Udostępnianie z wiersza poleceń

Jak w systemach Windows łatwo zarządzać udostępnionymi zasobami w sieci z poziomu wiersza poleceń?

Udostępnianie folderów w sieci to bardzo proste zadanie. Do opcji Udostępnij ten folder (lub Udostępniony jako) dostaniemy się dwoma kliknięciami myszy w oknie Eksploratora. Zarządzanie udostępnieniami sieciowymi jest możliwe również z poziomu wiersza poleceń. Służy do tego polecenie net share.

Wprawdzie pod względem funkcjonalności i wygody nie dorównuje funkcji z menu podręcznego, jednak oferuje dość cenną właściwość. Gdy udostępnimy sporo zasobów w sieci, możemy szybko stracić orientację. Polecenie net share wpisane w oknie wiersza poleceń Windows 2000 lub XP wyczaruje na ekranie przejrzystą listę wszystkich udostępnionych udziałów. Niepożądane udostępnienia usuniemy, wpisując:

net share <nazwa_udziału> /D

Okazuje się to nader praktyczne przede wszystkim wtedy, gdy zdarzy się usunąć za pomocą menedżera plików udostępniony uprzednio folder. Wprawdzie Eksplorator Windows samodzielnie cofa udostępnienia nieistniejących folderów, jednak niektóre programy do zarządzania zasobami dyskowymi nie robią tego automatycznie. Wówczas pozostają w systemie nieważne udostępnienia, których pozbędziemy się najłatwiej tym poleceniem. Środowiska Windows 98 i Me dysponują, co prawda, programem NET.EXE, jednak nie obsługuje on parametru share. Aby podejrzeć listę udostępnionych zasobów, wpisujemy polecenie:

net view \\<nazwa_komputera>

zastępując zmienną <nazwa_komputera> nazwą swojego komputera w sieci.

Zobacz również:

  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200