Stojaki i szafy do serwerowni

Szafy i stojaki teleinformatyczne stanowią szkielet serwerowni, w którym zachodzą newralgiczne procesy systemu informatycznego przedsiębiorstwa. Tworzą środowisko, które - jeśli będzie prawidłowo zaprojektowane - może znacząco ograniczyć czas przestojów i zredukować koszty ponoszone przez firmę.

Szafy i stojaki powinny być traktowane jako ważna część fizycznej infrastruktury centrum przetwarzania danych lub serwerowni wraz z systemami zasilania, chłodzenia, dostępu, zarządzania i zabezpieczenia przeciwpożarowego. Wszystkie urządzenia - zarówno aktywne, jak i pasywne, modemy oraz serwery - powinny być umieszczone w dystrybucyjnych szafach lub stojakach wykonanych w standardzie rack. Można przyjąć, że na każde 48 punktów logicznych trzeba przewidzieć miejsce o wysokości 2U. W szafach i stojakach powinna być zapewniona przestrzeń, która umożliwi ewentualne ustawienie urządzeń teletransmisyjnych oraz lokalnego zasilacza UPS podtrzymującego działanie urządzeń aktywnych zamontowanych w szafie. Oczywiście nie można zapominać o zainstalowaniu w szafie elementów dystrybucji zasilania (przewodów, zabezpieczeń itp.), umożliwiających zasilanie zamontowanych tam urządzeń.

Montowane w szafach lub stojakach koncentratory i przełączniki oraz urządzenia transmisji danych (routery, modemy) powinny być tak dobrane, by zapewniać ok. 10% wolnych gniazd w celu możliwości wykonania rekonfiguracji połączeń w ramach sieci lokalnej. W szafach teletechnicznych serwerowni należy przewidzieć miejsce do włączenia i uruchomienia dodatkowego routera i urządzenia bezpieczeństwa, dostarczanych przez operatora telekomunikacyjnego.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
Stojaki i szafy do serwerowni

Montowane w szafach lub stojakach koncentratory i przełączniki oraz urządzenia transmisji danych (routery, modemy) powinny być tak dobrane, by zapewniać ok. 10 wolnych gniazd w celu możliwości wykonania rekonfiguracji połączeń w ramach sieci lokalnej

Stojaki, nazywane również otwartymi ramami dystrybucyjnymi, stosuje się w przypadku, gdy istnieje oddzielne pomieszczenie serwerowni z ograniczonym dostępem i nie ma potrzeby montażu paneli bocznych lub drzwi. Stojak dzięki brakowi ścianek i drzwi cechuje się dużą łatwością montażu aktywnych i pasywnych komponentów sieciowych. Wentylacja i instalacja sprzętu teleinformatycznego oraz dodatkowych akcesoriów jest zazwyczaj bardzo łatwa, gdyż nie ma konieczności montażu dodatkowych paneli i pokryw. Łączenie dwóch i więcej stojaków dokonuje się poprzez połączenie podstaw (cokołów). Stojaki charakteryzują się ponadto niższą ceną w stosunku do szaf. Wadą montażu sprzętu IT w stojakach jest brak jakiejkolwiek ochrony przed dostępem, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia, awarii lub błędów również podczas obsługi urządzeń. Z tego powodu ogranicza się stosowanie stojaka do zamkniętych pomieszczeń niedużych serwerowni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200