Dell: stawiamy na Open Networking

O elastycznej infrastrukturze sieciowej pozwalającej na konfigurację sieci klasycznej i bezproblemowy upgrade do rozwiązań typu SDN mówi Mario M. Ueno, regionalny dyrektor sprzedaży Networking CEE & WER South w firmie Dell Technologies.

Źródło: iStock.

Computerworld: Czy Dell Technologies już obecnie jest liczącym się na rynku dostawcą systemów sieciowych?

Mario M. Ueno, Dell: Zmiany następują obecnie bardzo szybko. Kilkanaście lat temu Dell nie był postrzegany jako liczący się dostawca serwerów lub pamięci masowych, teraz jest jednym z największych producentów tych rozwiązań. Jeżeli chodzi o infrastrukturę sieciową to warto zauważyć, że już obecnie jesteśmy liderem jeśli chodzi o liczbę zainstalowanych przełączników wykorzystujących technologię Open Networking.

Zobacz również:

  • Innowacje zmieniają biznes
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

W 2011 roku przejęliśmy firmę Force10 Networks, która specjalizowała się w ofercie przełączników o najwyższej wydajności i gęstości upakowania portów. Od tego czasu rozszerzyliśmy ofertę na pełny zakres produktów sieciowych, które pozwalają na budowę rozwiązań end-to-end obejmujących zarówno sieci kampusowe jak i Data Center. Ale koncentrujemy się głównie na urządzeniach i rozwiązaniach przeznaczonych dla centrów danych. Jest to najbardziej interesujący i ekscytujący segment rynku.

Mamy serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe, a także rozwijamy oprogramowanie do zarządzania, a więc oferujemy kompletny zakres produktów dla Data Center.

Jakie urządzenia sieciowe oferuje Dell?

Dell: stawiamy na Open Networking

Mario M. Ueno, regionalny dyrektor sprzedaży Networking CEE & WER South w firmie Dell Technologies. Źródło: Dell Technologies.

Obecnie oferujemy szeroki zestaw różnych urządzeń sieciowych zapewniających przepustowości od 1 Gb/s przez 10 Gb/s, 40 Gb/s, 100 Gb/s, a wkrótce pojawią się modele o wydajności 400 Gb/s.

Na wszystkich tych platformach sprzętowych użytkownicy mogą zainstalować różne, zgodne z ich wymaganiami oprogramowanie. Może to być system operacyjny opracowany przez Dell, ale również inne oferowane przez partnerów, firmy takie jak: Big Switch, Cumulus, Pluribus czy Infusion. Łącznie z oferowanym przez Dell systemem OS10 użytkownicy mają do wyboru 5 opcji. Wszystkie systemy są dostarczane bezpośrednio przez Dell Technologies i objęte wsparciem technicznym firmy. W efekcie oferujemy obecnie najszersze na rynku możliwości wyboru sieciowego systemu operacyjnego.

Każdy system ma natomiast własne środowisko aplikacyjne, co pozwala użytkownikom na optymalny wybór rozwiązania dopasowanego do specyficznych wymagań. Czyli klient może uruchomić na początku system oferujący konfigurację tradycyjnej sieci, a następnie zmienić go na oprogramowanie zapewniające więcej funkcji SDN. To pozwala na ochronę inwestycji w sprzęt sieciowy.

Nasze rozwiązania są elastyczne, łatwe w skalowaniu i zarządzaniu w porównaniu do systemów klasycznych np. wykorzystywanych do komunikacji między centrami danych opartych na MPLS. Urządzenia MPLS tradycyjnie były wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych i firmy mające rozproszoną w wielu lokalizacjach infrastrukturę.

Dell oferuje lepszą alternatywę, ale również możliwość korzystania z MPLS i późniejszej modernizacji systemu bez konieczności wymiany sprzętu na nowy. Celem firmy była bowiem maksymalizacja liczby dostępnych opcji.

