ERP w chmurze – innej drogi kiedyś nie będzie

Chmurowe rozwiązania ERP to wciąż nowość na polskim rynku. Ale przed tym trendem nie ma właściwie odwrotu. O cyfryzacji, modelach chmurowych i dostosowaniu się firm do cyfrowej rzeczywistości rozmawiamy z Tomaszem Niemcem dyrektorem IT w SUPREMIS – SAP Gold Partner.

Tomasz Niemiec, dyrektor IT w SUPREMIS – SAP Gold Partner

Organizacje na całym świecie są w trakcie cyfrowej zmiany, która obejmuje nie tylko samą infrastrukturę IT, ale też procesy i modele biznesowe. Co według pana jest niezbędne do przeprowadzenia udanej transformacji cyfrowej?

Na pewno potrzeba zmian i rozwoju, ponieważ to ona napędza klientów do poszukiwań nowych rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na ich biznesy. Nie jest to jednak jedyny powód, każdy ma inne motywacje. Na przykład mogą to być obserwacje własnej pozycji względem konkurencji. Zdarza się, że klienci dochodzą do wniosków, że na tle konkurencji nie wypadają dobrze i chcą dzięki zmianom wypracować przewagę rynkową. Najczęstszym impulsem jest chęć optymalizacji i automatyzacji działań zachodzących w przedsiębiorstwie, co często wpływa na wzrost opłacalności. Oczywiście zmianę można próbować przeprowadzać własnymi siłami, ale – co wydaje się dobrym rozwiązaniem – warto skorzystać z pomocy firm, które mają kompetencje i doświadczenie w projektach cyfryzacyjnych. Niezależnie od tego, co jest powodem zwrócenia się do nas, dla przeprowadzenia udanego wdrożenia i co za tym idzie, transformacji cyfrowej, kluczowa jest świadomość klienta oraz jego zaangażowanie na każdym etapie i poziomie organizacji.

Pojęcie technologii informatycznych jest bardzo obszerne. Gdzie najlepiej czuje się SUPREMIS?

Nasza firma jest liderem w implementacji systemu ERP - SAP Business One i partnerem dla rynku, oferującym kluczowe produkty z portfela SAP. Transformujemy nasze kompetencje w kierunku rozwiązań chmurowych. Jesteśmy jedyną firmą na polskim rynku oferującą SAP Business One, SAP Business ByDesign i najnowszy SAP S/4HANA Public Cloud, który rozszerzył naszą ofertę w ubiegłym roku. Dodanie kolejnego produktu pozwala przedstawić zalety każdego z nich i wybrać taki standard, jaki jesteśmy w stanie wykorzystać i optymalnie

zaimplementować. Mamy duże doświadczenie na polskim rynku, ale stajemy się coraz częściej dobrym partnerem dla klientów międzynarodowych, którzy działają poza granicami naszego kraju. Obecnie działamy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Danii, Czechach, na Słowacji, w Litwie, a także w Hongkongu i Singapurze. Nasze działania na tych rynkach obejmują realizację projektów wdrożeniowych oraz aktywne wsparcie merytoryczne lokalnych partnerów, którzy świadczą usługi na danym rynku.

Wasze portfolio produktowe potwierdza rynkowy trend przesuwania się ciężaru w kierunku rozwiązań chmurowych. Z taką uwagą, że w przypadku rozbudowanych systemów klasy ERP do niedawna ten kierunek nie był tak oczywisty.

Tak, chmurowe rozwiązania ERP to ciągle nowość na polskim rynku. Ale od dawna uważamy, że to nieunikniona przyszłość. Spowodowane jest to ewolucją produktów, ciągłym i coraz szybszym rozwojem narzędzi, jakie mogą dostarczyć. Technologia chmurowa pozwala na łatwą aktualizację do najnowszych wersji i daje większe bezpieczeństwo nie tylko w perspektywie zabezpieczenia danych, ale przede wszystkim zapewnienia dostępu do nowoczesnych rozwiązań, również tych, które dopiero powstaną. Nie ma już zagrożenia jak w przypadku rozwiązań on-premise, że kilka lat po wdrożeniu nasze procesy będą przestarzałe, a ich aktualizacja będzie oznaczać ponowne wdrożenie. Korzyści z implementacji takiego modelu są szybko dostrzegane w firmach. Nie zależą od ich wielkości, ponieważ chmura znacznie obniżyła próg wejścia w tej klasy systemy. SUPREMIS już 10 lat temu jako pierwszy partner SAP w Polsce rozpoczął wdrażanie rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Wówczas mierzyliśmy się z wieloma ograniczeniami technologicznymi, ale i obawami ze strony menedżerów oraz zespołów IT. Obecnie świadomość i kultura informatyczna w przedsiębiorstwach są na dużo wyższym poziomie, co znacznie ułatwia dialog, chęć współpracy oraz wykorzystywanie nowych technologii. To właśnie technologia, niezależnie od branży, w jakiej działa klient, może stworzyć przewagę rynkową nad konkurencją.

