Ochrona i zarządzanie danymi w erze transformacji cyfrowej

Dane są dziś siłą napędową rozwoju przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, dlatego tak istotne jest, by umiejętnie je zabezpieczać, a w razie incydentów skorzystać z właściwych narzędzi wspomagających ich odzyskiwanie. Utrzymanie ciągłości działania przedsiębiorstw i gotowe procedury na wypadek utraty danych, powinny być w organizacjach równie ważne, jak wykorzystywanie danych do prowadzenia biznesu. Czy tak jest? Wyniki badania przeprowadzonego przez IDC na zlecenie Netii i Commvault pokazują, że średniej wielkości przedsiębiorstwa (tzw. Midmarket zatrudniający 250-999 pracowników), częściej niż duże firmy, stoją przed wyzwaniem właściwego zabezpieczenia danych. Jak wskazują eksperci, może to wynikać z jednej strony z niskiej świadomością biznesu i osób zarządzających na temat istotności danych we współczesnej gospodarce, z drugiej strony - z bariery finansowej (koszty). Przedsiębiorstwa z Midmarketu w znakomitej większości (aż 77,5%) nie mają dedykowanego budżetu na ochronę danych, a także wiele z nich nie zatrudnia specjalistów od zarządzania bezpieczeństwem. Co piąty badany podmiot nie posiada też zapasowego ośrodka dla danych. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że wdrażane polityki backupu w tym segmencie firm są niewystarczające z punktu widzenia potrzeb i zagrożeń. Dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonego badania, 48% respondentów trzyma dane wyłącznie we własnych serwerowniach, ale 53% dopuszcza przechowywanie swoich danych w zdalnej lokalizacji fizycznej. Oznacza to wciąż zachowawczy stosunek do usług międzynarodowych dostawców chmury.

Jak w takiej sytuacji realizować proces backupu danych, tworzenia polityki bezpieczeństwa i ciągłości działania, by były w zasięgu możliwości finansowych, a jednocześnie uwzględniały specyfikę segmentu?

Wyraźnym trendem rynkowym, odpowiadającym na potrzeby m.in. firm średniej wielkości, jest Backup as a Service (BaaS).

Zachęcamy do pobrania raportu, z którego dowiecie się więcej o wyzwaniach związanych z backupem w polskich organizacjach średniej wielkości i o tym, w jaki sposób Netia i Commvault dostarczają rozwiązania zapewniające odtworzenie danych z aplikacji, baz danych, środowisk wirtualnych, systemów plików po awarii czy ataku hakerskim.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałem!

Jeśli jesteś zainteresowany dostępem do materiałów, podaj swój adres e-mail

Pobierz materiał
Najpopularniejsze
Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
Rozwój zawodowy specjalistów IT - Jak skutecznie wspomagać ten proces za pomocą e-learningu
Rozwój zawodowy specjalistów IT - Jak skutecznie wspomagać ten proces za pomocą e-learningu
Laptopy i efektywność IT w erze pracy hybrydowej
Laptopy i efektywność IT w erze pracy hybrydowej
Firmowe dane z jeszcze lepszym silnikiem przetwarzania
Firmowe dane z jeszcze lepszym silnikiem przetwarzania