Star, Open czy Microsoft Office?

Najnowsza wersja pakietu aplikacji biurowych Sun Microsystems ma szansę stać się alternatywą dla dominującego na rynku Microsoft Office.

Najnowsza wersja pakietu aplikacji biurowych Sun Microsystems ma szansę stać się alternatywą dla dominującego na rynku .

<b>W STAROFFICE 6.0</b> jako domyślny format można przyjąć format właściwy dla aplikacji Microsoftu

<b>W STAROFFICE 6.0</b> jako domyślny format można przyjąć format właściwy dla aplikacji Microsoftu

Za korzystanie z pakietu StarOffice trzeba płacić. Taką decyzję podjął Sun Microsystems, który w 1999 r. kupił zestaw aplikacji biurowych od niemieckiej firmy StarDivision, a wiosną br. wprowadził na rynek jego najnowszą wersję. Nie wszyscy użytkownicy przyjęli decyzję Suna ze zrozumieniem, czego wyrazem była szeroka krytyka, która obiegła Internet. Właściciel StarOffice doskonale wybrnął z kłopotliwej sytuacji, udostępniając darmowy pakiet OpenOffice.org 1.0, wyposażony w prawie taki sam zestaw funkcji jak wersja komercyjna.

Za co się płaci?

Oba nowe zestawy aplikacji - komercyjny i bezpłatny - mogą działać na platformach Windows, Solaris lub Linux. Oba też wykorzystują ten sam kod źródłowy. Użytkownicy płatnego StarOffice, w przeciwieństwie do używających wersji bezpłatnej, będą mogli korzystać ze wsparcia technicznego. Otrzymają także rozszerzony zestaw czcionek i filtrów do importowania plików (m.in. WordPerfect), moduł sprawdzania pisowni (licencja fir- my Dieckmann), bazę danych Adabas D i biblio- tekę rysunków. Oprócz wsparcia i dokumentacji - jak twierdzi Sun - komercyjna wersja ma zagwarantować użytkownikom, że oprogramowanie będzie rozwijane w przyszłości.

W przypadku OpenOffice pomoc techniczną można uzyskać na stronie (np. www.openoffice.pl), gdzie publikowane są dokumenty typu FAQ i poprawki. Można tam m.in. znaleźć poprawioną wersję OpenOffice.

Różnica w cenie

Wprawdzie za StarOffice trzeba od teraz płacić, ale nadal są to ceny atrakcyjne w porównaniu z Microsoft Office. StarOffice 6.0 kosztuje ok. 300 zł (75,95 USD), a licencje dla firm są wyceniane na 100-200 zł za stanowisko (150-10 tys. użytkowników). Dla porównania, cena Microsoft Office XP Pro PL wynosi ok. 2700 zł netto (wersja standard - 2250 zł).

Sprzedaż StarOffice jest prowadzona w księgarniach internetowych, ale ta forma zakupu nie jest dostępna dla polskich użytkowników. Przedstawiciele firmy zapowiadają jednak, że dla polskich odbiorców, najprawdopodobniej od końca czerwca br., pakiet będzie dostępny na stronie www.sun.com. Po wprowadzeniu polskiej wersji StarOffice 6.0 we wrześniu br. krajowy oddział Suna obiecuje uruchomienie lokalnych punktów pomocy technicznej.

Sun stawia na zgodność z Office

Pakiety biurowe Sun Microsystems kontra Office XP Microsoftu

Pakiety biurowe Sun Microsystems kontra Office XP Microsoftu

W nowym StarOffice zawarto wiele ulepszeń w stosunku do poprzednich wersji. Przede wszystkim interfejs został w większym stopniu upodobniony do Microsoft Office. Dzięki temu użytkownicy oprogramowania Microsoftu powinni szybko i łatwo przyzwyczaić się do korzystania z pakietów Suna.