Zostańmy przy chmurze rozumianej jako model świadczenia usług. Z jakiej korzystają wasi klienci?

Aby zapewnić firmom odpowiednio wysoki poziom usług chmurowych, zaprojektowaliśmy własną. Została ona zbudowana na podstawie naszego 18-letniego doświadczenia we wdrażaniu produktów SAP. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że budowa SUPREMIS Cloud Platform jest bardzo trafną decyzją. Chcieliśmy spełniać najwyższe standardy określone przez SAP, zarówno dotyczące bezpieczeństwa danych, jak i wydajności środowiska informatycznego. Niestety, obecne na rynku produkty nie mogły zapewnić klientom i nam oczekiwanego, wysokiego standardu. W SUPREMIS Cloud Platform jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie dostarczyć dla każdego klienta certyfikowane rozwiązanie oparte na platformie SAP HANA. Firmy doceniają udostępnione im środowisko z uwagi na wspominane wysokie bezpieczeństwo ich danych. Nie mniej ważnym aspektem rozwiązań chmurowych jest dostępność i ciągłość działania, która bezpośrednio przekłada się na tworzenie przewagi rynkowej oraz buduje zaufanie do firmy. Korzystający z SUPREMIS Cloud Platform znają stały koszt swojego udostępnionego środowiska IT. W dobrze zarządzanym modelu chmurowym nie występuje też zjawisko długu technologicznego, z którym często mamy do czynienia podczas aktualizacji systemów ERP w modelu on-premise. Modernizacja takiego środowiska, w związku z innymi wymaganiami systemowymi oraz aplikacyjnymi, często wiąże się ze 100-proc. wymianą całej infrastruktury, co przekłada się na konieczność dużych, nieplanowanych inwestycji.

Posiadanie certyfikatów jest niezbędne, aby zapewnić klientom najwyższej jakości usługi. Kładziemy na to duży nacisk, dlatego jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o liczbę certyfikowanych przez SAP specjalistów.

Rozwiązania chmurowe otwierają przed organizacjami nowe możliwości i pozwalają lepiej dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego. W przypadku ERP w chmurze jest tak samo?

Tak. Skalowalność oferowana przez SUPREMIS Cloud Platform zapewnia ciągłe dopasowanie do bieżących warunków rynkowych. Nowe modele biznesowe zbudowane są właśnie na podstawie potrzeb klienta w konkretnym momencie. SUPREMIS jako partner biznesowy jest w stanie sprostać takim oczekiwaniom, dostarczając kompleksowe rozwiązania. Modele biznesowe oparte na chmurze są przejrzyste i przewidywalne. Próg wejścia w inwestycję jest znacznie niższy niż w przypadku wdrożeń stacjonarnych. W ramach subskrypcji klient płaci jedynie za to, co otrzymuje. Nie ma potrzeby robić żadnych rezerw związanych z licencjami czy infrastrukturą. Gdy firma rozwija się i pojawiają się nowe potrzeby funkcjonalne lub związane ze skalowalnością systemu, zmiany są wprowadzane natychmiast.

Klienci, którzy w swojej branży zauważają efekt sezonowości, również często wykorzystują elastyczność naszego rozwiązania. W momentach zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową odpowiednio skalujemy środowisko, aby nie stało się wąskim gardłem prowadzonej działalności. Model chmurowy daje przede wszystkim bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność. A właśnie te cechy są niezbędne w rozwoju przedsiębiorstwa.

Samo wykorzystanie chmury jako modelu świadczenia usług nie zastąpi kompetencji potrzebnych do implementacji ERP.

Doświadczeni i certyfikowani konsultanci to jeden z głównych czynników w procesie wdrożenia, ponieważ posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia projektu. Dzięki wiedzy zdobywanej przez lata podczas dziesiątek wdrożeń umieją teoretycznie i praktycznie wspierać realizację projektu, również po stronie klienta, którego zaangażowanie jest drugim istotnym składnikiem sukcesu. W naszym przypadku posiadanie certyfikatów jest niezbędne dla zapewnienia najwyższej jakości usług dla klientów. Kładziemy na to duży nacisk, dlatego jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o liczbę certyfikowanych przez SAP specjalistów.

Certyfikaty nie tylko potwierdzają wiedzę i doświadczenie, ale także stanowią gwarancję, że usługi są świadczone zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami.

ERP w chmurze – innej drogi kiedyś nie będzie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200