Wieloplatformowe szyfrowanie plików

Nie wszystkie informacje powinny być wystawione na widok innych użytkowników. Chcąc umieścić dany plik bezpiecznie na dysku pendrive lub w Internecie, powinieneś go zaszyfrować i opatrzyć hasłem. Abyś mógł mieć do niego dostęp z dowolnego komputera, możesz zapisać na dysku USB również program dekodujący.

Potrzebny jest do tego bezpieczny, uniwersalny program szyfrujący, który działa bez konieczności instalowania. Nie ma mowy o kompleksowym pakiecie bezpieczeństwa, bo nie uda ci się go uruchomić bez uprzedniego zainstalowania, a na dodatek nie zadziała w komputerach ze środowiskiem Linux.

W zaistniałej sytuacji pomoże ci open-source'owy Bcrypt (plik bcrypt-1.1.zip dostępny pod adresem: http://bcrypt.sourceforge.net, rozmiar pliku: ok. 63 KB). Zastosowano w nim niezłamany do dziś algorytm symetrycznego szyfru blokowego o nazwie Blowfish, który został stworzony przez znanego kryptografa Bruce'a Schneiera w 1993 r. Program Bcrypt generuje klucz o długości 448 bitów z hasła podanego przez użytkownika. Działa szybko i na wielu platformach sprzętowych/systemowych.

Szyfrowanie: Po rozpakowaniu pobranego archiwum ZIP skopiuj plik wykonywalny Bcrypt.EXE, bibliotekę Zlib.DLL i plik, który chcesz zaszyfrować, na pendrive'a. Bcrypt jest przeznaczony do uruchamiania z poziomu wiersza poleceń, jednak można nieco łatwiej - wystarczy przeciągnąć plik do zaszyfrowania i upuścić na ikonie Bcrypt.EXE. Na ekranie pojawi się okno wiersza poleceń z prośbą o wpisanie i powtórzenie hasła. Bcrypt zaszyfruje plik, zapisując go z rozszerzeniem BFE. Oryginał umieszczony na dysku w postaci jawnej zostanie trzykrotnie nadpisany losowym ciągiem danych a następnie usunięty, aby nie można było przywrócić zgromadzonej w nim treści.

Deszyfrowanie: Chcąc odszyfrować plik, ponownie przeciągnij go na ikonę Bcrypt.EXE. Po wpisaniu poprawnego hasła w tym samym katalogu pojawi się niezaszyfrowana zawartość pliku. Bcrypt wykrywa, czy przeciągany nań plik jest w postaci jawnej czy zaszyfrowanej, po czym automatycznie wykonuje żądaną operację (szyfrowanie bądź odszyfrowywanie).

Linux: Bcrypt wchodzi w skład niemalże każdej dystrybucji. Możesz go zainstalować z repozytoriów swojej wersji Linuksa, np. w dystrybucji SuSE robi się to za pomocą narzędzia YaST. W Debianie i Ubuntu zainstalujesz go poleceniem:

sudo apt -get install bcryptPod adresem http://bcrypt.sourceforge.net/ znajdziesz również kod źródłowy, z którego możesz sam skompilować wersję gotową do uruchomienia. Najpierw rozpakuj archiwum kodu źródłowego za pomocą polecenia

tar -xzvf bcrypt-1.1.tar.gzNastępnie przejdź poleceniem

cd bcrypt-1.1do utworzonego właśnie katalogu. W celu skompilowania kodu źródłowego i zainstalowania aplikacji wpisz dwa poniższe polecenia:

makesudo make install

Teraz możesz szyfrować i deszyfrować pliki, wpisując polecenie:

bcrypt <nazwa_pliku>


TOP 200