"Ukryte" narzędzia

Windows 2000 i XP zawierają wiele niepotrzebnych dodatków, które nawet nie figurują na liście zainstalowanych składników. Aby je usunąć, musimy dokonać edycji jednego pliku INF.

Jeśli do tej pory nie skonfigurowaliśmy systemu tak, aby wyświetlał ukryte pliki, możemy to teraz nadrobić. Przywołujemy Eksploratora Windows, klikamy menu Narzędzia | Opcje folderów i zaznaczamy opcję Pokaż ukryte pliki i foldery na karcie Widok.

Aby wykonać poniższe czynności, musimy być zalogowani w systemie jako administrator lub użytkownik o równorzędnych uprawnieniach. Przechodzimy do katalogu %windir%\INF i otwieramy w Notatniku plik SYSOC.INF. Zbiór ten decyduje, które składniki systemu są widoczne w zestawieniu Zmień lub usuń programy. Zapisy, które mają być ukryte, są tu oznaczone parametrem hide. Wprawdzie możemy usunąć wszystkie łańcuchy hide, jednak ma to sens tylko w przypadku wybranych akcesoriów. Niektórych narzędzi, np. elementu COM+, nie pozbędziemy się, mimo że jego zapis pojawi się na liście zainstalowanych składników systemu. Dlatego zaleca się odsłonić tylko te akcesoria, które można będzie później usunąć.

W Windows XP na pierwszy ogień powinien iść komunikator Windows Messenger, którego wpis widnieje jako szesnasty wiersz pliku SYSOC.INF. Usuwamy z niego łańcuch "hide". Po wykonaniu tej operacji wiersz powinien mieć następującą postać:

"msmq=msmqocm.dll,MsmqOcm'msmqocm.inf''6"

Pomijamy kilka następnych wierszy, przechodząc bezpośrednio do kolejnego akapitu. Znajdziemy w nim wiersz Games. Następujące po nich wpisy są opatrzone parametrem hide (dotyczy to zarówno Windows XP, jak też Windows 2000). Możemy usunąć wszystkie łańcuchy hide znajdujące się w tej sekcji, bo wyszczególnione w niej akcesoria wcale nie są wymagane do poprawnego działania systemu operacyjnego. Na koniec zapisujemy zmiany w pliku - będą obowiązywały natychmiast, tj. bez konieczności restartowania systemu Windows.

Otwieramy ponownie Panel sterowania i przywołujemy aplet Dodaj lub usuń programy. Klikamy przycisk Dodaj/Usuń składniki systemu Windows. Teraz możemy się zabrać do porządkowania systemu, usuwając niepotrzebne elementy. Gdy kiedyś będziemy potrzebowali któregoś z odinstalowanych w ten sposób składników, bez trudu go ponownie zainstalujemy - wystarczy przywołać tę samą listę i zaznaczyć odpowiednie pole wyboru. Wówczas nie obejdzie się bez instalacyjnej płyty systemu Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200