?

O WSPÓŁPRACY Z KORPORACJAMI

Rozwój systemu ERP dla samorządów terytorialnych opieramy niemal w całości na technologiach Oracle. Jesteśmy chyba najstarszym polskim partnerem tej firmy. Równie dobrze układa się nam współpraca z IBM i Sybase. W naszym Centrum Przetwarzania Danych, które działa od 2004 r., moc obliczeniową zapewnia kilkadziesiąt serwerów IBM typu blade, które w większości połączone są w klastry oraz serwery IBM serii X i P5. Współpracują one z typu FAST, co pozwala na znaczne skrócenie czasu przeprowadzanych operacji w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. Centrum pozwala nam świadczyć całą gamę usług w modelu ASP, zwłaszcza na bazie własnych rozwiązań, ze szczególnym uwzględnieniem Zintegrowanego Systemu Szyk2. Przy takim zapleczu, bez kompleksów konkurujemy na rynku z innymi.


TOP 200