Dane w centrum świata

Dzięki zaawansowanym technologiom, w tym AI i odpowiedniemu wykorzystaniu danych, lider nowoczesnej organizacji może wprowadzić pozytywne zmiany w swojej firmie czy całym społeczeństwie – uważa Marc O'Regan, Chief Technology Officer, Dell Technologies EMEA.

Marc O'Regan, Chief Technology Officer, Dell Technologies EMEA

Zdolność biznesu do przetwarzania danych ma ogromny wpływ na współczesny świat IT. Dlaczego dane są tak ważne z perspektywy informatycznej i ekonomicznej?

Dane są centrum współczesnego świata, fundamentem przełomowych zmian, krajobraz informatyczny jest kształtowany przez dane i sposób, w jaki je przetwarzamy. Myślę, że dane zawsze były dla ludzkości ważne. Chodzi o zdolność do wydobywania informacji z danych we właściwym czasie i we właściwym miejscu, przy użyciu odpowiedniej architektury. Niezależnie od tego, czy jest to architektura komputerowa, czy przesuwanie koralika po liczydle – liczy się umiejętność wykorzystania dostępnej w danym czasie technologii.

Od zarania dziejów używamy matematyki do wyodrębniania informacji z danych i tym właśnie jest dzisiaj sztuczna inteligencja. Możemy zadawać pytania dotyczące domen danych, wyodrębniać informacje i uzyskiwać odpowiedzi na pytania.

Dzięki uczeniu maszynowemu, technologia pomoże nam lepiej zrozumieć, jak wydobywać informacje z danych i to będzie miało wpływ na wszystkie dziedziny życia i gospodarki. Mamy wysokie aspiracje, a do tego dołącza technologia, która umożliwia ich zrealizowanie. Staramy się zbliżać architekturę obliczeniową do danych. Interesuje nas też wysoka wydajność przy bardzo niskim zużyciu energii, tak aby rozwój był zrównoważony.

Technologie o największej widoczności i najsilniejszym wpływie na świat w ostatnich latach to AI/ML, Edge, przetwarzanie danych, multicloud czy rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Co będzie najważniejsze w tym i przyszłym roku?

Myślę, że naprawdę ważne jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Widzimy także eksplozję generatywnej sztucznej inteligencji, niektórzy mówią, że to jest „moment iPhone'a”. Ja bym to raczej porównał do ery dotcomów, która pokazała jak potężny jest internet, wtedy obserwowaliśmy narodziny i początki korzystania z globalnej sieci. Teraz generatywna sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki patrzymy na ogólną sztuczną inteligencję, na możliwości sieci neuronowych, uczenie maszynowe, czy deep learning. Nastąpi zmiana sposobu wydobywania informacji z danych za pomocą technik analitycznych.

Myślę, że to, jak radzimy sobie ze sztuczną inteligencją, jest niezwykle ważne dla przyszłości. Musimy się upewnić, że korzystamy ze sztucznej inteligencji w sposób etyczny i odpowiedzialny, dla dobra ludzkości, aby była odpowiednia dla środowiska w odniesieniu do lokalizacji, w odniesieniu do kultury, w odniesieniu do całego ekosystemu.

W Dell Technologies wbudowujemy możliwości korzystania z AI w naszą technologię, tak aby można ją było umieścić w dowolnym ekosystemie, np. w fabryce czy szpitalu. To oznacza także dużą skalę automatyzacji zadań. W laboratoriach R&D opracowujemy sposoby przenoszenia funkcji sztucznej inteligencji do ekosystemów naszych klientów przy wykorzystaniu chmury i technologii Edge.

W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy prawie 8 miliardów dolarów na badania i rozwój. Doskonale wiemy na jakich technologiach powinniśmy się skoncentrować. Jednak ważne są też rozmowy i spostrzeżenia, które otrzymujemy od naszych klientów i partnerów. Teraz koncentrujemy się na AI, Edge i bezpieczeństwie, nie zapominając o multicloud, danych czy 5G.

Jakie branże wyróżniają się pod względem wykorzystania danych?

Myślę, że obecnie prawie wszystkie branże budują swoje strategie wykorzystania danych. Jeśli wykorzysta się dostępne dane wystarczająco skutecznie i mądrze, daje to możliwość wyprzedzenia konkurencji i wygrania wyścigu w swoim sektorze.

