Uszkodzona komórka pamięci? Z Windows ją ominiesz

Pokazywaliśmy już, jak łatwo i szybko przetestować, czy pamięć nie jest uszkodzona. Prezentowaliśmy również tajniki pliku boot.ini. Dziś opcja, która może się przydać, gdy RAM nawala, a bardzo nam zależy, żeby Windows ciągle działał.

W ukrytym, systemowym pliku C:\Boot.ini znajduje się kilka opcji, dzięki którym można znacząco zmodyfikować zachowanie się systemu. Na przykład w wersji Windows XP Professional SP2 zobaczymy mniej więcej to: /fastdetect /NoExecute=OptIn (druga opcja dotyczy przede wszystkim nowoczesnych procesorów, ale nie należy jej kasować nawet na starszych systemach).

Jeśli pamięć w systemie została uszkodzona, możemy spróbować dopisać tam jeszcze jedną opcję: /BURNMEMORY=128. Dzięki niej system operacyjny nie będzie korzystał ze 128 MB pamięci RAM (wielkość po znaku "=" podawana jest zawsze w megabajtach).

Warto pamiętać, że ze względu na architekturę wykorzystania pamięci w OS-ach z rodziny Windows NT, będą to pierwsze megabajty. Czyli opcja /BURNMEMORY=128 zakaże systemowi wykorzystywanie RAM-u z przedziału 0-128 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200