EN FACE: Maciej Fiedler...

...prezes firmy Fibar Group, produkującej systemy inteligentnego domu sterowane m.in. smartfonem

O BUDYNKU, KTÓRY SIĘ UCZY

System Fibaro to rozwiązanie automatyki budynkowej. Umożliwia zdalne zarządzanie różnymi elementami znajdującymi się w domu przy wykorzystaniu np. smartfona. Zminiaturyzowane moduły sterujące instaluje się w kontaktach czy przełącznikach światła albo rolet. Następnie konfiguruje się połączenie sterowników z centralką, która jest mózgiem zarządzającym systemem i pobiera aplikację na smartfona lub komputer. Dzięki temu można sterować zdalnie temperaturą w domu, roletami lub zaprogramować światło, by włączało się automatycznie na kilka godzin wieczorem. System jest wyposażony w moduł NLP, można się z nim komunikować głosowo, wydając komendy.

Zdalne sterownie stało się już standardem, natomiast FIBARO dzięki różnego rodzaju czujnikom "uczy się" i "myśli". System wie, czy w danym pomieszczeniu są ludzie, jakie temperatury są ustawiane najczęściej i o jakich porach, analizuje to i "uczy się" zachowań. Na przykład, jeśli czujniki temperatury wskażą, że temperatura na zewnątrz spadła poniżej 0 stopni, a GPS w smartfonie zarejestruje, że jesteśmy na stacji benzynowej, to system przypomni nam, żebyśmy kupili sól do posypania oblodzonych chodników przed domem. Na tym polega inteligencja systemu. Jest on prosty i szybki w instalacji. Do tej pory obecne na rynku systemy były na tyle skomplikowane, że nie tylko wymagały przygotowania infrastruktury przed budową domu, ale jeszcze zaprogramowania poszczególnych modułów przez inżynierów.

O INSPIRACJI

Kilka lat temu sam budowałem dom i chciałem go wyposażyć w inteligentny system zarządzania. Okazało się, że na polskim rynku nie ma rozwiązania, które mógłbym wykorzystać. Dostępne rozwiązania były przewodowe i wymagały zaprojektowania i położenia infrastruktury na etapie budowania domu. Z kolei systemy bezprzewodowe były złożone, skomplikowane i nieestetyczne. Tak zrodził się pomysł na stworzenie systemu bezprzewodowego, który byłby łatwy w instalacji, skalowany, z przyjaznym i estetycznym interfejsem. Po dwóch latach prac jesteśmy numerem jeden w Polsce, jeśli chodzi o inteligentną automatykę budynków. W ub. r. mieliśmy ok. 5 tys. instalacji. Możemy się pochwalić, że w ostatnich dniach wygraliśmy plebiscyt TVN Turbo Męska Rzecz 2012 w kategorii Gadżet i Elektronika. Konkurowaliśmy z ponad 170 produktami, a w finale pokonaliśmy tak wielkie marki jak LG i Samsung.

O POLSKIM APPLE i Z-WAVE

Rozwijamy nas produkt podobną metodą jak Apple: adaptujemy istniejące technologie do jednego rozwiązania i maksymalnie upraszczamy interfejs, dbając przy tym o estetykę. Centrala naszego systemu nie jest kawałkiem metalu z kablami, który trzeba ukryć w niewidocznym pomieszczeniu, tylko estetycznym urządzeniem wykonanym z litego aluminium, które można postawić w salonie obok telewizora. Korzystamy z innowacyjnego protokołu Z-Wave, przeznaczonego do automatyzacji domu. Znajduje on zastosowanie w produktach elektronice domowej, takiej jak: termostaty, alarmy, oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja oraz w sprzęcie audio-wideo. Z-Wave umożliwia tworzenie sieci kratowych, w których każde urządzenie jest w stanie wysyłać i odbierać komendy sterujące oraz kontrolować poprawność działania poszczególnych modułów, nieustannie informując centralę o ich statusie. Instalacje FIBARO mogą pracować indywidualnie lub w grupach, wzajemnie się komunikując, dając nieograniczone możliwości zarządzania urządzeniami domowymi.

O RYNKU I KONKURENCJI ZA GRANICĄ

Ze względu na prostą instalację, interfejs i skalowalność zastosowania Fibaro są uniwersalne. Nasz system można zainstalować w małym pałacyku, w domu, w 30-metrowym mieszkaniu, a nawet na jachcie. Od początku myśleliśmy o sprzedaży naszego systemu za granicą, wiedząc, że polski rynek nie jest w pełni gotowy na takie rozwiązanie, głównie ze względu na świadomość klientów. Dziś sprzedaż krajowa to 10% naszych obrotów. Zdecydowanie więcej instalacji mamy w krajach Europy Zachodniej, choć tam konkurencja na rynku podobnych rozwiązań jest dużo większa niż w Polsce. Wyróżniamy się jednak niską ceną i łatwą instalacją. Duży nacisk kładziemy na edukację polskich użytkowników i propagowanie systemów zarządzania budynkami.

O PLANACH NA 2013 ROK

W 2013 r. w naszej ofercie pojawi się wiele nowych sensorów. Planujemy udostępnić naszym klientom czujniki ruchu, dymu, gazu, temperatury itp., tak by nie musieli szukać na rynku elementów kompatybilnych z naszym systemem. Chcemy mieć pełne portfolio produktów, które można wykorzystać do zarządzania domem. Pracujemy też nad siecią partnerów w Stanach Zjednoczonych, ponieważ na 2013 r. zaplanowaliśmy ekspansję na rynek amerykański. Zaczynamy w styczniu w Las Vegas, gdzie będziemy prezentować rozwiązanie na targach technologicznych Consumer Electronics Show.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200