Co oznacza Open Networking?

Open Networking to przede wszystkim segregacja warstw sprzętowej i programowej w systemie sieciowym podobnie jak to się stało w przypadku systemów obliczeniowych.

W przeszłości urządzenia komputerowe i sieciowe były blokami składającymi się ze sprzętu, opracowanego przez ich producenta oprogramowania, a czasami również specjalnego języka programistycznego.

Gdy spopularyzowała się platforma x86 nastąpiła segregacja i oddzielenie warstwy sprzętowej od oprogramowania. Można zakupić serwery x86 i na tej platformie zainstalować systemy Windows, Linux lub różne hiperwizory.

W 2014 roku zaczęliśmy rozwijać podobną koncepcję w odniesieniu do infrastruktury sieciowej czyli właśnie Open Networking.

Jaka jest Państwa strategia w odniesieniu do sieci sterowanych programowo SDN i SD-WAN?

Oprogramowanie jest obecnie najważniejsze i dlatego rozwiązania SDN są kluczowym elementem naszej oferty. Występują one w wielu odmianach, bo jak mówiłem wcześniej oferujemy różne platformy.

Dell Technologies opracował interfejsy pozwalające na łatwą współpracę oprogramowania z warstwą sprzętową. Interfejsy te pozwalają na łatwe przystosowanie rozwiązań różnych firm do pracy na sprzęcie oferowanym przez Dell EMC. Mamy też porozumienia z niezależnymi dostawcami oprogramowania SDN.

Zasada oddzielenia sprzętu od oprogramowania dotyczy również nowej rodziny produktów VEP 4600 (Virtual Edge Platform), które właśnie wprowadzamy na rynek. Są one przykładem naszego zaangażowania w rozwój technologii SD-WAN.

W większości przypadków, firmy mające rozproszone oddziały wykorzystują zestaw różnych urządzeń świadczących odpowiednie usługi, jak zapory sieciowe, mechanizmy bezpieczeństwa, urządzenia klienckie oraz interfejsy WAN. Dell EMC opracował jedno urządzenia VEP 4600 pozwalające na oddzielenie warstw sprzętowej i programowej. Wszystkie wymienione wyżej funkcje, które dotąd były obsługiwane przez różne urządzenia, są obsługiwane przez moduły programowe uruchamiane w tym jednym urządzeniu.

Oznacza to istotne uproszczenie. Zamiast zarządzania i aktualizacji wielu różnych urządzeń wystarczy jedno. VEP dostępne będą w różnych wersjach przeznaczonych dla małych lub średniej wielkości oddziałów. Umożliwiają one obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej w porównaniu do łączy oferowanych przez operatorów i przełączniki MPLS.

Firma analityczna Moore ocenia, że rozwiązania Dell Technologies należą do czołówki rozwiązań ułatwiających cyfryzację. Gartner również wysoko ocenia nas w swoich kwadrantach. A warto zwrócić uwagę, że obok Dell EMC – firmy oferującej sprzęt – pojawiają się firmy oferujące oprogramowanie, jak Big Switch, VMware, Cumulus.

A jaka jest oferta Dell w zakresie sieci Wi-Fi?

Mamy porozumienia z liczącymi się na rynku producentami jak AeroHive lub Ruckus. Dotyczą one nie tylko rozwiązań sprzętowych, które możemy oferować klientom, ale również współpracy w zakresie oprogramowania do zarządzania sieciami bezprzewodowymi. Zdecydowaliśmy się samodzielnie nie inwestować w rozwój systemów bezprzewodowych, bo technologia ta ulega bardzo szybkim zmianom, na przykład już wkrótce pojawią się sieci 5G.

Jakie są plany dotyczące rozwoju oferty systemów sieciowych?

Inwestujemy przede wszystkim w dwa obszary: sieci SDN i SD-WAN.

