EN FACE: Marek Bartosik...

...Dyrektor Wykonawczy GFT Polska, odpowiedzialny za rozwój oddziału firmy w Poznaniu

O ZMIANIE PRIORYTETÓW

W branży IT to praca szuka pracownika, nie odwrotnie. Nowe pomysły są błyskawicznie kopiowane przez konkurencję, więc jest to taki branżowy „wyścig zbrojeń”. Zauważalne jest również „starzenie się" branży. Dziesięć lat temu trzydziestolatek w nowopowstałej polskiej firmie IT mógł znacząco zawyżać średnią wieku. Dziś, zwłaszcza w firmach opierających się na wysoko wykwalifikowanych specjalistach, już tej średniej nie zawyża.

Ewoluuje także podejście firm IT do dodatków pozapłacowych. Coraz istotniejsze stają się świadczenia związane z rodziną – imprezy dla dzieci, dofinansowanie do żłobków czy przedszkoli, również elastyczne godziny pracy, dzięki którym rodzice mogą spędzać więcej czasu z rodzinami. Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym staje się głównym priorytetem coraz większej grupy pracowników.

Zobacz również:

  • Cyfrowe rzemiosło
  • EPAM Polska zatrudnia już ponad 5 tys. osób

O WARTOŚCI DOŚWIADCZENIA

Umiejętności są podstawowym i najważniejszym kryterium oceny. Te są nierozerwalnie związane z doświadczeniem. Formalne wykształcenie ma oczywiście swoją wartość, nie zastąpi jednak wiedzy praktycznej, nabytej podczas staży czy w trakcie pracy. Niels Bohr powiedział, że ekspert to człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie. Nie jesteśmy aż tak „wymagający”, ale doświadczenie cenimy bardzo.

O SILE ZESPOŁU

EN FACE: Marek Bartosik...

Marek Bartosik, Dyrektor Wykonawczy GFT Polska.

Praca w IT to praca zespołowa, wymagająca od pracowników na wszystkich szczeblach umiejętności zarówno twardych, jak i miękkich. Wiadomo, że inne oczekiwania są wobec kierownika projektu, który musi być kompetentnym liderem, a inne od testera, który musi wychwycić każdy błąd w oprogramowaniu. Siła tkwi w zgranym zespole, w którym jest miejsce dla tych, którzy uwielbiają zajmować się szczegółami, dla tych, którzy dopracowują ostateczną wersję rozwiązania i dla tych, którzy po nakreśleniu założeń i wybraniu najlepszego pomysłu najchętniej zajęliby się czymś innym. To wielka maszyna, w której wszystkie osoby powinny ze sobą współpracować. Doceniamy umiejętność słuchania, wyciągania wniosków i formułowania zrozumiałych komunikatów.

O DECENTRALIZACJI RYNKU IT

Rynek IT w Polsce jest jeszcze dość statyczny, choć ta sytuacja się zmienia. Dla młodych ludzi relokacja nie stanowi już dużego problemu, a ich przywiązanie do miejsca jest mniejsze, niż choćby 20 lat temu, ale ciągle daleko nam do krajów Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Dlatego firmy przy wyborze lokalizacji kierują się dostępnością specjalistów, infrastrukturą czy bliskością ośrodków naukowych.

O NIEDOSTATKACH ABSOLWENTÓW

Absolwentom studiów technicznych brakuje samodzielności, umiejętności pracy w zespole i umiejętności komunikacyjnych. Obserwuję zmiany w polskim systemie edukacji na poziomie szkół wyższych, polegające na zwiększeniu nacisku na pracę grupową w czasie studiów, ale zmiany następują powoli. Generalnie szkolnictwo wyższe nie nadąża jeszcze za rynkiem pracy. Sytuacja stopniowo się poprawia – studenci, są coraz lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy, jednak uczelnie czeka jeszcze wiele wyzwań programowych, związanych m.in. coraz większym znaczeniem nowych technologii.

O WSPÓŁPRACY Z WYŻSZYMI UCZELNIAMI

Na stałe współpracujemy z 6 uczelniami wyższymi w Polsce, m.in. z Politechniką Łódzką, również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasi specjaliści poprowadzą zajęcia i warsztaty, przybliżające wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. systemów rozproszonych w .NET oraz nowoczesnych aplikacji internetowych. Dzielimy się wiedzą o międzynarodowych projektach, a nasi „wykładowcy” przekazują studentom praktyczne umiejętności, które odzwierciedlają rosnące wymagania rynku pracy. Jako partner uczelni mamy również wpływ na rozwój programu nauczania, po to by był coraz bardziej zbieżny z wymaganiami pracodawców. Między innymi wspólnie z UAM zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce próbną maturę z informatyki dla licealistów. Wspieramy również funkcjonujące przy uczelniach technologiczne koła naukowe.

O SPOSOBACH PRZYCIĄGANIA NAJLEPSZYCH

Oprócz atrakcyjnych warunków finansowych oferujemy naszym pracownikom liczne benefity oraz to co najważniejsze, czyli możliwość pracy w międzynarodowych projektach dla największych instytucji finansowych na świecie. Dodatkowo poza pakietem świadczeń zdrowotnych, sportowych oraz możliwością rozwoju przyciągamy pracowników atmosferą, która panuje w naszych szeregach. Dla wielu naszych pracowników firma jest nie tylko miejscem pracy. To miejsce, gdzie mają dobrych kolegów, ludzi, z którymi dzielą pasje i spędzają czas również po pracy - uprawiając sport, wędrując po górach, wspinając w lodospadach. Dbamy o równowagę między pracą, odpoczynkiem i zabawą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200