Po wirtualizacji w serwerowniach nadszedł czas na wirtualizację komputerów

Najwcześniej technologie wirtualizacyjne zaczęły stosować największe przedsiębiorstwa. Poszukiwały one optymalizacji mocy obliczeniowej oraz oszczędności miejsca i kosztów zasilania, a także chłodzenia centrów danych. Po podobne rozwiązania sięgają dziś małe i średnie firmy, mając jednak znacznie większy wybór technologii i dostawców.

"Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję, podczas której zaprezentują się trzej najważniejsi gracze na rynku wirtualizacji - Citrix, VMware i Microsoft" - mówi Grzegorz Łazęcki, dyrektor ds. rozwoju produktów w IT Systems & Solutions.

Wśród firm, które zdecydowały się już wcześniej na zwirtualizowanie serwerów, dominuje wykorzystanie technologii VMware. Dostawca ten poszerza więc ofertę o rozwiązania, które znajdują zastosowanie w budowie rozwiązań typu disaster recovery. Zastosowanie wirtualizacji pozwala ograniczyć koszty budowy zapasowych ośrodków w identycznej konfiguracji. Zwirtualizowana infrastruktura może wykorzystywać serwerownię o słabszych wymaganiach do czasu przywrócenia sprawności jednostce podstawowej. "Dzięki tej technologii na budowę systemów ciągłości biznesowej mogą pozwolić sobie już nie tylko największe firmy z sektora finansowego. Także średnie firmy są zainteresowane zastosowaniem wirtualizacji w miejsce budowy klastrów serwerowych i akceptują związane z tym nawet kilkuminutowe <<przestoje>> w dostępności IT" - mówi Grzegorz Łazęcki.

Stosunkowo świeżym tematem jest wirtualizacja stacji roboczych. Jak obserwuje Grzegorz Łazęcki, w tej dziedzinie najchętniej pozycjonuje się Citrix z systemem XenDesktop. Wirtualizacja stanowisk pracy pozwoli pracownikom na pracę z dowolnego miejsca oraz możliwość instalowania osobnych środowisk na jednym komputerze - służbowego i prywatnego - przy zachowaniu atrakcyjności interfejsu użytkownika.

O klientów walczy też Microsoft, który własne narzędzia wirtualizacyjne oferuje m.in. w Windows Server 2008. "Znajomość systemów do wirtualizacji Microsoftu nie jest wysoka, ale w miarę ich upowszechnienia większa część małych i średnich firm zdecyduje się na te rozwiązania, gdyż okaże się, że są one w zupełności dla nich wystarczające" - uważa Grzegorz Łazęcki. "Oczywiście zachęcamy do bliższego obejrzenia i przetestowania możliwie największej liczby rozwiązań podczas planowanych przez nas kolejnych warsztatów" - dodaje.

I Maraton wirtualizacyjny - organizowany przez IT Systems & Solutions - odbył się 13 października 2010 r. Computerworld był patronem medialnym tego wydarzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200