Przewidywalność opiera się na wzorcach tego, jak rzeczy działają, jak się zmieniają i kształtują. Technologia daje nam możliwość szybkiego, pewnego i bezpiecznego wydobycia informacji z danych w odpowiednim momencie. Dzięki temu możemy szybciej podjąć decyzję, dowiedzieć się, jak lepiej zbudować nasz produkt lub sprawdzić jak wypełnić lukę w optymalizacji.

Na przykład w sektorze produkcji, można dowiedzieć się, co ludzie myślą o naszym produkcie i przekazać dane dotyczące nastrojów konsumentów z powrotem do zespołu programistów, a następnie przyjrzeć się hali produkcyjnej i podjąć decyzję dotyczącą procesów wytwarzania, mając na celu podniesienie jakości produktu.

W branży medycznej potrzebne są informacje na temat pacjenta, można je podać np. przed przyjazdem do szpitala w razie nagłego wypadku i lekarze mogą się lepiej przygotować do operacji. W przypadku zatrzymania akcji serca na uratowanie pacjenta mamy tylko kilka minut. Dzięki danym można zaoszczędzić każdą milisekundę, aby dać pacjentowi większą szansę na przeżycie.

Kolejną branżą, w której istotne są dane, jest branża finansowa, gdzie odpowiednie informacje i dane rynkowe ułatwiają działanie całej instytucji i podejmowanie właściwych decyzji, wprowadzanie nowych produktów czy wręcz określanie całościowej strategii.

Zrównoważony rozwój to jeden z naszych priorytetów, tu także odpowiednie zarządzanie danymi jest kluczowe, pozwala na realizację celów. Możemy być w stanie lepiej doradzać rządom, jak wdrożyć niektóre z tych celów, aby zmniejszyć emisję CO2 lub wesprzeć budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Będzie to miało wpływ na cały świat, wszystkie branże, wszystkie organizacje i wszystkie społeczeństwa. Żyjemy w erze postępu człowieka i maszyny, ich partnerstwa.

Jak można racjonalnie zarządzać wykładniczo rosnącą ilością danych? Co firmy powinny zrobić z danymi ustrukturyzowanymi, nieustrukturyzowanymi, częściowo ustrukturyzowanymi, danymi rozproszonymi w całym ekosystemie?

To ważny element naszej przyszłościowej strategii. Niektórzy myślą o Edge Computingu jako architekturze komputerowej. Istnieją architektury obliczeniowe zbudowane dla środowisk Edge, ale dla mnie Edge jest strategią. Myślę o danych, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu. Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób faktycznie budujemy te nowe możliwości i projektujemy nowe strategie, przy użyciu odpowiednich rodzajów technologii i odpowiednich rodzajów narzędzi poznawczych, które pomogą nam wydobyć potrzebny rodzaj informacji i przenieść te informacje do naszego ekosystemu w bezpieczny sposób.

Infrastruktura, która jest do tego potrzebna, musi być wydajna i solidna, gdyż jest rozproszona w wielu obszarach i środowiskach.

Nowe możliwości znajdują się na brzegu sieci w tych środowiskach, w których pracujemy z wysoce rozproszonymi i wysoce zorganizowanymi technologiami, które komunikują się ze sobą i rozwijają usługi cyfrowe na wydajnych, połączonych i inteligentnych platformach.

W jaki sposób firmy powinny chronić swoje dane w świecie o rosnącej skali zagrożeń?

Ważnym aspektem są polityki bezpieczeństwa i zaufania wprowadzane do infrastruktury, w oparciu o zasadę Zero Trust.

Bazują one na kontroli dostępu do tożsamości, zarządzaniu dostępem, kontroli zgodności, polityce bezpieczeństwa wplecionej w infrastrukturę. Jako przykład mogę powiedzieć o wirtualnych kartach sieciowych, politykach bezpieczeństwa w maszynie wirtualnej lub środowisku kontenerowym. Jesteśmy w stanie zezwolić maszynie wirtualnej na przejście z platformy on-premise na platformę off-premise lub z platformy hybrydowej na platformę brzegową. Wiemy, że kiedy wyłączamy maszynę, polityka znika wraz z nią, ponieważ jest nieodłączną częścią konfiguracji tej maszyny.

Jeśli parametry bezpieczeństwa są nierozerwalnie związane z infrastrukturą, możemy mieć pewność, że w przypadku ataku na warstwę aplikacji, są one chronione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200