90% rynku należy wciąż do dostawców oferujących przełączniki zintegrowane z firmowym oprogramowaniem. Ale przyszłość wyznacza trend związany z koncepcją oddzielenia warstw sprzętowej od programowej tak, jak widać to w obszarze systemów obliczeniowych.

Mamy własny system operacyjny, ale może on być zastąpiony przez inne. System ten pozwala też na wykorzystanie jego funkcji przez aplikacje oferowane przez innych dostawców. Jest to najbardziej elastyczne rozwiązanie dostępne obecnie na rynku.

W Data Center zwiększanie mocy obliczeniowej nie ma sensu jeśli nie towarzyszy mu wzrost przepustowości sieci. Dlatego oferujemy możliwość upgrade’u łączy 10 Gb/s do 25 Gb/s przy zbliżonymkoszcie rozwiązania.

Dell Technologies opracowało też narzędzie umożliwiające ocenę jaka sieć jest niezbędna do obsługi systemów Vxrail, vSAN, itd. Jest ono wykorzystywane wewnętrznie, ale także dostępne dla partnerów i klientów. Po zdefiniowaniu liczby szaf, serwerów i pamięci masowych pozwala na określenie liczby urządzeń sieciowych, okablowania itp. niezbędnego do optymalnego działania systemu.

Jaka jest pozycja Dell Technologies w Polsce?

Polska to według Dell, najbardziej perspektywiczny i największy w CEE rynek dla rozwiązań sieciowych (kolejne kraje to Izrael i Czechy). W ub. roku wartość polskiego rynku wyniosła 112 mln USD. W segmencie rozwiązań kampusowych i Data Center mamy w Polsce 4-6 pozycję zależnie od kwartału.

Dell Technologies jest jednym z niewielu dostawców oferujących pełny zakres produktów dla Data Center – serwery, pamięć masowa, urządzenia sieciowe i oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą. Wśród tradycyjnych dostawców infrastruktury sieciowej dla Data Center trudno znaleźć firmę mającą tak kompleksową ofertę.

Open Networking

Jarosław Dankowski, Dell EMC Networking Poland & Czech Republic Sales Executive. Źródło: Dell Technologies.

Open Networking jest technologią, która jest fundamentem rozwoju i dynamicznego sukcesu Dell Technologies na rynku rozwiązań sieciowych. Technologia ta cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności. Potwierdza to ogromna ilość wdrożeń i projektów które realizujemy.

Korzyści zastosowania Open Networking wynikają z faktu, że wdrożenia te korzystają z najnowszej generacji urządzeń sieciowych. Ponieważ produkty nie muszą obsługiwać zastrzeżonego modelu biznesowego dostawcy, klienci zauważają, że w podobnym budżecie mogą otrzymać bardziej wydajne rozwiązanie.

Open Networking to także ogromna szansa na rozwój biznesu dla naszych Partnerów i Integratorów. Duża ilość Partnerów już to zauważyła i po przejściu ścieżki certyfikacyjnej z powodzeniem specjalizują się we wdrażaniu tej technologii u swoich klientów.

Rozwiązania sieciowe Dell EMC, z uwagi na możliwości Open Networking oraz zaawansowanej technologii, dają duże możliwości konfiguracyjne i implementacyjne. W dużym stopniu przyczyniają się do tego również funkcjonalności, jakie dają sieciowe systemy operacyjne naszych Partnerów Technologicznych. Partner z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem jest w stanie wykorzystać te możliwości i wdrożyć je u klienta, a następnie odpowiednio utrzymywać taką infrastrukturę. Nie jest on jedynie sprzedawcą, musi służyć przede wszystkim kompleksowym wsparciem, które pomaga dobrze wybrać i z powodzeniem wdrożyć rozwiązanie u klienta końcowego. Rozwiązanie, które nie musi pochodzić tylko i wyłącznie do jednego producenta.

Jarosław Dankowski, Dell EMC Networking Poland & Czech Republic Sales Executive.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200