Próba zapisania dokumentu zamraża system?

Jeśli pracujemy w Microsoft Office lub dowolnym innym programie zapisującym czasem pliki na dysku, może się nam przytrafić, że wybranie #Plik -> Zapisz jako...# spowoduje całkowite zamrożenie systemu nawet na minutę. Skąd ono się bierze?

Jeśli zaobserwujemy powyższe zachowanie OS-a na własnym komputerze, problemem na 99,9 procenta jest sieć, a właściwie jej brak. Aplikacje próbują bowiem zapisać dokument w domyślnym folderze (np. Moje dokumenty), jednak przy okazji starają się odświeżyć listę dysków sieciowych i napędów CD.

Kiedy w danej chwili nie będziemy podpięci do sieci albo nie wszystkie zasoby sieciowe dadzą się podmontować, Windows będzie sprawiał wrażenie zawieszonego przez 30 do 60 sekund (w zależności od wersji).

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX
Próba zapisania dokumentu zamraża system?

Odłączamy dysk sieciowy - Windows kłamie, ikonka sugeruje, że mamy do niego dostęp, a tymczasem pracujemy poza siecią

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Wystarczy wejść do "Mojego komputera" i Odłączyć wszystkie zmapowane dyski sieciowe - nawet jeżeli z ikonki wynika, że są podpięte i działają.

Po tej operacji zapisywanie dokumentów powinno być natychmiastowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200