Zarządzanie logami może być łatwe

Wydaje się, że zbieranie dzienników zdarzeń i zarządzanie nimi to prosta sprawa. Jednak dość łatwo jest wyprodukować system, który będzie zalewał zdarzeniami i dość szybko, podobnie jak każdy zbyt często niepotrzebnie ostrzegający system monitoringu, stanie się bezużyteczny.

Zarządzanie logami może być łatwe

Administratorzy często rozpoczynają zarządzanie logami od wytypowania wszystkich zdarzeń, które ich zdaniem mogą się przydać, określając następnie, które z nich powinny wyzwalać alerty wymagające interwencji. Ogromne ilości danych lądują w centralnym systemie zarządzania zdarzeniami i ... na ogół rzadko ktoś tam zagląda (jeśli w ogóle). Mało kto reaguje też na zbyt częste i niepotrzebne generowane przez system alerty.

Polecamy Bezpieczne biurko

Nadmiar informacji podobny do tego, jakim zasypuje nas przeciętny firewall, zniechęca do zagłębiania się w taki zbiór danych. Mało kto wczytuje się w logi zapory ogniowej - przecież prawie w całości składają się na nie wpisy niewymagające podjęcia żadnej akcji. Logi rejestrują przede wszystkim nieszkodliwy ruch, taki jak np. rozgłoszenia sieci. Znajdują się w nich też pakiety świadczące o skanowaniu portów, ale śledzenie takich przypadków pochłonęłoby zbyt wiele zasobów, by było warte zachodu. Logi mogą jednak zawierać wpisy o krytycznym znaczeniu, które giną w morzu tych mało istotnych. Jeśli nie zaglądamy do logów, bądź nie tworzymy na ich bazie zdarzeń wymagających interwencji, po co w ogóle je gromadzić?

Sposób na logi

Zajmujący się profesjonalnie bezpieczeństwem Roger Grimes radzi byśmy spróbowali pokusić się o system, który będzie zbierał tylko to, co naprawdę istotne. Zacznijmy od gromadzenia tylko tych zdarzeń, które wymagają interwencji administratora. Jeśli reakcja specjalisty na jakieś zdarzenie nie będzie potrzebna, nie generujmy go. W ten sposób pozbędziemy się szumu.

Polecamy Jak ogarnąć logi?

Kluczem do sukcesu jest wytypowanie tych zdarzeń, co do których jesteśmy pewni, że są anomaliami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200