Sprzęt z wypożyczalni

Wynajem sprzętu komputerowego, podobnie jak w przeszłości outsourcing niektórych elementów działalności firmy, zyskuje wielu zwolenników. Wypożyczyć można niemal każde urządzenie: od projektora, przez stacje robocze i notebooki, po wysoko wydajne serwery i urządzenia do składowania danych.

Wynajem sprzętu komputerowego, podobnie jak w przeszłości outsourcing niektórych elementów działalności firmy, zyskuje wielu zwolenników. Wypożyczyć można niemal każde urządzenie: od projektora, przez stacje robocze i notebooki, po wysoko wydajne serwery i urządzenia do składowania danych.

5—10%

firmy korzystające z wynajętego sprzętu muszą liczyć się z kosztami o tyle wyższymi niż rynkowa jego wartość

W działalności wielu przedsiębiorstw sektora MSP okresowo występują sytuacje zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową czy dodatkowe stanowiska komputerowe. Zakup dodatkowego sprzętu - nawet w formie leasingu czy rat - szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw bywa dużym obciążeniem i często nie jest uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. Podczas realizacji krótkotrwałych zadań czy testów warto rozważyć możliwość wypożyczenia sprzętu komputerowego jako alternatywę dla jego zakupu.

Na polskim rynku działa wiele firm oferujących wynajem sprzętu komputerowego, jednak tylko nieliczne mają w ofercie rozwiązania specjalistyczne - wysoko wydajne serwery czy macierze danych, wraz z pełną obsługą techniczną. Do największych z nich zaliczyć trzeba obecną w Polsce od czterech lat firmę ITL Polska oraz - wchodzącego dopiero na polski rynek - europejskiego dostawcę tego typu usług, firmę Livingston.

Oferta obu tych firm skierowana jest do dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, które nie chcą inwestować dużych środków w infrastrukturę IT oraz takich, które ze względu na specyfikę prowadzonej działalności muszą często modernizować zaplecze sprzętowe. Ponadto, wraz z wypożyczanym sprzętem, klient otrzymuje pakiet usług dodatkowych, obejmujący m.in. doradztwo, serwis i wsparcie techniczne. Pomimo wielu podobieństw profile działalności ITL Polska i Livingston są nieco odmienne.

Wąska specjalizacja...

Ceny Livingston

3240 zł/miesiąc serwer IBM xSeries 3650

2380 zł/miesiąc serwer Sun Fire V245

295 zł/miesiąc komputer stacjonarny Lenovo IBM ThinkCentre A52 plus monitor Lenovo IBM 17" ThinkVision L171 LCD

210 zł/dzień projektor NEC NP40 DLP

Oferta ITL Polska to głównie długoterminowy czas wynajmu (3 lata) serwerów i (głównie firmy Sun Microsystems) wraz z i wsparciem merytorycznym na cały okres użytkowania wypożyczonego sprzętu. Wynajem innego rodzaju sprzętu możliwy jest jedynie w drodze wyjątku. "Koncentrujemy się głównie na wypożyczaniu serwerów i macierzy. Wynajem komputerów osobistych lub innych urządzeń realizujemy w przypadku indywidualnego zamówienia klienta, połączonego z wynajmem serwerów i/lub macierzy. Wówczas nie traktujemy tego jako osobnej usługi" - mówi Piotr Cisowski, prezes zarządu ITL Polska.

Zalety wynajmu sprzętu IT

  1. Większa elastyczność
  2. Brak ryzyka inwestycyjnego
  3. Rozłożenie płatności w czasie
  4. Możliwość skrócenia umowy najmu
  5. Usługi dodatkowe

W ofercie firmy znajdują się również usługi dodatkowe, związane z zapewnieniem ciągłości pracy systemów zbudowanych w oparciu o wynajęty sprzęt. "Wyróżnia nas to, że oferujemy nie tylko usługi wypożyczenia, ale dostarczamy także klientom fachową obsługę techniczną podczas trwania umowy. Oprócz wypożyczenia oferujemy dodatkowo opiekę certyfikowanych inżynierów, którzy posiadają kwalifikacje w zakresie udostępnianych przez nas urządzeń. Każdy z nich dysponuje odpowiednią wiedzą, w tym międzynarodowymi certyfikatami autoryzowanymi przez producentów" - opowiada Piotr Cisowski. Usługi te obejmują m.in. doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu, dostosowywanie go do wymagań klienta i bieżącą obsługę techniczną. ITL Polska posiada również własne Centrum Szkoleniowe. Oferowane są m.in. szkolenia w obszarze wirtualizacji (VMware), etycznego hackingu (EC-Council) i pamięci masowych (Hitachi Data Systems).

