ENFACE: JADWIGA NOWOTNIK...

... dyrektor departamentu odpowiedzialnego za współpracę Asseco Poland z agencjami NATO i UE, który specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach klasy $cyber defence$

O SATELITE BASED AUGMENTATION SYSTEM

Systemy GPS lokalizują obiekty z dokładnością rzędu 10 metrów. Dlatego w komunikacji drogowej i powietrznej są uzupełniane systemami typu SBAS, które w USA działają już od 2000 r., a w Europie od 2009 r. Ich dokładność sięga 1-2 m. Jest to możliwe dzięki analizatorom danych, jak tworzone przez nas narzędzie SDATS, które koryguje dane satelitarne w oparciu o sygnały ze stacji naziemnych i satelitarnych oraz włącza do analizy dane m.in. o sytuacji w jonosferze.

O PROGRAMIE KOSMICZNYM

W 2013 roku Polska została członkiem European Space Agency. To otwiera polskim firmom drogę do tworzenia rozwiązań na potrzeby europejskich programów kosmicznych oraz umożliwia branie udziału w przedsięwzięciach badawczych. Z danych ESA wynika, że rynek związany z cywilnym użyciem rozwiązań stosowanych w kosmosie jest wart 240 bln EUR. Analiza zjawisk geograficznych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji rozwija się niezwykle dynamicznie. SDATS to pierwszy projekt realizowany przez Asseco w programie kosmicznym.

Zobacz również:

  • Pierwszy samorządowy SOC wystartował w Rzeszowie
  • Pinezka Google. Co to jest i jak ją wysłać
  • Portugalia: prorosyjscy hakerzy wystawili w sieci na sprzedaż za 1 USD tysiące poufnych danych NATO

O CERTYFIKACIE CMMI-3

Zdobycie certyfikatu CMMI to początek drogi. Poziom trzeci to absolutne minimum, aby brać udział w przedsięwzięciach o najwyższych wymaganiach, konkurować na rynku zdominowanym przez firmy zachodnioeuropejskie i amerykańskie. W odróżnieniu od ISO przedmiotem audytu są nie tylko dokumenty, ale rzeczywiste praktyki. Audytor prowadzi rozmowy z pracownikami, żeby ocenić, czy rozumieją procesy i w jaki sposób je realizują. Np. sprawdza, czy jest prowadzony rejestr zarządzania konfiguracją. CMMI-3 i inne certyfikaty otwierają nam drogę do współpracy z zagranicznymi korporacjami w sferze kosmicznej czy obiektów bezzałogowych. Certyfikacja jest kosztowna, ale traktujemy ją jako inwestycję, bo dzięki temu możemy pozyskać kolejne kontrakty.

O SYMULATORACH

Dla europejskiej agencji Frontex tworzymy symulację położenia statku w zależności od warunków pogodowych i falowania morza. To narzędzie do walki z nielegalną imigracją. Identyfikuje statek na morzu i na podstawie warunków pogodowych oraz danych technicznych jednostki – włącznie z marszrutą - określa, gdzie może się przemieścić w określonym czasie. To pozwala podjąć wczesną interwencję, gdyby statek znalazł się w niewłaściwym miejscu. Takie oprogramowanie może też służyć do poszukiwania zaginionych jednostek, np. jachtów.

W jednym z projektów badawczych, którego liderem jest Politechnika Poznańska, stworzyliśmy oprogramowanie do symulacji wybuchu ładunku improwizowanego, pozwalające na określenie dróg ewakuacji. Projekt jest prawie skończony, a jego wyniki będzie wykorzystywało Centrum Antyterrorystyczne. Kiedyś najważniejsze było zbieranie informacji i ich prezentacja, dzisiaj na znaczeniu zyskują systemy symulacyjne wspierające podejmowanie decyzji w oparciu o analizy określane jako sztuczna inteligencja. W tym kierunku rozwijamy nasze rozwiązania.

O ANALIZATORZE ZŁOŚLIWEGO OPROGRAMOWANIA

Analizator wspiera zespoły bezpieczeństwa w instytucjach rządowych, bankach, telekomach. Wyniki analiz pozwalają określić poziom zagrożenia oraz wskazać działania naprawcze. Wszystko w celu wyeliminowania lub znaczącego ograniczenia zagrożeń związanych z wykradaniem, modyfikacją lub niszczeniem danych, szpiegowaniem pracowników (przechwytywanie korespondencji, podsłuchiwanie, podglądanie), blokowaniem dostępu do usług (ataki DDos) czy wykorzystywaniem zasobów organizacji (np. jako pośredników lub magazynu danych) do popełniania przestępstw w cyberprzestrzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200