Poradnik kupującego komputer All-in-One

Zajmują mało miejsca na biurku, prezentują się efektownie, pobierają niewiele energii i są ciche. Tak w skrócie można opisać nowoczesne komputery All-in-One, których komponenty ukryte są w obudowach monitorów LCD. Część z nich ma dotykowe ekrany, a najlepsze nadają się nawet dla graczy. Wszystkie idealnie sprawdzą się w typowych zastosowaniach biurowych i domowych.

Komputery All-in-One to dobre rozwiązanie dla osób szukających prostych w obsłudze i cichych, komputerów zajmujących niewiele miejsca na biurku. W przeciwieństwie do standardowego peceta, czy nettopa (miniaturowy pecet bazujący na komponentach netbooka lub laptopa) są wyposażone w monitor, w którego obudowie schowany jest cały komputer. To wpływa to na zwiększenie rozmiarów monitora, którego obudowa jest o 1-3 cm grubsza od standardowej. Nie przeszkadza to jednak w budowaniu pecetów All-in-One, które pod względem wizualnym prezentują się niezwykle efektownie.

Jak to możliwe, że wszystkie komponenty komputera mieszczą się w niewielkiej obudowie? Takie rozwiązanie wymaga wykorzystania energooszczędnych i przede wszystkim małych podzespołów (ITX, Micro ATX), które można upakować na niewielkiej przestrzeni, bez szkody dla ich żywotności i stabilności pracy. Mniejsze wymiary, niski pobór energii powoduje że są one mniej wydajne, dlatego komputery All-in-One przeważnie przeznaczone są do prostych zadań jak praca z pakietami biurowymi, surfowanie w Internecie, czy odbieranie poczty elektronicznej.

Te szybkie i te wolniejsze

Jak pokazują nasze testy poszczególne modele komputerów All-in-One mogą znacznie się od siebie różnić pod względem wydajności i wyposażenia. Przykładowo jeden z droższych komputerów Acer Aspire Z5600 wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intela Core 2 Quad Q9400S, 8 GB pamięci i kartę graficzną ATI Radeon HD 4670 oraz 24 calowy ekran dotykowy. Taka maszyna doskonale sprawdza się w codziennej pracy, przy edycji zdjęć, filmów, można na nim nawet pograć w nowe gry. Minus to cena komputera, która wynosi aż 4500 zł.

Dla kontrastu za niecałe 2000 zł kupisz konfigurację Dell Inspiron One 19, złożoną m.in. z jednordzeniowego procesora Intel Celeron 450 i zintegrowanego układu graficznego. Taki komputer, choć dużo tańszy nadaje się do pracy z pakietami biurowymi i podstawowych zadań.

Zanim kupisz

Wybierając komputer typu All-in-One zwróć uwagę z jakich podzespołów zbudowany jest konkretny model i jakie jest jego wyposażenie. To ważniejsze niż w przypadku tradycyjnego desktopa ponieważ, w komputerach zintegrowanych nie wymienimy w prosty sposób karty graficznej na szybszą, a płyty głównej na nowocześniejszy model.

Umieszczenie komputera w obudowie monitora powoduje, że podzespoły są maksymalnie upakowane, a większość elementów zintegrowanych jest z płytą główną (karta graficzna, sieciowa, dźwiękowa), co uniemożliwia modernizację. Nawet dołożenie kolejnego gigabajta pamięci, lub wymiana twardego dysku na pojemniejszy, może być kłopotliwa. Często w tego typu komputerach wykorzystywane są podzespoły stosowane w netbookach, lub w notebookach.

Napęd optyczny

Czasami nazwa komputery All-in-One (wszystko w jednym) może być myląca bo np. Benq nScreen i221 pozbawiony jest napędu optycznego. Z naszych obserwacji wynika, że większość tego typu konstrukcji ma jednak wbudowaną nagrywarkę - najczęściej jest to wersja "slim" stosowana w laptopach.

Złącza

Zwróć uwagę na liczbę dodatkowych złącz, gdyż tego typu komputery najczęściej wyposażone są w kilka gniazd USB, pojedynczy kontroler sieci LAN, czytnik kart pamięci, wyjścia audio oraz adapter WLAN. Dodatkowe gniazdo eSATA jest rzadkością podobnie jak popularne gniazdo audio-wideo HDMI.

Komputery All-in-One wyposażone w gniazdo HDMI najczęściej pozwalają na podłączenie dodatkowego urządzenia do monitora (konsoli, odtwarzacza multimedialnego). Producenci wyraźnie zaznaczają, że jest to gniazdo HDMI IN, bez możliwości wyprowadzenia sygnału.

Peryferia

Do większości komputerów dodawany jest pilot do bezprzewodowej obsługi komputera oraz klawiatura i mysz. Klawiatura najczęściej jest przewodowa i pozbawiona części numerycznej - jest też mniejsza od standardowej. Tylko nieliczne modele wyposażone są w peryferia bezprzewodowe. Na szczególną uwagę zasługuje bezprzewodowa klawiatura z tabliczką dotykową (montowany w laptopach touchpad) dołączana do komputera Lenovo. Dzięki temu elementowi wyposażenia możemy zrezygnować z używania myszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200