... szerokie podejście

Z kolei Livingston, który prowadzi już pierwsze rozmowy z potencjalnymi klientami z Polski, zamierza wypożyczać jak najszerszą gamę sprzętu - od serwerów i macierzy dyskowych, poprzez notebooki, urządzenia typu PDA, po urządzenia przydatne w prowadzeniu prezentacji. W pierwszej fazie działalności Livingston będzie prowadził krótkoterminowy wynajem sprzętu na okres do roku. Oferta firmy na rynku polskim obejmować będzie trzy główne programy: easy-Rental, project-Rental i eventIT-Rental, różniące się maksymalnym czasem trwania wynajmu.

Usługa easy-Rental jest dedykowana organizacjom oczekującym szybkiego wynajmu na krótki okres, zaś project-Rental to oferta dla użytkowników potrzebujących sprzętu do realizacji rozpoczętych projektów informatycznych. Natomiast program eventIT-Rental skierowany jest przede wszystkim do organizatorów prezentacji lub konferencji. Livingston - jak utrzymują przedstawiciele firmy - zapewnia dostawę wynajmowanego sprzętu w dowolnym terminie i miejsce na terenie Polski.

Dlaczego warto wynająć

Korzystanie z usług wynajmu infrastruktury IT może okazać się szczególnie opłacalne dla przedsiębiorców z sektora MSP, którzy potrzebują sprzętu szybko i na ściśle określony czas. Jak przekonują eksperci, wynajem sprzętu IT ma sens szczególnie w przypadku krótkoterminowego zapotrzebowania na dodatkowe komputery lub sprzęt multimedialny, najlepiej o przewidywanym czasie trwania nieprzekraczającym trzech lat.

Najbardziej popularnym zastosowaniem wynajmowanych komputerów są testy, projekty terminowe oraz wszelkiego rodzaju targi, konferencje i prezentacje. Niewątpliwą zaletą tego typu usług jest uproszczenie procedur związanych z ewentualnymi awariami sprzętu. Za jego sprawność odpowiada dostawca, który jest zobowiązany do dostarczenia sprawnego sprzętu w czasie maksymalnie 24 godzin.

Kolejnym - z punktu widzenia klienta - plusem wynajmu urządzeń komputerowych jest uniknięcie odpowiedzialności za utylizację przestarzałego sprzętu. To ważna kwestia, chociaż w Polsce nadal niedoceniana, szczególnie w mniejszych firmach. Wynajmowanie sprzętu IT jest także względnie popularnym na zachodzie sposobem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego związanego z zakupem wysoko specjalizowanych sprzętowych rozwiązań IT. W przypadku wynajmu władze firmy są w stanie do minimum ograniczyć ryzyko związane z ewentualnym nietrafnym wyborem sprzętu oraz potencjalnym wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową przekraczającym jego możliwości. Większość firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu umożliwia jego zmianę jeszcze w trakcie trwania umowy. Możliwe jest też skrócenie czasu trwania najmu.

Firmowa sieć na raty

Wypożyczać można również sprzęt sieciowy. Jedną z firm, która posiada dedykowaną dla firm sektora MSP usługę wynajmu przełączników jest Cisco. Na początku 2007 r. w jej ofercie znalazła się usługa Port Cisco, realizowana przy współpracy z firmą ABC Data. W ramach tego programu małe i średnie firmy mogą wynajmować przełączniki Cisco na okres do dwóch lat, po cenie uzależnionej od liczby wykorzystywanych portów. Umowa najmu obejmuje także instalację i wsparcie techniczne przez cały czas umowy. Bezpłatna jest wymiana sprzętu w razie jego awarii. Na życzenie klienta przełączniki mogą być zdalnie zarządzane. W tym przypadku dostawca odpowiada także za poprawne funkcjonowanie sieci.

Według Jarosława Kubickiego, dyrektora handlowego odpowiedzialnego za rozwój sprzedaży w segmencie MSP w Cisco, obecnie trwają prace nad rozszerzeniem oferty o takie produkty, jak przełączniki, routery i sprzętowe zapory ogniowe. Mogą one posłużyć jako baza do budowy całej infrastruktury IT w średniej wielkości przedsiębiorstwach. "Firmy coraz większy nacisk kładą na bezpieczeństwo - zabezpieczenie przed atakami zewnętrznymi i wewnętrznymi, stąd też powiększenie oferty o urządzenia kompleksowo zabezpieczające sieć" - mówi Jarosław Kubicki. Cały zestaw ma być tańszy niż poszczególne produkty kupowane osobno. "Przewidujemy również modyfikację sposobu płatności. Zestawy będzie można kupić lub skorzystać z leasingu. Po upływie okresu leasingowego firma będzie mogła wykupić sprzęt na własność" - dodaje. Nowa oferta ma być dostępna od 1 października br.


TOP 200