EN FACE: Marcin Łapa ...

... pomysłodawca projektu SeeYou, smartfona i telefonii komórkowej dla osób niedowidzących i niewidomych

O INSPIRACJI

Do stworzenia telefonu dla niewidzących skłoniły mnie problemy ze wzrokiem mojej mamy. Widziałem, że niektóre codzienne czynności sprawiają jej dużo problemów. Dotyczyło to także obsługi telefonów. Dopóki miały one tradycyjną klawiaturę, osoby takie jak mama mogły chociaż odebrać połączenie za pomocą przycisku. Teraz, kiedy technologia się zmieniła i wprowadzone zostały ekrany dotykowe, pojawiły się problemy. Rok temu postanowiłem stworzyć SeeYou, który jest próbą rozwiązania tych problemów. Udało mi się przekonać do projektu inne osoby. I dzisiaj, już jako firma, możemy zaprezentować funkcjonujące rozwiązanie.

O TELEFONIE DLA NIEWIDZĄCYCH

Od początku zależało nam, żeby komunikacja osoby niewidzącej z telefonem była naturalna, przypominała dialog z człowiekiem. Skorzystaliśmy z dostępnego na rynku smartfona Samsung Google Nexus, który dzięki stworzonemu przez nas oprogramowaniu jest w 95% obsługiwany głosowo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że może zaistnieć potrzeba wysłania dyskretnej wiadomości lub wpisania hasła, dlatego przygotowaliśmy też wirtualną klawiaturę, dzięki której możemy wprowadzić informacje, używając dotyku.

Rozwiązania technologiczne dla osób niewidomych są bardzo drogie. Staraliśmy się, żeby nasze rozwiązanie mogło mieć w miarę przystępną cenę. SeeYou Phone kosztuje 2500 zł. Będziemy też starać się pomagać ludziom, którzy potrzebują takich rozwiązań, a nie mogą sobie na nie pozwolić ze względów finansowych. Mam na myśli sprzedaż ratalną czy pomoc w uzyskaniu dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

O USŁUGACH DODATKOWYCH

Na razie przygotowaliśmy podstawowy pakiet funkcji: wykonywanie i odbieranie połączeń, zapisywanie kontaktów, wysyłanie i odbieranie SMS-ów. Telefon potrafi też podać godzinę, prognozę pogody itp. Pracujemy nad pieszą nawigacją, by telefon potrafił określić lokalizację użytkownika i wyznaczyć oraz przeczytać mu trasę do miejsca docelowego. Testujemy opcję czytania tekstu pod lupą elektroniczną. SeeYou Phone będzie na pewno połączony z mediami społecznościowymi, umożliwiając użytkownikom łączenie się z portalami, takimi jak Facebook czy Twitter.

W ramach projektu SeeYou postanowiliśmy stworzyć pierwszą w Polsce wirtualną sieć komórkową dedykowaną osobom niewidomym i słabowidzącym. Poza standardowymi usługami świadczonymi przez operatorów telekomunikacyjnych będzie w niej dostępna usługa asystenta. W każdej chwili użytkownik sieci SeeYou będzie mógł zadzwonić i poprosić o pomoc, np. w zamówieniu taksówki czy wizyty lekarskiej. W przygotowaniu są faktury w formie plików mp3. Udało nam się zachęcić do współpracy firmy ubezpieczeniowe i w ramach naszej sieci będzie dostępne też ubezpieczenie OC.

O POTENCJALNYCH KLIENTACH

W Polsce ok. 2 mln osób zmaga się na co dzień z dysfunkcjami wzroku. W toku prac nad projektem okazało się, że część przygotowywanych przez nas funkcjonalności interesuje osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem. Dlatego część funkcjonalności udostępniamy w formie małych aplikacji SeeYou Apps - udźwiękowiają one tylko poszczególne funkcje telefonu z systemem operacyjnym Android. Sam korzystam z aplikacji notatnika. Jadąc samochodem, robię notatkę w telefonie, dyktując treść. Jest ona następnie zapisywana i może być wysłana w formie załącznika do wiadomości e-mail.

O POKONYWANIU BARIER

Wszystkim w firmie Humann zależy na niwelowaniu barier. Chcemy walczyć z wykluczeniem technologicznym i mobilnym osób niewidomych i słabowidzących. Zależy nam na poprawie jakości życia osób z tego środowiska poprzez umożliwienie lepszego i szybszego dostępu do informacji.

W pracach nad SeeYou brały udział zarówno osoby widzące, jak i niewidzące oraz słabowidzące. Nie jest to więc technologia opracowana przez osoby widzące, próbujące przekonać niewidzących, że to dobre rozwiązanie. Jest to wspólnie wypracowane rozwiązanie, testowane przez osoby niewidome.

O DALSZYCH PLANACH

Szczególnie zależy nam na rozbudowie specjalistycznych funkcjonalności ułatwiających codzienne życie osób niewidzących i słabowidzących. W planach jest implementacja odczytywania kodów kreskowych dla rozpoznawania produktów, płatności zbliżeniowe, rozpoznawanie twarzy, kształtów i przedmiotów. Pracujemy nad rozwiązaniami, które dzięki zintegrowanej kamerze pozwolą na identyfikację twarzy przechodniów na ulicy i poinformują nas, że zbliża się nasz znajomy. Będą też analizować drogę i ostrzegać przed przeszkodami.

Rozwój technologii to jednak nie wszystko. Budując społeczność́ wokół SeeYou, chcemy inicjować zmiany prawne i technologiczne, ułatwiające życie osobom z dysfunkcjami wzroku.

Do końca tego roku planujemy wprowadzić anglojęzyczną wersję naszego systemu. Zawalczymy również o inne rynki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200