Tryb awaryjny ratuje ...

Tryb awaryjny systemów Windows potrafi uratować życie. Warto jednak wiedzieć, czym się różnią poszczególne opcje prezentowane zwykle po nieudanym starcie komputera - dziś opowiemy o alternatywnym interfejsie użytkownika (GUI).

Kiedy tuż po piknięciu z głośnika szybko naciśniemy [F8], system zamiast się uruchomić, przeniesie nas do ekranu z różnymi opcjami. Przedstawimy jedną z nich:

- Tryb awaryjny z wierszem polecenia - to ciekawa opcja. Dzięki przełącznikowi /SAFEBOOT:ALTERNATESHELL w linii poleceń zamiast Eksploratora Windows uruchamiany jest Wiersz polecenia, który teoretycznie powinien działać nawet w przypadku najgorszych katastrof.

Jeśli jednak uważamy, że również cmd.exe (jest to 32-bitowy plik wykonywalny!) może się przytrafić coś złego, warto zerknąć do klucza HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot, gdzie - zmieniając wartość AlternateShell - będziemy mogli zmodyfikować uruchamianą na starcie powłokę.

Warto ją zmienić na coś, czego nie zaatakują żadne "rozsądne" wirusy. Może to być np. Dos Navigator (uwaga! Trzeba mu wcześniej ustawić odpowiednie parametry do uruchomienia klikając prawym klawiszem na pliku dn.com!). Wtedy będziemy mieli pewność, że operujemy z poziomu aplikacji, której wirus nie zaraził.

DN jest bowiem 16-bitowy, a czasy jego świetności minęły ok. 7 lat temu...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200