Śledzenie błędów i luk w oprogramowaniu

Pytanie: Chcemy zainstalować własny system śledzenia błędów i luk w oprogramowaniu. Czego wymaga Bugzilla i jak to oprogramowanie uruchomić?

Pytanie: Chcemy zainstalować własny system śledzenia błędów i luk w oprogramowaniu. Czego wymaga Bugzilla i jak to oprogramowanie uruchomić?

Śledzenie błędów i luk w oprogramowaniu

Bugzilla to narzędzie do śledzenia i wykrywania błędów, stworzone przez fundację Mozilla.

Odpowiedź: Bugzilla wymaga serwera www, Perl, MySQL lub PostgreSQL i Sendmail, który jest serwerem poczty kompatybilnym i wykorzystującym wszystkie możliwości oprogramowania. Ostatnie wersje Sendmail mogą działać z systemem Windows bez większych kłopotów, jednak nie ma opcji poczty przychodzącej. Aby zainstalować system Bugzilla, należy pobrać najnowszą wersję i rozpakować ją w katalogu głównym serwera www, z którego zamierzamy uruchamiać oprogramowanie (instrukcje zawarte są w pliku QuickStart i katalogu /docs). Następnie należy uruchomić skrypt checksetup.pl - na końcu ekranu wynikowego będzie lista wymaganych modułów Perl oraz komendy, które należy wykonać z linii poleceń.

Po zainstalowaniu wymaganych modułów oraz wykonaniu komend przekazanych przez checksetup.pl, należy edytować plik nazwany "localconfig", znajdujący się w katalogu Bugzilla (instrukcje pojawią się na ekranie wynikowym skryptu).

Następnie należy utworzyć bazę danych o nazwie "bugs" i użytkownika nazwanego "bugs" w konfiguracji MySQL, używając linii poleceń klienta mysql lub dowolnego oprogramowania zarządzającego. Ponowne uruchomienie skryptu checksetup.pl spowoduje utworzenie tablic bazy danych MySQL i zainicjuje plik strony domowej Bugzilla.

Logując się do Bugzilla, należy używać zdefiniowanej w pliku localconfig nazwy administratora i hasła. Na koniec konfiguracji dostosowujemy lokalne parametry w panelu administracji i od tej pory dysponujemy działającym systemem śledzenia błędów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200