ENFACE: ADAM GŁOS...

...prezes Tax Care, który połączył księgowość z cloud computingiem

O MOBILNEJ RZECZYWISTOŚCI

Według najnowszego raportu Mobile Visual Networking Index firmy Cisco, w ciągu najbliższych pięciu lat ruch w sieciach mobilnych wzrośnie aż jedenastokrotnie. Żyjemy w czasach, w których oferowanie usług mobilnych jest tak naturalne jak korzystanie ze skrzynki mailowej. Na początku 2014 r. 44% Polaków deklarowało, że dysponuje smartfonem, 46% spośród nich korzystało z aplikacji mobilnych, a 64% wchodziło do internetu za pomocą telefonu. To wyniki jednego z badań TNS Polska. Można powiedzieć, że jesteśmy podłączeni do internetu przez całą dobę.

O RYNKU PŁATNOŚCI

Dzięki urządzeniom mobilnym użytkownicy porównują ceny, robią zakupy w internecie, organizują pobyt na Majorce, czytają prasę, oglądają filmy i czatują ze znajomymi, a wszystko to z pociągu, tramwaju, leżaka lub fotela w poczekalni dentystycznej. Polska jest na etapie wyścigu nowinek technologicznych. W telewizji widzimy reklamy bankowości mobilnej umożliwiającej nam opłacenie rachunków za prąd, o których zapomnieliśmy. Możemy dokonać płatności po zeskanowaniu kodu QR albo zorganizować transfer pieniędzy znajomym z Facebooka. Urządzenia mobilne zaczynają zastępować karty płatnicze. Już w samym 2013 r. wartość transakcji mobilnych sięgnęła 235 mld USD.

Zobacz również:

O ALTERNATYWIE DLA KART

Karty płatnicze jeszcze przez jakiś czas będę funkcjonowały, a nowe rozwiązania będą uzupełniały system kartowy. Wyjątkiem jest sieć sklepów Biedronka, która rozwija swój system płatności mobilnych iKASA i od końca ubiegłego roku nie przyjmuje kart bankowych. Moim zdaniem różne modele płatnicze będą funkcjonować równolegle. Dobrym przykładem jest Starbucks, który wprowadził własną aplikację do płatności w kawiarniach, przy której użyciu realizuje już 11% całego obrotu w USA i Kanadzie.

O KSIĘGOWOŚCI W CHMURZE

Księgowość kojarzy się z tonami dokumentów. W obiegu wciąż są papierowe faktury i mają się bardzo dobrze. Chcemy to zmienić. Już dziś dajemy klientom możliwość magazynowania i przetwarzania danych w tzw. chmurze. Dzięki chmurze mają oni dostęp do swoich dokumentów z każdego miejsca na świecie, wystarczy dostęp do internetu i urządzenie mobilne. Niedługo nasi klienci będą mogli przekazywać nam faktury w formie elektronicznej, bez konieczności wizyty w oddziale lub przesyłania ich e-mailem. Będą je „wrzucać” do chmury, to wszystko. Marzę o tym, by cały obieg faktur i innych dokumentów księgowych odbywał się w prosty sposób. Wyobraźmy sobie, że tankujemy benzynę i zamiast podawania danych do faktury, czekania na papierowy wydruk i przekazywania go księgowej, przykładamy telefon do czytnika, a cały proces jest zautomatyzowany – faktura od razu trafia do chmury i powiadamia wszystkich odpowiednich adresatów, łącznie z urzędami i naszą księgowością.

O BEZPIECZEŃSTWIE CHMURY

Niedawno razem z Idea Bankiem przeprowadziliśmy badanie opinii. Pytaliśmy m.in. o cloud computing. Okazało się, że 36% ankietowanych uważa, że przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczniejsze od przechowywania ich na komputerze przedsiębiorcy, a ¾ sądzi, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby koszty firmowe. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła perspektywa skorzystania z „chmury bankowej”. Przedsiębiorcy zaufaliby rozwiązaniom dostarczanym przez bank i jednocześnie spełniającym wszystkie wymogi bezpieczeństwa stawiane bankowym systemom informatycznym. Zainteresowanie takim „wirtualnym sejfem” wyraziło 54% badanych. W nasz projekt chmury do przechowywania i przetwarzania faktur oraz innych dokumentów księgowych jest zaangażowana Krajowa Izba Rozliczeniowa, która na co dzień pełni kluczową rolę w obszarze rozliczeń międzybankowych, dlatego też jestem przekonany, że stosowane przez nas technologie są bezpieczne i nie będą spędzać snu z powiek przedsiębiorcom.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200