Duży nacisk położono na zapewnienie zgodności z formatami plików stosowanymi przez Microsoft. Choć nie jest to zgodność 100-proc., to w przypadku zdecydowanej większości dokumentów biurowych funkcje odczytu i zapisu działają bez zastrzeżeń. Nie występują problemy z wymianą plików między programami Office XP i StarOffice, a także z obsługą polskich znaków. W programach Suna jako domyślny format można przyjąć format właściwy dla aplikacji Microsoftu (np. Word 97/2000/XP jako standard dla StarOffice Writer 6.0). Wówczas bez ingerencji użytkownika dokumenty są automatycznie zapisywane w formatach odczytywanych przez .

W StarOffice zmieniono podstawowy format zapisu dokumentów z binarnego na zgodny ze standardem XML. Oprogramowanie wyposażono w funkcję umożliwiającą konwersję starszych wersji plików (np. StarOffice 5.2) do nowego formatu.

Modyfikacje wprowadzone do StarOffice 6.0 polegają również na usunięciu niektórych modułów wcześniej dostępnych w StarOffice 5.2. Nie ma już StarOffice Intergrated Desktop, Image, Mail, News i Schedule. W większości przypadków ich funkcjonalność przeniesiono do innych programów. Nie dotyczy to tylko Mail i News, z których całkowicie zrezygnowano (jak twierdzi Sun, użytkownicy rzadko z nich korzystali), oraz Schedule, którego nowa wersja ma być dostępna dopiero za jakiś czas.

Realna alternatywa?

<b>OPENOFFICE CALC</b> dobrze radzi sobie z otwieraniem arkuszy Excel

<b>OPENOFFICE CALC</b> dobrze radzi sobie z otwieraniem arkuszy Excel

Przedstawiciele Suna nie ukrywają, że StarOffice 6.0 ma być alternatywą dla oprogramowania biurowego Microsoftu. Oczekują, że pakiet ten zdobędzie co najmniej 10-proc. udział w rynku do końca przyszłego roku. Nieco ostrożniejsza jest ocena Gartner Group, według której udział Suna może osiągnąć taki poziom, ale dopiero pod koniec 2004 r.

Na razie Sun stara się jak najbardziej rozreklamować swój produkt. Firma podpisała umowy dotyczące dystrybucji StarOffice 6.0 wraz z systemami Linux, oferowanymi przez MandrakeSoft, SuSE Linux, Turbolinux i Ximian. Z innymi producentami prowadzone są na ten temat rozmowy. Pakiet ma być też dołączany do nowo sprzedawanych komputerów.

W dziedzinie pakietów biurowych Microsoft, do którego należy 90% rynku, wciąż nie ma poważnej konkurencji. Choć dostępne są pakiety Lotus i Corel WordPerfect, to firmy te wydają się zadowolone z obecnych kilkuprocentowych udziałów w rynku i nie wykazują dużej aktywności w marketingu produktów i rozwijaniu oprogramowania biurowego. Chyba tylko Sun ma aspirację, by stworzyć realną alternatywę dla Office XP. Według przedstawicieli Suna, StarOffice zawiera ok. 80% funkcji dostępnych w pakiecie Microsoftu, co powinno zaspokoić potrzeby 90-95% użytkowników oprogramowania biurowego.

By przekonać się o wadach i zaletach StarOffice 6.0, nie trzeba wydawać ani złotówki. Przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie można bezpłatnie przetestować OpenOffice.org 1.0.

Atuty gwiazdy

  • StarOffice 6.0 zawiera więcej elementów w porównaniu z OpenOffice.org 1.0

  • Większa liczba czcionek (przede wszystkim fonty azjatyckie)

  • Moduł kontroli pisowni firmy Dieckman

  • Baza danych Adabas D

  • Większa liczba filtrów do konwersji plików (m.in. WordPerfect, WinWord 2.x itd.)

  • Bogatsza biblioteka rysunków Clip Art


  • TOP 200